Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy domu. Co mogę zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy domu. Co mogę zrobić?

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy mojego domu. Uważam, że jest to całkowicie bezpodstawne i naraża mnie na straty finansowe, bo przedłużająca się umowa oznacza dłuższy czas wynajmowania innego domu. Co mogę zrobić?

aktualizacja: 2017-05-09 08:46:19

Odpowiedź eksperta: Inwestor może złożyć zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych, które należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Wprawdzie nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia, jednak warto dokładnie uargumentować swoje stanowisko.

 

Jeżeli potrafi Pan udowodnić poniesioną szkodę, to istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, wykonująca tę władzę z mocy prawa.

 

Szkoda w tym przypadku obejmuje zarówno rzeczywiście poniesioną stratę, np. ewentualne kary umowne względem wykonawcy czy utracony czynsz najmu za maszyny budowlane, jak i utracone korzyści (czyli wszystko to, co inwestor uzyskałby, gdyby nie wstrzymanie budowy – tak jak w Pana przypadku skrócony czas wynajmu innego domu czy też sytuacja, w której inwestor umówił się z potencjalnym najemcą części domu, że od konkretnego terminu ten będzie mógł w nim zamieszkać, a wskutek wstrzymania budowy, inwestor nie mógłby dotrzymać terminu udostępnienia nieruchomości).

Aleksandra Korczak
fot. Tyca / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny