W zimie zauważyłem, że na spodniej stronie blachodachówki pojawiły się krople wody. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-06-06 07:53:36
W zimie zauważyłem, że na spodniej stronie blachodachówki pojawiły się krople wody. Co robić?

W okresie zimy zauważyłem, że na spodniej stronie blachodachówki pojawiły się krople wody. Dach przykrywa niskie, nieużytkowe poddasze, a ocieplenie ułożone jest tylko na stropie ostatniej kondygnacji. Zamierzam więc ocieplić połać dachową, co powinno uchronić przed skraplaniem się wilgoci. Czy takie rozwiązanie wystarczy i jak ułożyć wełnę na dachu?

Odpowiedź eksperta: Skropliny na spodniej stronie pokrycia dachowego świadczą o przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń mieszkalnych i braku wentylacji nieużytkowego poddasza. W takich warunkach ocieplenie połaci dachowej nie uchroni przed kondesacją pary wodnej, a wilgoć będzie absorbowana w warstwie termoizolacji, przyczyniając się do procesów niszczących drewnianą konstrukcję dachową.

 

Żeby temu zapobiec, konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej z paroszczelnej folii pod warstwą ocieplenia ułożonego na stropie. Należy zadbać o szczelne jej ułożenie z zakładami na styku poszczególnych pasów i na równym i gładkim podłożu. Najlepiej skleić połączenia taśmą. Zapobiegnie to przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń użytkowych na dole na zimne poddasze, gdzie ulega ona skropleniu.

 

Trzeba się jednak liczyć z tym, że paroizolacja nie będzie 100% szczelna. Ponadto pewne ilości wilgoci mogą wniknąć na poddasze w inny sposób, np. przez minimalne nieszczelności pokrycia. Dlatego konieczne jest zapewnienie wentylacji poddasza poprzez utworzenie otworów w ścianach szczytowych, bądź wyprowadzenie kominków wentylacyjnych przez pokrycie dachowe. W takich warunkach dopuszczalne jest ocieplenie połaci dachowej, które będzie pełnić jedynie rolę dodatkowego izolatora zmniejszającego straty ciepła i chroniącego przed nadmiernym nagrzewaniem się poddasza i ostatniej kondygnacji w okresie letnim.

Para wodna przenika z pomieszczeń mieszkalnych na zimny strych i ulega skropleniu. Żeby temu zapobiec należy ułożyć izolację paroszczelną na stropie.
Para wodna przenika z pomieszczeń mieszkalnych na zimny strych i ulega skropleniu. Żeby temu zapobiec należy ułożyć izolację paroszczelną na stropie.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny