Artykuły: Reportaże
Budowa domu - szybciej już nie można
Działka, zdolność kredytowa, sześć miesięcy i trochę odwagi – tyle potrzeba, aby zamieszkać we własnym domu.
Dom w systemie kanadyjskim
Dom w systemie kanadyjskim częściowo wykonali górale. Z pokryciem dachu dachówką bitumiczną zajęło im to miesiąc. Kłopotów z wyborem pokrycia nie było żadnych – konstrukcja więźby narzucała lekkie, a stan konta tanie. Kupili najprostsze okna i drzwi w kolorze białym. Przy montażu Piotrowi pomagał kolega.
Cienie i blaski
Budowę domu prowadzoną w luksusowych warunkach materialnych można wspominać jak pełną niespodzianek przygodę. Gdy jednak trzeba liczyć się z każdą złotówką, ta sama budowa staje się dziełem życia, dojmującym doświadczeniem twórczym – czasem radosnym, a chwilami bolesnym. Tym większa duma i satysfakcja w chwili, kiedy wreszcie zamykamy za sobą drzwi. Od wewnątrz.
Projekt domu trudny do poprawnego odczytania
Sam projekt Wiery okazał się miejscami trudny do poprawnego odczytania. Pierwszym błędem było odczytanie przez wykonawców poziomu zero w salonie, który jest opuszczony o kilkadziesiąt centymetrów. W efekcie kilka mniejszych elementów budynku zostało wybudowanych niżej, bo murarze odmierzali wysokość od podłogi salonu, zamiast holu
Dom dwupokoleniowy bez piwnicy?
Dom dwupokoleniowy bez piwnicy? Niemożliwe – powiedziała Alicja z krainy Podolszyn Nowy i wyczarowała projekt Koral 2, który dziś może kupić każdy budujący.
Bez sentymentów
Ta historia nie będzie romantyczna. Ale mimo że właściciele domu przyznają się jedynie do pobudek racjonalnych, jego dopracowane wnętrze zdradza indywidualizm, zamiłowanie do nastroju, a także pewne skłonności artystyczne.
Dom z ogrodem zimowym
„Od dawna myśleliśmy o zimowym ogrodzie – mówią Mira i Andrzej Krawczykowscy z Nowego Miasta nad Pilicą. Mamy wokół domu wielki ogród i w lecie spędzamy w nim dużo czasu, ale marzyło nam się śniadanie albo kawa z przyjaciółmi wśród zieleni, kiedy za oknami jest śnieg i mróz. Rok temu udało nam się go wreszcie wykonać”.
Herbata w Milanówku
Ten remont przekroczył oszacowane wcześniej kosztorysy i ustalone ramy czasowe. Można śmiało powiedzieć, że jego zakres przekroczył również wyobrażenia inwestorów. A mimo to dom wart był poniesionych trudów i wydatków. Wystarczy zapatrzyć się w ogień na kominku, posiedzieć przez chwilę na tarasie albo przespacerować się po ogrodzie wśród dojrzałych lip, brzóz i sosen.
Pierwszy dom dla przyjaciela
Budowlane porzekadło mówi, że pierwszy dom należy oddać wrogowi, drugi wznosi się dla przyjaciela, a dopiero trzeci – ostatni – buduje dla siebie. Co jednak począć, gdy pierwszy dom, co znamienne dla polskiej rzeczywistości, ma być jednocześnie tym ostatnim?
Budowa domu bez kredytu
W pamięci większości rodzin okres budowy domu zapisuje się jako koszmar walki z wykonawcami, czasem i pieniędzmi. Spokój Piotra wynika z tego, że traktuje błędy jako nieunikniony element budowy, osobiście angażuje się w prace, a przede wszystkim stawia dom we własnym rytmie finansowym – nie posiłkując się kredytami.
Historia budowy Magdy i Zbyszka
Historia budowy domu Magdy i Zbyszka, to przede wszystkim opowieść o odważnych zmianach projektu, budowie garażu, kominka czy tajemniczych kręgach w podłodze sypialni, beztrosko pozostawionych przez ekipę budującą