Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-09-05 11:06:44
Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła? Będę instalował pompę typu powietrze/woda i chciałbym korzystać głównie z tańszej taryfy nocnej za prąd. Pompa ma moc 9 kW, a dom o powierzchni 120 m2 w całości ogrzewany jest w systemie podłogowym.

Odpowiedź eksperta: Przy instalacji pompy ciepła typu powietrze/woda i ogrzewaniu podłogowym w całym domu, zakładanie zbiornika buforowego czy akumulacyjnego nie ma sensu. Akumulatorem energii – zapobiegającym krótkotrwałemu włączaniu się pompy ciepła, gdy zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest małe – będzie i tak ciężka wylewka podłogowa. Ze względu na jej powolne nagrzewanie się i stygnięcie, w instalacji nie będzie konieczny dodatkowy zbiornik wody grzewczej, zapewniający płynną pracę pompy.

 

Z kolei gromadzenie ciepła na zapas w dużym zbiorniku wody (czyli właśnie akumulacyjnym) i to w okresie obowiązywania nocnej taryfy nie ma uzasadnienia ekonomicznego. W przypadku pompy ciepła powietrze/woda, to przede wszystkim temperatura powietrza zewnętrznego decyduje o ekonomiczności pracy. Gdy jest wysoka (kilka stopni powyżej 0°C), koszty pozyskania ciepła są niskie (wysoki współczynnik sprawności COP) zaś wzrastają, jeżeli powietrze zewnętrzne jest zimne. A właśnie w nocy zwykle następuje znaczące obniżenie temperatury.

 

Głównie w tym właśnie czasie obowiązuje druga taryfa cen prądu, zatem pompa – działając przy temperaturze powietrza, która obniża jej sprawność – musiałaby nie tylko pokryć bieżące zapotrzebowanie na ciepło, ale jeszcze pozyskać jego nadmiar do wykorzystania przez resztę doby. Przy tym woda w zbiorniku musiałaby mieć temperaturę wyraźnie wyższą niż ta krążąca w pętlach podłogowych, bo tylko wtedy zakumulujemy odczuwalną ilość energii. Jednak pompy ciepła zazwyczaj nie są w stanie przygotowywać wody o temperaturze wyższej niż 50–60°C. A nawet takie jej podniesienie, względem typowych dla instalacji podłogowych 35°C, powoduje duży spadek sprawności i koszty ciepła rosną.

 

To wszystko stawia pod znakiem zapytania sens akumulowania ciepła nocą. Rzeczywistą analizę opłacalności takiego rozwiązania można przeprowadzić, korzystając z konkretnej charakterystyki pracy pompy ciepła (wskaźników COP dla różnych temperatur), parametrów pracy układu grzewczego domu (temperatury zasilania i mocy grzewczej) oraz warunków klimatycznych dla danego regionu (np. okresy długotrwałych nocnych spadków temperatury).

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Sens pracy powietrznej pompy ciepła tylko w drugiej taryfie jest wątpliwy. To godziny nocne, kiedy powietrze zewnętrzne jest najzimniejsze. A to oznacza spadek sprawności urządzenia. (fot. Nibe-Biawar)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

21 Wrz 2017, 08:50

Zamiast zbędnej dyskusji. Współczesna powietrzna pompa ciepła: Rysunek ze strony internetowej Dimplex   Upraszczając - do obliczeń, dla współczesnego domu 120m2, wybudowanego tylko w ustawowymi "parametrami": -  powierzchnia przegród zewnętrznych około ...

time image

21 Wrz 2017, 07:45

Dnia 5.09.2017 o 13:52, Gość Janusz Kubicki napisał: Tak, nocne obniżenie temperatury powietrza powoduje obniżenie współczynnika COP i traci sens wykorzystywanie 2 taryfy w celu zakumulowania ciepła na zapas. Skłaniam się wręcz do tezy odwrotnej - opłaca się nieco ...

time image

Gość slawek

21 Wrz 2017, 05:54

Ale zasobnik mógłby się przydać przy spadkach temperatury, korzystając z cieplejszego dnia. Czy druga taryfa ma sens ekonomiczny, to tylko po analizie zużycia energii.

time image

Gość Janusz Kubicki

05 Wrz 2017, 11:52

Tak, nocne obniżenie temperatury powietrza powoduje obniżenie współczynnika COP i traci sens wykorzystywanie 2 taryfy w celu zakumulowania ciepła na zapas. Skłaniam się wręcz do tezy odwrotnej - opłaca się nieco więcej nagrzać budynek za dnia (przy wyższej temperaturze pow.), ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Doświadczenie właścicieli 30-letniego domu z użytkowania powietrznej pompy ciepła
Doświadczenie właścicieli 30-letniego domu z użytkowania powietrznej pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny