Planując instalację gniazdek elektrycznych i oświetlenia w ogrodzie o powierzchni 3000 m², warto wykorzystać słupki lub maszty lamp jako miejsca montażu gniazd elektrycznych. Można kupić gotowe słupki z gniazdkami lub zamontować je samodzielnie. Ważne, aby gniazdka miały klasę izolacji minimum IP X4 i były umieszczone co najmniej 30 cm nad ziemią, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi. Do zasilania sieciowego najlepiej użyć kabla YKY, który pozwala na stworzenie trzech oddzielnych obwodów, co ułatwia zarządzanie zasilaniem gniazdek i grup oświetlenia. Warto zainstalować rozdzielnicę z wyłącznikami nadmiaroprądowymi, różnicowoprądowymi, zegarem i czujnikiem zmierzchu, aby zoptymalizować działanie systemu oświetleniowego.
Najdogodniejszym miejscem na montaż gniazdek elektrycznych w ogrodzie są słupki lub maszty lamp. Można kupić specjalne gniazda na słupkach, ale prostszym i tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie istniejących lamp, do których doprowadzimy zasilanie.
Niektóre modele słupków i masztów posiadają fabrycznie zamontowane gniazdka. W razie ich braku, można je bez problemu zainstalować na większości modeli. Gniazdka muszą posiadać klasę izolacji minimum IP X4 (lub wyższą, jeśli nie są osłonięte, np. daszkiem lampy). Należy je umieścić na wysokości co najmniej 30 cm nad ziemią, aby ograniczyć ich zachlapywanie przez deszcz i chronić przed śniegiem. Jeśli słupek ma otwór umożliwiający dostęp do wnętrza i jest tam wystarczająco miejsca, warto zamontować gniazdko w środku.
Rodzaj oświetlenia należy dobrać do jego funkcji. Nisko rozmieszczone lampy sprawdzą się do oświetlania nawierzchni ścieżek, a te na wysokich masztach pozwolą na rozjaśnienie większej powierzchni.
W przypadku lamp ogrodowych znajdujących się blisko domu, montaż instalacji solarnej może nie mieć większego sensu. Koszt jej dostosowania do tego celu może znacznie przekroczyć wydatki na energię elektryczną pobieraną z sieci. Lampy ogrodowe działają głównie w nocy, więc do instalacji solarnej potrzebny będzie akumulator i odpowiednia oprawa oświetleniowa.
Przy jednoczesnym rozprowadzeniu przewodów do gniazd i lamp z zasilaniem sieciowym nie ma problemu z montażem tanich źródeł światła LED w zwykłych oprawkach na napięcie 230 V, z gwintem E 14 lub E 27. Pobierają one bardzo mało mocy (5-10 W), więc zużycie prądu będzie niewielkie.
Do instalacji zasilającej należy użyć kabla przeznaczonego do pracy w gruncie typu YKY. Może być on wielożyłowy (np. 5 × 2,5 mm2), co pozwoli na utworzenie trzech niezależnych obwodów: zasilającego gniazda, dwóch oddzielnie włączanych grup oświetlenia. Instalację zewnętrzną należy zasilać z osobnych obwodów. Praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie niewielkiej rozdzielnicy, w której zmieszczą się wyłączniki nadmiaroprądowe, różnicowoprądowe (o prądzie zadziałania 30 mA), a także zegar sterujący, przekaźnik i czujnik zmierzchu włączający oświetlenie o określonych porach.
Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Decydując się na lampy zewnętrzne o szerokich podstawach bez trudu założymy na nich również gniazda zasilające. Należy umieścić je w od mało rzucającej się w oczy strony, zasłoniętej roślinami (np. od tyłu). (fot. Spotline)