Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaki grzejnik wybrać do nowo budowanego domu?
 • Jakie są różnice między grzejnikiem płytowym a żeberkowym?
 • W jaki sposób możemy podłączyć grzejniki [schematy]?
 • Jak przyłączyć grzejnik do instalacji [schematy]?
 • Jak regulować grzejniki?

W nowo budowanym domu wielkość i rodzaj grzejników powinny być określone w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Specyfikacja ta uwzględnia wielkość grzejnika wynikającą z wymaganej mocy grzewczej dla określonego pomieszczenia, jak też możliwości jego podłączenia do powstającej instalacji i układu rur.

Ostateczny wybór konkretnego modelu grzejnika najczęściej uzależniamy od naszych wymagań estetycznych - kierując się jego wyglądem oraz od ceny.

W domu remontowanym przebieg rur możemy dostosować do rodzaju i sposobu podłączenia nowych grzejników oraz zmienić ich lokalizację.

Grzejnik płytowy lub żeberkowy - czym się różnią?

Obecnie najczęściej instalowane są grzejniki płytowe dostępne w bogatym asortymencie wymiarów, mocy jak i możliwości przyłączenia do instalacji. Ze względów montażowych istotne jest czy grzejnik przystosowany jest do podłączenia dolnego czy tylko do podłączeń bocznych.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Grzejniki z podłączeniem dolnym (można je również łączyć z boku) mają wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, który króciec podłączenia dolnego jest zasilający, a który powrotny. Jest to istotne ze względu na układ rur podczas montażu.

Uwaga! Grzejniki dwu-, i trzypłytowe można podłączać z lewej i z prawej strony, natomiast jednopłytowe wymagają dostosowania strony przyłączenia do miejsca doprowadzenia rur zasilających.

Grzejniki z podłączeniem bocznym mają cztery króćce przyłączeniowe umieszczone w narożnikach. Dwa z nich wykorzystywane są do podłączenia, natomiast w jeden górny wkręca się odpowietrznik, a w dolny - korek zaślepiający.

Grzejniki płytowe sprzedawane są najczęściej jako komplet zawierający oprócz grzejnika: uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę.

Grzejniki żeberkowe instalowane są głównie wtedy, gdy wymieniamy stare grzejniki żeliwne bez wymiany rur w instalacji c.o. Dzięki identycznemu rozstawowi króćców przyłączeniowych ich montaż można przeprowadzić bez konieczności przeróbki podłączeń.

Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia: uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych i odpowietrznika.

Aluminiowe grzejniki żeberkowe dostosowane są standardowo tylko do podłączeń bocznych, ale za pomocą specjalnego zestawu przyłączeniowego można podłączyć je do instalacji również od dołu. To rozwiązanie jest jednak rzadziej stosowane (nie wygląda estetycznie).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Układ podłączeń grzejników

Zależnie od rodzaju grzejnika i przebiegu rur instalacji grzewczej jego podłączenie można przeprowadzić na cztery sposoby:

Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie boczne jednostronne
Boczne jednostronne - popularne rozwiązanie umożliwiające podłączenie każdego grzejnika przy prowadzeniu rur w ścianach. Rozstaw końców rur powinien odpowiadać rozstawieniu końcówek przyłączeniowych
Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie boczne krzyżowe
Boczne krzyżowe - układ stosowany przy bardzo długich grzejnikach, zapewniający równomierny rozkład temperatury na ich powierzchni
Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie dolne bezpośrednie
Dolne bezpośrednie - podłączenie grzejników z zasilaniem dolnym, które sprawia że rury i armatura przyłączeniowa są niewidoczne
Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie dolne pośrednie
Dolne pośrednie - umożliwia dzięki zewnętrznej przystawce podłączenie grzejników przystosowanych do łączenia bocznego; rozwiązanie stosowane rzadko np. w przypadku wymiany rur grzewczych i pozostawienia starego grzejnika

Jak przyłączyć grzejnik do instalacji?

Każde przyłączenie grzejnika do instalacji powinno zawierać następujące elementy:

 • zawór grzejnikowy montowany na zasilaniu,
 • zawór odcinający zamontowany na powrocie,
 • odpowietrznik ręczny lub automatyczny.

Uwaga! Przy doborze elementów przyłączeniowych należy też brać pod uwagę rodzaj rur oraz wymiar gwintu końcówek przyłączeniowych grzejnika (najczęściej ½ cala).

Podłączenie grzejników - podłączenie od dołu

W taki sposób podłącza się grzejniki jeśli rury instalacyjne prowadzone są w podłodze lub w ścianie tuż nad podłogą.

Do podłączenia wykorzystuje się tzw. konsolę przyłączeniową z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie.

Uwaga! Zestawy przyłączeniowe kompletowane są w rożnych konfiguracjach i przed zakupem należy sprawdzić czy oprócz samej konsoli mają również złączki do grzejnika (nyple ½ na ¾ cala) oraz odpowiednie do rodzaju rur zaciski przyłączeniowe.

Aby uniknąć wyprowadzenia rur z podłogi (kłopotliwe ułożenie posadzki i sprzątanie) montuje się konsolę kątową, a rury "wprowadza" w ścianę.

Schemat podłączenia grzejnika od dołu
Schemat podłączenia grzejnika od dołu

W przypadku instalacji z rur PEX, których nie można wyginać na małym promieniu, końcowy ich odcinek zastępuje się rurkami miedzianymi z wlutowanym kolankami albo zakłada kolanko, gdy rury prowadzone są w ścianie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korekty ustawienia konsoli względem długości przyłączenia.

Kolejne czynności przy montażu grzejników z dolnym zasilaniem:

 1. zamocowanie uchwytów i zawieszenie na nich grzejnika z zamontowaną konsolą,
 2. wstępne podłączenie rur zasilających i ich zamocowanie,
 3. zdjęcie grzejnika i zatynkowanie bruzdy,
 4. montaż grzejnika i sprawdzenie szczelności połączeń.

Podłączenie grzejników - podłączenie z boku

Wykonuje się głównie wtedy, gdy podłączenie do grzejnika prowadzone jest tzw. gałązkami odchodzącymi od pionu biegnącego w ścianie. Rury układa się w bruździe wykutej w murze, przy czym w przypadku rur PEX ich zakończenia zmienia się na miedziane. Do montażu potrzebny jest kątowy zawór grzejnikowy oraz kątowy zawór odcinający. Oba połączenia wykonuje się w taki sam sposób, a po sprawdzeniu szczelności bruzdę zatynkowuje.

Schemat podłączenia grzejnika z boku
Schemat podłączenia grzejnika z boku

Regulacja grzejnika

Zamontowany grzejnik należy wstępnie wyregulować dostosowując przepływ wody do założonej mocy grzewczej. Niedokonanie regulacji wstępnej może powodować trudności z uzyskaniem pożądanej temperatury w pomieszczeniach najbardziej oddalonych od kotła.

W większych instalacjach wymaga to przeprowadzenia obliczeń hydraulicznych, ale w praktyce z dostateczną dokładnością można posłużyć się inną metodą. Istota regulacji polega na zdławieniu przepływu w takim stopniu aby różnica temperatury na wejściu i wyjściu z grzejnika wynosiła 15-20°C. Zawór grzejnikowy ma możliwość tzw. podwójnej regulacji, dzięki czemu zmieniając jego nastawy (pozycje od 1 do 6) sprawdzamy po pewnym czasie czy różnica temperatury utrzymuje się w założonym przedziale.

Uwaga! Regulacja wstępna dostępna jest po zdjęciu głowicy, a zmiana położenia wymaga niekiedy użycia klucza lub wkrętaka.

Zawory termostatyczne, zawory powrotne, zawory trójosiowe i inne przyłącza grzejnikowe produkowane są najczęściej w kolorze białym i w wersji chromowanej. Większość przyłączy i termostatów można stosować we wszelkiego typu instalacjach grzewczych bez względu na typ grzejnika i materiał z którego wykonano rury (fot. Herz)

Natomiast bieżącą regulacje temperatury w pomieszczaniu zapewniają zamontowane na zaworze grzejnikowym głowice termostatyczne. Są one obecnie standardowym wyposażeniem grzejnika i umożliwiają utrzymanie nastawionej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Głowice termostatyczne reagują na zmiany temperatury otoczenia i odpowiednio zamykają lub otwierają dopływ wody grzejnej.

Głowica termostatyczna
Głowica termostatyczna. W sprzedaży dostępne są głowice o różnych formach stylistycznych pasujących do wystroju wnętrza, ale przed zakupem należy sprawdzić, czy można je będzie zamontować na konkretnym typie zaworu grzejnikowego. Montowane są one bowiem zatrzaskowo lub na gwint o różnych rozmiarach. Jeśli kupujemy grzejnik, warto od razu dobrać do niego głowicę termostatyczną (fot. Danfoss)

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Zehnder

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Bartek

01 Gru 2019, 14:45

Cześć mam problem kupiłem mieszkanie i mam problem z odpowie trzeniem odpowietrzam na ostatnim grzejniku który mam w łazience zauważyłem że grzejniki mają spadek znaczny skoro widać gołym okiem i strona odpowietrzająca jest pod poziomem pokrętła Pytanie: Dopóki nie wypoziomuje ...

Wysokość grzejników stopniowana jest co 5 cm - standardowo wynosi 60 cm, ale w tym przypadku można założyć grzejnik np. 55 cm. Nieznaczne osłonięcie grzejnika parapetem nie wpływa na konwekcję, a większy odstęp od podłogi ułatwi sprzątanie. Przy nieznaczny zmniejszeniu wysokości ...

Pomiędzy podłogą i grzejnikiem oraz pomiędzy grzejnikiem i parapetem należy zostawić nieco wolnej przestrzeni (przynajmniej 5-7 cm) żeby umożliwić cyrkulacje powietrza i przekazywanie ciepła przez konwekcję. W efekcie grzejnik powinien być przynajmniej 10 cm niższy niż wysokość ...

time image

Gość Artur

28 Lis 2017, 18:23

Ma pytanko co do wymiarowania grzejnika. Dokładnie chodzi mi o wysokość grzejnika. Jeśli od podłogi do spodu parapetu mam 67 cm. Parapet wystaje na max 5 cm, a po wymianie może z 2-3 będzie wystawał. To jaki najwyższy grzejnik panelowy mogę wstawić? Są jakieś prawne, czy budowlane wytyczne?

time image

Gość Poziomka

18 Paź 2017, 16:09

Czy istotne jest odpowiednie poziomowanie, niewielki spadek

time image

Gość Tomek W.

01 Sty 2016, 13:12

Witam. Bardzo proszę o pomoc, Mam pytanie. Mam grzejnik w pokoju z zasilaniem dolnym bezpośrednim, rury pex idą od razu prostopadle do ściany i potem są w podłodze, jedynie są widoczne odcinki które mają jakieś 6 cm. Chciałbym zrobić dodatkowy grzejnik na korytarzu, który byłby ...

time image

Gość elka

16 Lis 2015, 06:27

bardzo dobry opis ,duża pomoc dla montażysty

time image

Gość adrian_keys

21 Paź 2015, 21:45

Jak włączysz je bez pompy i będzie grawitacja czyli obieg wody to jest grawitacyjne.Ale przy małej średnicy to bardzo w to wątpię .Cienkie średnice to instalacja gwiżdże, szumi bulgoczą bańki powietrza szczególnie jak przy kotle małe średnice..Grawitacyjne są najczęściej ...

time image

Gość STACH

29 Gru 2014, 18:43

Dla zimno w domu. Można odpowiedziec na pytanie ale potrzebuje min informacji czy centralne zostało połączone starego typu tech. z nowym ciękoprzekrojowym, czy jest grawitacyjne czy nie . Grzejniki z dolnym zasilaniem mają minimalnie mniejszą sprawność ale praktycznie niezaówazalną ...

time image

Gość zimno w domu

08 Lis 2014, 18:15

Witam, mam przerabiane centralne ktore po wymianie polowy grzejnikow z gornym zasilaniem na dolne(v-tzw.fałki) bardzo zle dziala.Mam instalacje na gorne zasilanie,moje pytanie to czy wlasnie te grzejniki z dolnym maja wplyw na zlą prace calego systemu?

time image

Gość mhtyl

25 Wrz 2013, 20:09

Cytat Czy musza byc haki przy kaloryferze aluminiowym, czy moze on sie trzymac na samych bocznych rurkach? Muszą.

time image

Gość p

25 Wrz 2013, 19:59

Czy musza byc haki przy kaloryferze aluminiowym, czy moze on sie trzymac na samych bocznych rurkach?

time image

Gość mhtyl

31 Sie 2013, 17:13

Przeważnie trzy haki wystarczą,a żeby dobrze je wymierzyć najlepiej przyłożyć grzejnik do ściany i zaznaczyć.

time image

Gość ben

31 Sie 2013, 17:10

Ile ma być haków oraz jak zaznaczyć na ścianie miejsca aby je prawidłowo wkręcićprzy montażu grzejników aluminiowych?

time image

Gość legionczyk

09 Sie 2011, 19:28

.w systemie pex oprucz wyginania istnieja takze kolana.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!