Odpowiedź eksperta: Inwestor może złożyć zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych, które należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Wprawdzie nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia, jednak warto dokładnie uargumentować swoje stanowisko.
Jeżeli potrafi Pan udowodnić poniesioną szkodę, to istnieje
możliwość dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Szkoda w tym przypadku obejmuje zarówno rzeczywiście poniesioną stratę, np. ewentualne kary umowne względem wykonawcy czy utracony czynsz najmu za maszyny budowlane, jak i utracone korzyści (czyli wszystko to, co inwestor uzyskałby, gdyby nie wstrzymanie budowy – tak jak w Pana przypadku skrócony czas wynajmu innego domu czy też sytuacja, w której inwestor umówił się z potencjalnym najemcą części domu, że od konkretnego terminu ten będzie mógł w nim zamieszkać, a wskutek wstrzymania budowy, inwestor nie mógłby dotrzymać terminu udostępnienia nieruchomości).
Aleksandra Korczak
fot. Tyca / pixabay.com