Ciepła woda w łazience na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Ciepła woda w łazience na poddaszu

Mam łazienkę na poddaszu znacznie oddaloną od pionu, przez co muszę długo czekać aż do baterii dopłynie ciepła woda. Jest to szczególnie uciążliwe przy krótkotrwałym korzystaniu z umywalki, dlatego myślę o zainstalowaniu małego elektrycznego podgrzewacza przepływowego bezpośrednio przy umywalce. Czy takie urządzenia są bezpieczne - bo słyszałem, że mają one gołą spiralę grzejną zanurzoną bezpośrednio w wodzie? I czy lepiej zamontować go na rurze doprowadzającej ciepłą czy zimną wodę?

aktualizacja: 2022-07-13 10:54:18

Odpowiedź eksperta: Odkryte spirale grzejne stosowane są powszechnie w podgrzewaczach przepływowych, dzięki czemu następuje bardzo szybkie nagrzanie wody, a element grzejny samoczynnie ulega oczyszczeniu i nie osadza się na nim kamień. Konstrukcja tego urządzenia zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania - pod warunkiem prawidłowego montażu.

Podgrzewacz taki wymaga podłączenia do instalacji z przewodem ochronnym. W modelach o małej mocy, jest to typowa wtyczka przeznaczona do gniazdka, a w pozostałych - stałe połączenie przewodów (w puszce instalacyjnej, ewentualnie szybkozłączką w systemie danego producenta). Dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem zapewnia wyposażenie obwodu zasilającego w wyłącznik różnicowoprądowy, obecnie i tak montowany obowiązkowo.

Trzeba też zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie i dobór przekroju przewodów odpowiednio do mocy grzewczej, która decyduje o tym, jak duży strumień wody uzyskamy przy pożądanej temperaturze. Moc grzewcza podgrzewaczy jednofazowych nie przekracza 5,5 kW, co wymaga doprowadzenia przewodów o przekroju co najmniej 2,5 mm2 i zabezpieczenia obwodu bezpiecznikiem 25 A. Podgrzewacze trójfazowe mają relatywnie niewielkie przekroje żył przewodów, lecz jest ich więcej (5 zamiast 3) i w większości łazienek takiego specjalnego obwodu po prostu nie ma.

Małe podgrzewacze są prawie zawsze urządzeniami z hydrauliczną, a nie elektroniczną regulacją temperatury. Oznacza to, że nie ma w nich czujnika temperatury wody (jak ma to miejsce w podgrzewaczach elektronicznych), temperaturę ustawiamy, dobierając wstępnie wielkość strumienia wody za pomocą zaworu regulacyjnego w podgrzewaczu (większy przepływ wody to, przy stałej mocy grzałki, niższa temperatura).

W takim układzie ryzykowne będzie zamontowanie podgrzewacza na dopływie ciepłej wody, gdyż grozi to niekontrolowanym przegrzaniem urządzenia i poparzeniem użytkownika. Podgrzewacz taki przewidziany jest do podgrzania wody o 30-35°C, zatem przy dopływie z instalacji c.w.u. wody o temp. 60°C, strumień wypływający z wylewki osiągnie temperaturę niemal 100°C.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Ogrzewacz przepływowy o niewielkiej mocy jest na tyle mały, że bez kłopotu ukryjemy go w szafce pod umywalką. (fot. Dafi)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image