Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Złe warunki gruntowe - wada działki budowlanej

Najlepsze do posadowienia domu są grunty jednorodne i przepuszczalne, np. piaski i żwiry. Budynek nierozważnie wzniesiony na gruntach organicznych (torfy), będzie osiadał i pękał. 

Tak samo zagrożony będzie dom posadowiony w miejscu, w którym kiedyś było oczko wodne, zasypane przez poprzedniego właściciela nieruchomości niezagęszczonym gruzem i ziemią.

Niekorzystny, ze względu na możliwe zalewanie wykopów pod fundamenty, a później wkopanych w ziemię pomieszczeń, jest też wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, gdy woda jest wysoko, lepiej zrezygnować z podpiwniczenia.

Choć nośność większości gruntów w kraju jest wystarczająca dla posadowienia domu jednorodzinnego, przed zakupem działki warto zlecić badanie geotechniczne. Jego koszt (dobrze, gdy wykonane zostaną przynajmniej 3 odwierty) to od kilkuset do tysiąca kilkuset zł.

Budowa na gruncie nienośnym lub z wysokim poziomem wody oczywiście jest możliwa, ale także, jak łatwo się domyślić, wyraźnie droższa.

Grunt niestabilny można wymienić (najpierw trzeba go wybrać, a potem nawieźć np. piasku). Warunki? - niezbyt gruba warstwa niestabilnego gruntu (do 3 m) i niski poziom wód.

Zamiast tradycyjnych fundamentów, można zastosować płytę fundamentową lub (rzadko w budownictwie jednorodzinnym) pale. Płyta zapewnia równomierne i rozłożone na dużą powierzchnię przekazywanie obciążenia z budynku na grunt - nie grozi nam zatem pękanie ścian.

Co prawda, płytę fundamentową trudniej zaprojektować, lecz dużo szybciej się ją wykonuje i jest mniejsza szansa, że robotnicy popełnią jakieś błędy, np. przy izolacjach. A jeśli budynek ma skomplikowany kształt i więcej ścian nośnych, to płyta wcale nie musi być droższa od tradycyjnych fundamentów i podłogi na gruncie.

Przy wysokim poziomie wód gruntowych (woda może być już na głębokości 30 cm), niezbędne będą bardzo solidne izolacje przeciwwilgociowe, zaś kiedy mimo przeciwwskazań zdecydujemy się na podpiwniczenie - przeciwwodne i ewentualnie drenaż opaskowy.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje