Dlaczego na ścianach pojawia się pleśń i grzyb?

Dlaczego na ścianach pojawia się pleśń i grzyb?

W zdecydowanej większości przypadków powodem pojawiania się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian szczytowych jest kondensacja wilgotnego powietrza z pomieszczeń. Jest to sytuacja sprzyjająca do pojawienia się grzybów lub pleśni.

Zjawisko to dotyczy głównie budynków ze słabo zaizolowanymi ścianami i niesprawną wentylacją. W budynkach, w których ruch powietrza jest ograniczony (lub uniemożliwiony) szybko wzrasta zawartość wilgoci w powietrzu, której źródłem są typowe czynności domowe: pranie, gotowanie, sprzątanie itd. Jeżeli do tego dokłada się słaba izolacja przegród szczytowych, których temperatura od strony wewnętrznej jest znacząco niższa od temperatury w pomieszczeniu - prowokujemy sytuację sprzyjającą do rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni.

Szacuje się, że około 30% zagrożeń zdrowotnych w budynkach mieszkalnych jest związanych z zagrzybieniem. Do życia grzybom wystarczają niewielkie ilości substancji organicznych, które znajdują się w większości materiałów budowlanych, w tym również w materiałach wykończeniowych.

Jednak, grzyby pleśniowe bywają przyczyną poważnych schorzeń (grzybic skórnych i grzybic błon śluzowych, schorzeń alergicznych, a nawet nowotworów). Powodują także niszczenie układu odpornościowego i nerwowego.

Dlatego tak ważne jest, aby budynki były sprawnie i w sposób ciągły wentylowane. Najpewniejszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Przy takim rodzaju wentylacji można (i należy) tak zorganizować przepływ powietrza, aby umożliwić i wymusić ruch powietrza w całej objętości budynku. W ten sposób usuwany jest nadmiar wilgoci z pomieszczeń, a na jej miejsce dostarczane jest świeże i osuszone powietrze zewnętrzne.

Dodatkowym atutem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej jest możliwość regulacji ilości powietrza wentylacyjnego, dostosowując pracę systemu do indywidualnych wymagań użytkowników. Centrale wentylacyjne wyposażone w wysokiej sprawności wymienniki do odzysku ciepła (np. wymienniki przeciwprądowe) pomogą w radykalnym ograniczeniu strat wentylacyjnych, czyli obniżeniu kosztów w trakcie eksploatacji systemu przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu wewnątrz pomieszczeń.

Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

Komentarze

Gość
17-04-2018 16:25
Tobie bardziej potrzebny jest " osuszacz ściany" a nie powietrza... pewnie, że ten osuszacz powietrza zmniejszy nieco wilgotność powierzchni ściany, ale i tak ściana - bez prawidłowej izolacji poziomej - będzie " pompować" wodę z gruntu...
andrzej.ficon98
17-04-2018 13:38
Grzyb na ścianie, doskonale mi znany problem. Niestety. Dom budowany był jak bądź, przez amatorów, ojciec nie przywiązywał wielkiej wagi do niczego i teraz wychodzą efekty..  Wilgoć wychodzi od dołu ściany, od fundamentów, w narożniku domu... Tymczasowo sobie z nią radzę, ...
Eksperci Śnieżka
04-05-2017 02:05
Szanowni Państwo, rozwój wilgoci jest związany z różnicą temperatur w pomieszczeniach. Przy suficie jest ona najwyższa, gdy następuje konsolidacja pary wodnej, a przy jednoczesnym braku wentylacji rozwija się grzyb. Aby uniknąć takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią cyrkulację ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz