Porady: Ściany i stropy
Jaką grubość płyt OSB zastosować na drewnianym stropie?
Jaką grubość płyt OSB zastosować na stropie? Czy jedna płyta o grubości 22 mm wystarczy, a może zastosować podwójną warstwę płyt?
Budowa domu - pozwolenie czy zgłoszenie?
Zgodnie z nowymi przepisami Prawa budowlanego, inwestor budujący dom może, ale nie musi, występować do starostwa z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Alternatywą jest zgłoszenie do tego urzędu budowy z projektem budowlanym (o ile inwestycja swoim obszarem oddziaływania nie przekracza granic działki). Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia, można zaczynać prace.
Obowiązek odśnieżania chodnika
W tym roku zakończyłam budowę domu jednorodzinnego. Ogromnie się cieszę, ale zaskakują mnie różne powinności związane z mieszkaniem w domu wolno stojącym. Sąsiad, sprzątający chodnik przed domem, powiedział, że dbanie o porządek wokół posesji to nasz ustawowy obowiązek (również odśnieżanie). Czy to prawda?
Czy spadkobierca może kontynuować budowę domu po śmierci inwestora?
Moja żona, jeszcze zanim się pobraliśmy, rozpoczęła budowę domu na własnym gruncie na podstawie pozwolenia na budowę. Po ślubie, w trakcie trwania budowy, żona zmarła. Chciałbym kontynuować budowę (jestem jedynym spadkobiercą). Co powinienem zrobić?
Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada
Sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę wiaty garażowej, którą przekwalifikowano na garaż. Ma on zajmować szerokość całej działki, czyli 10 m. Dowiedziałem się, że muszę udostępnić ze swojej działki pas szerokości 3 m potrzebny do wykonania elewacji na tym budynku. Czy jest to zgodne z prawem?
Ciepła woda w łazience na poddaszu
Mam łazienkę na poddaszu znacznie oddaloną od pionu, przez co muszę długo czekać aż do baterii dopłynie ciepła woda. Jest to szczególnie uciążliwe przy krótkotrwałym korzystaniu z umywalki, dlatego myślę o zainstalowaniu małego elektrycznego podgrzewacza przepływowego bezpośrednio przy umywalce. Czy takie urządzenia są bezpieczne - bo słyszałem, że mają one gołą spiralę grzejną zanurzoną bezpośrednio w wodzie? I czy lepiej zamontować go na rurze doprowadzającej ciepłą czy zimną wodę?
Czy zimą można ocieplać dach?
Jakie warunki atmosferyczne muszą być spełnione, aby rozpocząć ocieplanie dachu wełną mineralną przy pełnym deskowaniu?
O jaką moc przyłączeniową wystąpić do ZE?
O jaką moc przyłączeniową mam wystąpić do Zakładu Energetycznego? Mam zamiar zainstalować 6 pieców akumulacyjnych o mocy 2kw każdy, daje to 12kw plus typowe urządzenia domowe, jak pralka, lodowka i kuchenka mikrofalowa. Instalacja 3 fazowa i taryfa G12.
Jak zaizolować stróżówkę?
Czym i jak mogę ocieplić zewnętrze ściany stróżówki?
Ile kosztuje rekuperacja?
Rekuperacja jest energooszczędnym sposobem wentylacji pomieszczeń, który polega na mechanicznym wprawianiu w ruch powietrza (za pomocą dwóch wentylatorów umieszczonych w rekuperatorze), dzięki czemu zużyte i zanieczyszczone powietrze jest usuwane, a świeże nawiewane.
Chciałbym zalegalizować budowę, lecz opłata jest zbyt wysoka. Co mogę zrobić?
W związku z samowolą budowlaną, organ nadzoru ustalił wysoką opłatę legalizacyjną. Chciałbym zalegalizować budowę, lecz kwota opłaty jest zbyt wysoka. Złożyłem zażalenie na postanowienie o ustaleniu tej opłaty, ale sprawa nie została rozpatrzona na moją korzyść. Co mogę zrobić?
Błąd w księdze wieczystej
Jestem właścicielką działki z domem jednorodzinnym. Przeglądając księgę wieczystą mojej nieruchomości, zauważyłam omyłkę sądu – błędnie zapisane moje nazwisko. Co powinnam zrobić, żeby je poprawić?
Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?
Chciałabym wybudować dom na działce oddalonej od wodociągu. Słyszałam, że zaopatrzenie w wodę jest zadaniem gminy. Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?
Zamiana użytkowania wieczystego na własność
Mieszkam w domu posadowionym na gruncie, do którego mam prawo użytkowania wieczystego. Czy mogę przekształcić je w prawo własności? Jakie koszty są z tym związane?
Jak dbać o bramy przesuwne samonośne?
Bramy przesuwne samonośne nie wymagają częstej konserwacji. Najważniejsze jest zapobieganie korozji. Dobrym rozwiązaniem będzie ocynkowanie ogniowe bramy przed montażem, dzięki temu możemy niemalże zapomnieć o rdzy.
Czy powinniśmy dbać o czystość fotoogniw?
Odpowiedź eksperta: Instalacja fotowoltaiczna nie pozostanie w idealnej czystości przez cały czas jej użytkowania. Podobnie jak słoneczna, będzie ulegać zabrudzeniu pod wpływem czynników atmosferycznych, ptasich odchodów czy pylenia roślin. Choć tymczasowe zanieczyszczenia, takie jak kurz i inne nietrwale związane z panelem zabrudzania zmyje pierwszy deszcz, to jednak nie rozwiązuje on wszystkich problemów.
Jakie spełnić warunki, aby kupić las pod budowę domu jednorodzinnego?
Ostatnio została uchwalona ustawa o lasach. Czy nowe prawo dopuszcza możliwość sprzedaży lasów osobie prywatnej? Czy może las kupić prywatny rolnik pod budowę domu?
Droga obok domu. Czy mogę żądać rekompensaty za hałas?
Obok mojego domu znajduje się droga publiczna. Ruch samochodowy na niej jest bardzo głośny, przekracza dopuszczalne normy hałasu, brak jest ekranów wyciszających. Hałas negatywnie wpływa na moje zdrowie. Czy mogę żądać za to rekompensaty pieniężnej?
Czy na oczyszczenie terenu z roślin pod budowę stawu potrzebne jest pozwolenie?
Mam pole ponad 1ha-teren górzysty. Na szczycie góry biją źródła tworząc mokradła porośnięte sitem rozpierzchłym na obszarze ok. 100 m2. Czy można ten teren wyczyścić z roślinności i bagna np. na głębokość 50-100 cm, bo poniżej jest glina tworząc naturalny zbiornik wodny? Czy trzeba na to pozwolenie?
Jak rozliczać dochód z lokalu handlowo-usługowego?
Jestem w trakcie planowania budowy lokalu handlowo-usługowego. Interesuje mnie doradztwo w dziedzinie rozliczania się z dochodów z najmu. W jaki sposób można się rozliczać, krok po kroku. Pierwszym sposobem jest budowa jako prywatna osoba budynku i rozliczanie się płacąc, co miesiąc 8,5% ryczałtu. Drugi sposób to budowa jako przedsiębiorca, który wynajmuje powierzchnię handlową i mieszkalną, lecz tutaj mam kilka pytań: Czy całkowity koszt budowy można odliczyć od dochodu? Czy VAT od zakupionych produktów budowlanych będzie można odzyskać? Jaka stawka podatkowa będzie mnie obowiązywać?
1,5 m od granicy działki a spadek dachu
Od gminy otrzymałem wyrys, gdzie mam zezwolenie na budowę w granicy lub w odległości 1,5 m od granicy działki. Planuję postawienie budynku jak najbliżej granicy, jak to jest możliwe. Jedynym problemem jest dach. Budując budynek w odległości 1,5 m od granicy działki, muszę zakończyć dach równo ze ścianą czy okap może być lekko wysunięty poza odległość 1,5 m? Na zdjęciu przedstawiam podobny budynek, który prawdopodobnie został tak wybudowany.
Co to jest solarna instalacja bezciśnieniowa?
Odpowiedź eksperta: Działanie solarnej instalacji bezciśnieniowej opisuje angielskie określenie drain back. Klasyczna instalacja solarna jest zawsze w całości (wyjąwszy część naczynia wzbiorczego) wypełniona płynem znajdującym się pod ciśnieniem ok. 2 barów. W systemie bezciśnieniowym dopiero w chwili, gdy pojawia się taka potrzeba, pompa pobiera płyn solarny ze zbiornika i wysyła do kolektora, skąd spływa on na dół siłami grawitacji, a po przepłynięciu przez wężownicę zasobnika znów jest zasysany przez pompę.
Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?
Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim ważna jest pojemność, która powinna być od 1,5 do 2 razy większa, niż wynosi dobowe zużycie c.w.u. przez mieszkańców. W przypadku 4-osobowej rodziny, korzystającej z klasycznych przyborów sanitarnych, przyjmuje się zwykle wartość 300-400 l.
Jak zbudowane są kolektory rurowe i kiedy warto je wybrać?
Odpowiedź eksperta: Dla sprawności kolektora słonecznego, szczególnie przy niskiej temperaturze powietrza, ogromne znaczenie ma dobra izolacja termiczna, zapobiegająca ucieczce pozyskanego ze słońca ciepła do atmosfery. Ponieważ najlepszym izolatorem jest próżnia, skonstruowano kolektory zaizolowane właśnie przez usunięcie powietrza ze szczelnej obudowy. Są one jednak bardzo wrażliwe na uszkodzenie i obecnie znajdują wyłącznie zastosowania profesjonalne.
Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?
Odpowiedź eksperta: Tak, przy czym korzyści wynikające z zainstalowania kolektorów różnią się zasadniczo w zależności od rodzaju podstawowego źródła ciepła w domu. W przypadku korzystania z zasypowego kotła na paliwo stałe chodzi przede wszystkim o komfort mieszkańców.
Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?
Odpowiedź eksperta: O tym, że głównym zastosowaniem kolektorów jest u nas wspomaganie podgrzewu c.w.u., decydują praktyczne aspekty pozyskiwania energii słonecznej w naszej strefie klimatycznej.
Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?
Odpowiedź eksperta: Jest to zbiornik na wodę wyposażony w dwie wężownice grzewcze, będący zasadniczym – oprócz kolektorów – elementem większości instalacji solarnych. Do górnej wężownicy przyłącza się kocioł grzewczy, a do dolnej kolektory słoneczne.
Jak wiele energii słonecznej jesteśmy w stanie przechwycić dzięki kolektorom słonecznym?
Odpowiedź eksperta: W naszym klimacie roczna suma promieniowania przypadająca na 1 m2 powierzchni gruntu wynosi ok. 1000 kWh, a więc po uwzględnieniu rozmaitych strat roczny zysk energetyczny z instalacji solarnej może wynosić 400–500 kWh z 1 m2 powierzchni kolektora.
Na czym polega działanie kolektorów słonecznych?
Odpowiedź eksperta: Kolektory wywodzą się w prostej linii z solarnych ogrzewaczy wody, znanych w krajach basenu Morza Śródziemnego od lat i stosowanych z powodzeniem do dziś.
Czy okna z PCW mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska?
Polichlorek winylu (skrót PVC lub PCW) to nie jest materiał nowy i słabo przebadany. PCW to jeden z najstarszych i najbardziej poznanych i zbadanych tworzyw sztucznych Profile okienne m.in. VEKA są wykonane z utwardzonego polichlorku winylu i dodatków, takich jak dwutlenek tytanu, kreda, czyli węglan wapnia oraz stabilizatory zapobiegające przebarwieniom tj. uszkodzeniom termicznym białych profili PCW.
Prawo autorskie a projekt architektoniczny domu
Kupiłem projekt budowlany, lecz chciałbym w nim dokonać kilku zmian. Czy potrzebuję do tego zgody autora projektu?
Gwarancja i rękojmia za wady fizyczne budynku
W 2013 r. zakończyłem budowę domu. Trzy tygodnie temu odkryłem, że dach został wadliwie wykonany, bo podczas intensywnych deszczów przecieka. Niestety, przewidziany w umowie z wykonawcą roczny okres gwarancji już upłynął. Czy mogę jeszcze domagać się od niego usunięcia wad?
Nowe płytki na tarasie
Muszę przeprowadzić remont tarasu, bo ułożone na nim płytki w wielu miejscach popękały i odchodzą od podłoża. Czy po usunięciu miejscowych uszkodzeń można będzie na naprawionej powierzchni ułożyć nowe płytki?
Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu? Radzi ekspert
Mieszkam w rejonie, gdzie często zdarzają się nawet kilkunastogodzinne wyłączenia prądu. Jest to bardzo uciążliwe i dezorganizuje prace domowe. Dlatego chciałbym zamontować agregat prądotwórczy, zasilający najpotrzebniejsze urządzenia. Jaki wybrać i jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej?
Jak zamontować okna w ścianie trójwarstwowej z elewacją z cegły klinkierowej?
Część ścian w budowanym domu będzie stawiana jako trójwarstwowe z elewacją z cegły klinkierowej. W projekcie nie ma szczegółowych informacji o sposobie osadzenia okien w takim murze, w jaki więc sposób należy prawidłowo je zamontować?
Płytki ceramiczne na podłodze z desek, bez zmiany poziomu. Możliwe?
Czy w kuchni na starej podłodze z desek można ułożyć płytki ceramiczne, jednocześnie nie podnosząc zbytnio jej poziomu?