W jaki sposób zainstalować gniazdka elektryczne w kilku punktach ogrodu i rozmieścić lampy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób zainstalować gniazdka elektryczne w kilku punktach ogrodu i rozmieścić lampy?

W jaki sposób zainstalować gniazdka elektryczne w kilku punktach ogrodu i rozmieścić lampy? Zastanawiałem się też nad wykorzystaniem lamp zasilanych z paneli solarnych, bo planuje założyć instalację fotowoltaiczną w domu. Ogród ma ok. 3000 m2 i myślę o postawieniu do 10 lamp.

aktualizacja: 2017-07-07 09:21:39

Odpowiedź eksperta: Gniazda elektryczne w ogrodzie najłatwiej będzie zlokalizować na słupkach lub masztach wykorzystanych do zamontowania lamp, stanowiących ich podstawę. Niezależnie od nich można kupić specjalne gniazda na słupkach, jednak prościej i taniej będzie wykorzystać lampy, do których i tak doprowadzimy zasilanie elektryczne.

 

Niektóre modele słupków i masztów mają fabrycznie zamontowane gniazda elektryczne, a w razie ich braku łatwo można je zamocować niemal na każdym modelu. Gniazda muszą być w klasie izolacyjnej przynajmniej IP X4 (lub wyższej, jeżeli są nieosłonięte, np. daszkiem lampy). Powinny być umieszczone na wysokości powyżej 30 cm nad ziemią, żeby ograniczyć ich zachlapywanie przez odbijające się od ziemi krople deszczu, a także, żeby nie znalazły się pod śniegiem. Jeśli słupek umożliwia dostęp do wnętrza i jest tam dość miejsca, gniazdo warto umieścić w środku.

 

Rodzaj oświetlenia trzeba dobrać do funkcji jaką ma pełnić – nisko rozmieszczone lampy posłużą do oświetlenia nawierzchni ścieżek, a te na wysokich masztach pozwolą na rozjaśnienie większej powierzchni. W przypadku lamp ogrodowych, znajdujących się blisko domu, wątpliwości budzi sens zasilania ich z instalacji solarnej. Koszt jej dostosowania do tego celu, znacząco przekroczy wydatki na zużywaną energię elektryczną pobieraną z sieci. Lampy mają przecież pracować w nocy, oprócz paneli fotowoltaicznych potrzebny będzie więc akumulator i odpowiednio przystosowana oprawa oświetleniowa.

 

Przy jednoczesnym rozprowadzeniu przewodów do gniazd i lamp z zasilaniem sieciowym nie ma zaś najmniejszego problemu. Możemy wykorzystać tanie LED-owe źródła światła, montowane w zwykłych oprawkach na napięcie 230 V, z gwintem E 14 lub E 27. Pobierana przez nie moc jest bardzo mała, rzędu 5–10 W, więc zużycie prądu nie będzie duże.

 

Instalację zasilającą należy ułożyć kablem przeznaczonym do pracy w gruncie typu YKY. Może być wielożyłowy, np. 5 × 2,5 mm2, co pozwoli na utworzenie trzech niezależnych obwodów np. zasilających gniazda i na dwie oddzielnie włączane grupy oświetlenia. Instalację zewnętrzną trzeba zasilać z osobnych obwodów. Praktyczne jest wykonanie niewielkiej rozdzielnicy, w której zmieszczą się wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe (o prądzie zadziałania 30 mA), a także zegar sterujący, bądź przekaźnik i czujnik zmierzchu włączający oświetlenie o określonych porach.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Decydując się na lampy zewnętrzne o szerokich podstawach bez trudu założymy na nich również gniazda zasilające. Należy umieścić je w od mało rzucającej się w oczy strony, zasłoniętej roślinami (np. od tyłu). (fot. Spotline)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

11 Maj 2017, 15:41

2 godziny temu, Gość MM napisał: Powinno być IP 44 a nie IP X4 Nie powinno. Szczegółowe znaczenie cyfr po symbolu IP jest następujące: pierwsza oznacza stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych, druga zaś stopień ochrony przed wilgocią. Dlatego ...

time image

Gość MM

11 Maj 2017, 13:09

Powinno być IP 44 a nie IP X4

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny