Jak wykonać podłogę na gruncie z użyciem keramzytu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wykonać podłogę na gruncie z użyciem keramzytu?

Odpowiedź eksperta: W każdym budynku zawsze jedna z podłóg realizowana jest na gruncie. Podłogi tego rodzaju wykonuje się w budynkach bez piwnic na poziomie zbliżonym do poziomu terenu, a w budynkach podpiwniczonych poniżej poziomu terenu.

aktualizacja: 2017-03-28 06:10:34

W podłodze na gruncie często istnieje konieczność ułożenia różnego typu instalacji. Są to najczęściej rury wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, przewody wentylacyjne, np. nawiewy powietrza do kominków itp. Obecnie instalacje te układa się na podłożu z tzw. chudego betonu. Na podłodze w pomieszczeniach ogrzewanych musi znaleźć się warstwa izolacji termicznej czyli popularny styropian lub styrodur "do podłóg".

Przy układaniu izolacja jest docinana do wcześniej ułożonych rur i przewodów instalacyjnych. Jest to czynność kłopotliwa i często niezbyt dokładnie wykonywana. Przez to zdarza się, że pomiędzy izolacją i instalacją pozostają niewypełnione pustki lub wypełnia je cementowy jastrych wylewany jako podłoże pod wierzchnią posadzkę. Nieciągłość izolacji w pewnym stopniu może wpłynąć na obniżenie izolacyjności termicznej podłogi na gruncie. Można tego uniknąć decydując się na jeden materiał skutecznie zastępujący chudy beton i izolację termiczną.

 

Realizacja tego rozwiązania polega na tym, że najpierw na cienkim podkładzie betonowym o grubości ok. 5 cm i szerokości 15-25 cm układa się przewody i rury instalacyjne. Następnie na całej powierzchni podłóg wysypuje się Leca® KERAMZYT impregnowany o gr. ok. 33-35 cm, na którym po powierzchniowym zagęszczeniu układa się szpryc cementowy, 2 x folię i jastrych cementowy.

Kruszywo keramzytowe przeznaczone do podłóg na gruncie jest fabrycznie impregnowane w celu ograniczenia kapilarnego podciągania wilgoci z podłoża gruntowego. Ponadto zagęszczone kruszywo ma kilkakrotnie większą wytrzymałość niż izolacje płytowe ze styropianu czy styroduru, w związku z tym może przenosić większe obciążenia użytkowe. Dodatkowo kruszywo jako materiał sypki dokładnie uszczelnia ułożone w nim przewody instalacyjne. Technologia ta ogranicza zużycie chudego betonu zaledwie do 10-15%. Beton ten układany jest tylko jako liniowy cienki fundament pod ciągami instalacyjnymi.

 

Sam keramzyt jako kruszywo ceramiczne jest odporny na związki chemiczne, nie zanika w czasie użytkowania, a jego właściwości pozostają niezmienne w czasie. Zewnętrzna powierzchnia granulek keramzytu ma właściwości ścierne. Dzięki temu izolacje z keramzytu nie są miejscem gniazdowania szczurów, myszy, kun, nornic i innych drobnych zwierząt futerkowych, z którymi często mają do czynienia mieszkańcy domów położonych w pobliżu pól i lasów.

Więcej szczegółów oraz rozwiązania drenaży wraz z rysunkami na leca.pl

Andrzej Dobrowolski,
kierownik produktu keramzyt Leca®
Rys. Leca®: Podłoga na gruncie z rurą w podłożu (budynek podpiwniczony)

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny