Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-09-05 11:06:44
Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła? Będę instalował pompę typu powietrze/woda i chciałbym korzystać głównie z tańszej taryfy nocnej za prąd. Pompa ma moc 9 kW, a dom o powierzchni 120 m2 w całości ogrzewany jest w systemie podłogowym.

Odpowiedź eksperta: Przy instalacji pompy ciepła typu powietrze/woda i ogrzewaniu podłogowym w całym domu, zakładanie zbiornika buforowego czy akumulacyjnego nie ma sensu. Akumulatorem energii – zapobiegającym krótkotrwałemu włączaniu się pompy ciepła, gdy zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest małe – będzie i tak ciężka wylewka podłogowa. Ze względu na jej powolne nagrzewanie się i stygnięcie, w instalacji nie będzie konieczny dodatkowy zbiornik wody grzewczej, zapewniający płynną pracę pompy.

 

Z kolei gromadzenie ciepła na zapas w dużym zbiorniku wody (czyli właśnie akumulacyjnym) i to w okresie obowiązywania nocnej taryfy nie ma uzasadnienia ekonomicznego. W przypadku pompy ciepła powietrze/woda, to przede wszystkim temperatura powietrza zewnętrznego decyduje o ekonomiczności pracy. Gdy jest wysoka (kilka stopni powyżej 0°C), koszty pozyskania ciepła są niskie (wysoki współczynnik sprawności COP) zaś wzrastają, jeżeli powietrze zewnętrzne jest zimne. A właśnie w nocy zwykle następuje znaczące obniżenie temperatury.

 

Głównie w tym właśnie czasie obowiązuje druga taryfa cen prądu, zatem pompa – działając przy temperaturze powietrza, która obniża jej sprawność – musiałaby nie tylko pokryć bieżące zapotrzebowanie na ciepło, ale jeszcze pozyskać jego nadmiar do wykorzystania przez resztę doby. Przy tym woda w zbiorniku musiałaby mieć temperaturę wyraźnie wyższą niż ta krążąca w pętlach podłogowych, bo tylko wtedy zakumulujemy odczuwalną ilość energii. Jednak pompy ciepła zazwyczaj nie są w stanie przygotowywać wody o temperaturze wyższej niż 50–60°C. A nawet takie jej podniesienie, względem typowych dla instalacji podłogowych 35°C, powoduje duży spadek sprawności i koszty ciepła rosną.

 

To wszystko stawia pod znakiem zapytania sens akumulowania ciepła nocą. Rzeczywistą analizę opłacalności takiego rozwiązania można przeprowadzić, korzystając z konkretnej charakterystyki pracy pompy ciepła (wskaźników COP dla różnych temperatur), parametrów pracy układu grzewczego domu (temperatury zasilania i mocy grzewczej) oraz warunków klimatycznych dla danego regionu (np. okresy długotrwałych nocnych spadków temperatury).

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Sens pracy powietrznej pompy ciepła tylko w drugiej taryfie jest wątpliwy. To godziny nocne, kiedy powietrze zewnętrzne jest najzimniejsze. A to oznacza spadek sprawności urządzenia. (fot. Nibe-Biawar)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

21 Wrz 2017, 08:50

Zamiast zbędnej dyskusji. Współczesna powietrzna pompa ciepła: Rysunek ze strony internetowej Dimplex   Upraszczając - do obliczeń, dla współczesnego domu 120m2, wybudowanego tylko w ustawowymi "parametrami": -  powierzchnia przegród zewnętrznych około ...

time image

21 Wrz 2017, 07:45

Dnia 5.09.2017 o 13:52, Gość Janusz Kubicki napisał: Tak, nocne obniżenie temperatury powietrza powoduje obniżenie współczynnika COP i traci sens wykorzystywanie 2 taryfy w celu zakumulowania ciepła na zapas. Skłaniam się wręcz do tezy odwrotnej - opłaca się nieco ...

time image

Gość slawek

21 Wrz 2017, 05:54

Ale zasobnik mógłby się przydać przy spadkach temperatury, korzystając z cieplejszego dnia. Czy druga taryfa ma sens ekonomiczny, to tylko po analizie zużycia energii.

time image

Gość Janusz Kubicki

05 Wrz 2017, 11:52

Tak, nocne obniżenie temperatury powietrza powoduje obniżenie współczynnika COP i traci sens wykorzystywanie 2 taryfy w celu zakumulowania ciepła na zapas. Skłaniam się wręcz do tezy odwrotnej - opłaca się nieco więcej nagrzać budynek za dnia (przy wyższej temperaturze pow.), ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny