Jak powinna wyglądać wentylacja w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak powinna wyglądać wentylacja w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych?

Zmieniające się przepisy wymuszają na inwestorach budowy domów o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Stąd rosnąca popularność budynków niskoenergetycznych, a nawet pasywnych. Cechą charakterystyczną tego typu budynków jest duża szczelność, znacząco ograniczone straty ciepła przez przegrody, infiltrację oraz straty wentylacyjne. Budynki energooszczędne i pasywne charakteryzują się również względnie dużą powierzchnią przeszkleń od strony południowej.

aktualizacja: 2017-03-20 08:28:51

W celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła w skutek wymiany powietrza, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z wysokosprawnym wymiennikiem (rekuperatorem), najlepiej wspomagana bezprzeponowym, płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła Pro-Vent Geo, o opatentowanej konstrukcji i bardzo wysokiej sprawności. Taki wymiennik gwarantuje nam tez działanie antybakteryjne czy możliwe dowilżanie powietrza w okresie zimowym.

 

Wentylacja mechaniczna powinna być tak zorganizowana by świeże, zewnętrzne powietrze nawiewać do pomieszczeń czystych (sypialnie, pokoje dzienne, gabinety, itp.). Powietrze "zużyte" należy usuwać z tzw. pomieszczeń brudnych (łazienki, WC, kuchnie, garderoby, itp.). Powyższe zalecenie nie jest odpowiednie jedynie dla budynków pasywnych czy niskoenergetycznych – każdy nowy projekt wentylacji z wymuszonym ruchem powietrza powinien zakładać przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych.

 

Bardzo istotną sprawą przy wentylacji w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych jest wybór odpowiedniego rekuperatora. Takie urządzenie powinno charakteryzować kilka elementów, w tym m.in.:

  • wysoki odzysk ciepła (> 80%);
  • przeciwprądowy wymiennik ciepła (który nie pobiera dodatkowej energii elektrycznej),
  • wentylatory EC,
  • automatyczny i szczelny bypass,
  • współpraca z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła.

Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!