Porady: Dachy i rynny
Jak powiększyć powierzchnię mieszkalną na poddaszu?
Planuję powiększenie powierzchni mieszkalnej na poddaszu poprzez podniesienie ścianki kolankowej. Chciałabym, aby wnętrze było funkcjonalne i oświetlane naturalnym światłem. Marzę o tym, aby cieszyć się nie tylko oglądaniem gwiazd i nieba, ale również pięknym widokiem, jaki mam na otoczenie domu. Co zrobić, żeby zrealizować moje marzenie?
Dlaczego projekt ogrzewania podłogowego jest ważny?
Rozstaw rur do ogrzewania podłogowego jest jednym z kilku ważnych czynników wpływających na finalną temperaturę podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu - a więc na odczuwane uczucie komfortu cieplnego.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wymagania dotyczące działki
Planując budowę oczyszczalni ścieków, musimy pamiętać o możliwych ograniczeniach. Mogą one znacznie skomplikować, bądź wręcz uniemożliwić inwestycję. Najistotniejsza jest wielkość działki.
Wybór agregatu prądotwórczego - cenne wskazówki
Przerwa w dostawie energii elektrycznej utrudnia, a czasem wręcz paraliżuje życie domowe, dlatego też radzę aby w porę pomyśleć i zaopatrzyć się w odpowiedni agregat prądotwórczy. Przy wyborze należy uwzględnić cichą pracę oraz policzyć potrzebną nam moc.
Jak przygotować podłoże pod płytki ceramiczne?
Odpowiedź eksperta: Podłoże pod płytki powinno być odpowiedniej jakości, a przede wszystkim odpowiednio przygotowane. Podłoże należy zatem najpierw gruntownie oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń oraz warstw mogących zmniejszać przyczepność. Jeżeli zachodzi taka konieczność powinno się je także wyrównać. W tym celu należy zastosować specjalne masy szpachlowe lub wylewki samopoziomujące. Ważne: nie powinno stosować się zaprawy klejowej.
Układanie ogrzewania antyoblodzeniowego podjazdu z kostki brukowej
Odpowiedź eksperta: Wykonanie instalacji ogrzewania już istniejącego podjazdu z kostki brukowej musimy wykonać w trzech etapach.
Jak przygotować fundament pod ogrodzenie z klinkieru?
Odpowiedź eksperta: Budowę ogrodzenia z klinkieru rozpoczyna się od wykonania fundamentu poniżej głębokości przemarzania gruntu. Szerokość fundamentu powinna być zaprojektowana tak, aby uniósł on cały ciężar ogrodzenia.
Wpływ ilości powietrza na prawidłowe spalanie drewna w kominku
Odpowiedź eksperta: Proces spalania drewna w kominku można w uproszczeniu podzielić na trzy zasadnicze fazy: suszenie, gazyfikacja i spalanie pozyskanych gazów oraz dopalanie się węgla drzewnego.
Jak zbudowany jest kominek otwarty?
W nowym domu marzy mi się prawdziwy, otwarty kominek. Zauważyłem, że stare kominki mają dużo bardziej skomplikowany kształt komory, niż nowoczesne wkłady, które są w zasadzie prostopadłościennymi puszkami. Skąd ta różnica? Czy to tylko kwestia tradycji?
Jakie są rodzaje palników gazowych?
Miałem okazję korzystać już z różnych urządzeń gazowych: kotłów, podgrzewaczy, lutownic. Zastanawia mnie czym właściwie różnią się palniki gazowe, że różnice w ich sprawności są tak duże? Nurtuje mnie to tym bardziej, że planuję generalny remont i w jego ramach wymianę bardzo starego, choć wciąż działającego bezawaryjnie, kotła gazowego.
Jakie farby do rur gazowych i c.o.?
Jakie są zalecane farby do rur gazowych i c.o.?
Czy pomiary elektryczne są koniecznie?
Czy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym muszę mieć zrobione pomiary elektryczne?
Jakie są cechy charakterystyczne więźby dachowej płatwiowo-kleszczowej?
Więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa jest najbardziej uniwersalna i najczęściej wykonywana. Można ją planować zarówno w dachach jedno-, jak i dwuspadowych, płaskich i stromych (o nachyleniu nawet 70°). Rozpiętość może sięgać nawet 16 m, jednak zalecana jest 9–12 m.
Jakie są cechy charakterystyczne więźby dachowej krokwiowo-jętkowej?
Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa wykorzystywana jest w dachach o rozpiętości ponad 7 m. Każda para krokwi jest usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości ok. 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.
Wyciszenie starego stropu belkowego
W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.
Ocieplenie podłogi i basen w piwnicy
Planuję zaadaptowanie piwnicy w swoim domu. Część przestrzeni nadal będzie służyć jako kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Resztę chcę przeznaczyć na saunę i siłownię. Marzy mi się też chociaż miniaturowy basen, np. 2 × 3 m, w którym będzie można się zanurzyć po wyjściu z sauny. Piwnica jest na szczęście sucha, nigdy nie było problemów z wodą gruntową. Jednak koniecznie trzeba będzie ocieplić podłogę, bo obecnie to tylko deski na legarach i betonowa szlichta. Zupełnie nie wiem zaś, jak zabrać się do wykonania niecki basenu.
Dlaczego warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?
Odpowiedź eksperta: Wybór sposobu ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji. Należy znaleźć rozwiązanie zapewniające komfortową a jednocześnie oszczędną eksploatację. Oba te wymogi spełniają elektryczne kotły c.o. Szukając odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule firma Kospel przeprowadziła ankietę wśród swoich Klientów. Oto, jakie argumenty padały najczęściej:
Na co zwrócić uwagę kupując wkład kominkowy?
Odpowiedź ekspertów: Zakup wkładu kominkowego jest decyzją długoterminową, kominka nie wymieniamy co roku, dla tego musimy ją przemyśleć i dobrze zaplanować. Należy zatem sobie odpowiedzieć, jaką rolę będzie spełniać kominek w naszym domu, ozdobną czy grzewczą, a może te funkcje połączyć.
Gdzie stosujemy grzejniki kanałowe?
Odpowiedź eksperta: W pomieszczeniach, w których udział przegród przeszklonych jest bardzo duży, doskonałym źródłem ciepła są grzejniki kanałowe. Z powodzeniem stosujemy je zarówno do ogrzewań eleganckich, przestronnych pomieszczeń w budownictwie mieszkalnym jak i użyteczności publicznej.
Jakie są ograniczenia w montażu oczyszczalni ścieków?
Odpowiedź eksperta: Są trzy grupy ograniczeń przy budowie przydomowej oczyszczalni. Pierwsza to konieczność zachowania minimalnych (wynikających z prawa budowlanego i prawa wodnego) odległości, min.: 2 m od granicy działki, dla zbiornika – 15 m od studni, a dla odbiornika (drenaż, tunel rozsączający, studnia chłonna) – 30 m od studni oraz nie mniej niż 1,5 m nad lustrem wód gruntowych.
Zanim zdecydujesz się na kupno i montaż klimatyzacji
Odpowiedź eksperta: Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać przed przystąpieniem do prac montażowych instalacji klimatyzacyjnej, jest kwestia formalna przedsięwzięcia, związana z uzyskaniem wszelkich pozwoleń – szczególnie w przypadku jednostek zewnętrznych – dotyczących zainstalowania urządzenia na elewacji budynku. Jest to bardzo istotne zagadnienie, lecz często bagatelizowane przez przyszłych użytkowników klimatyzatorów.
Okablowanie elektryczne dla instalacji tradycyjnej i inteligentnego budynku
Jak wykonać okablowanie elektryczne aby można je było wykorzystać zarówno do realizacji tradycyjnej instalacji , jak i do instalacji inteligentnego budynku?
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze farby elewacyjnej?
Odpowiedź eksperta: Estetyczny wygląd elewacji nabiera coraz większego znaczenia dla współczesnych konsumentów. W niepamięć odeszły już bowiem czasy, gdy o wyborze koloru fasady decydował przypadek. Dziś zwiększająca się dostępność modnych odcieni oraz rosnąca świadomość konsumentów sprawiają, że wybranie "tego jedynego koloru" staje się niezwykle kłopotliwe.
W jakie dodatkowe wyposażenie warto zainwestować kupując drzwi zewnętrzne?
Odpowiedź eksperta: W kwestii ochrony przed włamaniem, doradzam wziąć pod uwagę zastosowanie klamek z zabezpieczeniem antyrozwierceniowym oraz wkładek antywłamaniowych.
Jak należy konserwować okna drewniane?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesne okna drewniane są fabrycznie zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych (promieni słonecznych, wiatru, opadów). Natomiast trwałość powłoki lakierniczej zależy zawsze od stopnia zanieczyszczenia środowiska, w jakim funkcjonuje okno oraz konserwacji powłok lakierniczych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?
Odpowiedź eksperta: Na rynku z roku na rok pojawiają się okna o coraz lepszych parametrach termoizolacyjności, przepuszczalności powietrza, odporności na obciążenie wiatrem czy wodoszczelności. Dobrej jakości stolarka okienna powinna być także trwała, odporna na odkształcenia i bezpieczna w użytkowaniu. W innym wypadku może szybko utracić swoje pierwotne właściwości użytkowe.
Jak wykonać sztywne poszycie dachowe?
Odpowiedź eksperta: Budując sztywne poszycie z płyt budowanych mfp® unikniemy wad, które mogą wystąpić przy korzystaniu z desek. Płyty układa się znacznie szybciej, a podczas montażu zużywamy mniej łączników. Nie trzeba też ich impregnować, co przekłada się na mniejszy koszt i szybsze tempo prac. Poszycie z płyt jest równe i gładkie. Można na nim układać pokrycia z gontów bitumicznych oraz blach płaskich układanych na rąbek stojący – czyli materiałów wymagających idealnie przygotowanego podłoża.
Jakie są zalety prefabrykowanej więźby dachowej?
Odpowiedź eksperta: Prefabrykowane więźby dachowe można podzielić na tradycyjne konstrukcje ciesielskie wyrabiane w zakładzie oraz na konstrukcje łączone za pomocą łączników mechanicznych np. płytek kolczastych.
Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?
Odpowiedź eksperta: Stropy gęstożebrowe są znane w Polsce od wielu lat i dość powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.
Połączenie płyty fundamentowej z powietrznym systemem ogrzewania
Czym najkorzystniej wykończyć podłogę w przypadku połączenia płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem i dlaczego?
Płyta fundamentowa w rejonie szkód górniczych
Jak powinna wyglądać płyta fundamentowa do domu energooszczędnego na 3 kategorii szkód górniczych? Izolacja powinna znajdować się pod płytą czy nad płytą? Czy bezwładność płyty w dobrze ocieplonym domu to problem? Czy ułożone pod płytą na 3 kategorii szkód górniczych GWC rurowe lub żwirowe nie ulegnie rozszczelnieniu?
Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?
Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku.
Czy wytrzymałość ścian zewnętrznych jest istotna?
Domy jednorodzinne to stosunkowo małe obiekty, a więc i występujące obciążenia są wielokrotnie mniejsze, niż w budynku wysokim na kilkanaście pięter.
Czy ściany zewnętrzne powinny być paroprzepuszczalne?
W powszechnym przekonaniu, ściany zewnętrzne powinny przepuszczać parę wodną, co ma zapewnić korzystny mikroklimat we wnętrzach. To jednak nieprawda.
Czy ściany zewnętrzne powinny być szczelne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ściany i inne przegrody zewnętrzne powinny być wznoszone w sposób zapewniający ich jak najlepszą szczelność na przenikanie powietrza.
Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia
Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?