Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaki grzejnik wybrać do nowo budowanego domu?
 • Jakie są różnice między grzejnikiem płytowym a żeberkowym?
 • W jaki sposób możemy podłączyć grzejniki [schematy]?
 • Jak przyłączyć grzejnik do instalacji [schematy]?
 • Jak regulować grzejniki?

W nowo budowanym domu wielkość i rodzaj grzejników powinny zostać precyzyjnie określone w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Specyfikacja ta uwzględnia zarówno moc grzewczą niezbędną dla danego pomieszczenia, jak i możliwości podłączenia grzejnika do powstającej instalacji i układu rur.

Ostateczny wybór konkretnego modelu najczęściej uzależniony jest od indywidualnych preferencji estetycznych oraz budżetu.

W przypadku domu remontowanego mamy większą swobodę w doborze grzejników. Istnieje możliwość dostosowania przebiegu rur do rodzaju i sposobu podłączenia nowych modeli, a także zmiany ich lokalizacji.

Grzejnik płytowy lub żeberkowy - czym się różnią?

Obecnie najczęściej wybierane są grzejniki płytowe, oferujące szeroki wachlarz wymiarów, mocy grzewczej i możliwości podłączenia do instalacji. Z punktu widzenia montażu kluczowe znaczenie ma sposób przyłączenia grzejnika – dolny czy boczny.

Grzejniki z podłączeniem dolnym (możliwość podłączenia bocznego)

Te modele mają wbudowany zawór grzejnikowy oraz wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na oznaczenie króćców przyłączeniowych dolnych – zasilający i powrotny. Jest to istotne dla prawidłowego montażu i ułożenia rur.

Uwaga! Grzejniki dwu- i trzypłytowe można podłączać zarówno z lewej, jak i z prawej strony. W przypadku modeli jednopłytowych strona przyłączenia musi być dostosowana do umiejscowienia rur zasilających.

Grzejniki z podłączeniem bocznym

Wyposażone są w cztery króćce przyłączeniowe w narożnikach. Dwa z nich służą do podłączenia, a w pozostałe wkręca się odpowietrznik (górny) i korek zaślepiający (dolny). Grzejniki płytowe najczęściej sprzedawane są w komplecie, obejmującym oprócz grzejnika: uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę.

Grzejniki żeberkowe – idealne do wymiany starych modeli

Grzejniki żeberkowe znajdują zastosowanie głównie w sytuacji wymiany starych grzejników żeliwnych bez konieczności wymiany rur w instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki identycznemu rozstawowi króćców przyłączeniowych montaż przebiega bez konieczności modyfikacji podłączeń. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o żądanej liczbie żeberek. Z reguły wymagają dokupienia uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych i odpowietrznika.

Aluminiowe grzejniki żeberkowe

Standardowo przystosowane są do podłączenia bocznego, jednak za pomocą specjalnego zestawu przyłączeniowego możliwe jest również podłączenie dolne. To rozwiązanie jest jednak rzadziej stosowane ze względu na walory estetyczne.

Układ podłączeń grzejników

Zależnie od rodzaju grzejnika i przebiegu rur instalacji grzewczej jego podłączenie można przeprowadzić na cztery sposoby:

Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie boczne jednostronne
Boczne jednostronne - popularne rozwiązanie umożliwiające podłączenie każdego grzejnika przy prowadzeniu rur w ścianach. Rozstaw końców rur powinien odpowiadać rozstawieniu końcówek przyłączeniowych
Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie boczne krzyżowe
Boczne krzyżowe - układ stosowany przy bardzo długich grzejnikach, zapewniający równomierny rozkład temperatury na ich powierzchni
Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie dolne bezpośrednie
Dolne bezpośrednie - podłączenie grzejników z zasilaniem dolnym, które sprawia że rury i armatura przyłączeniowa są niewidoczne
Schemat podłączenia grzejnika: podłączenie dolne pośrednie
Dolne pośrednie - umożliwia dzięki zewnętrznej przystawce podłączenie grzejników przystosowanych do łączenia bocznego; rozwiązanie stosowane rzadko np. w przypadku wymiany rur grzewczych i pozostawienia starego grzejnika

Jak przyłączyć grzejnik do instalacji?

Podstawowe elementy zestawu przyłączeniowego:

 • zawór grzejnikowy na zasilaniu
 • zawór odcinający na powrocie
 • odpowietrznik ręczny lub automatyczny

Uwaga: Do doboru elementów przyłączeniowych należy dobrać odpowiedni rozmiar gwintu, najczęściej stosowany to ½ cala.

Podłączenie grzejnika od dołu:

Stosowane w przypadku, gdy rury instalacyjne prowadzone są w podłodze lub w ścianie tuż nad nią.

 1. Wykorzystaj konsolę przyłączeniową z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie.
 2. Pamiętaj, że zestawy przyłączeniowe mogą mieć różne konfiguracje. Przed zakupem sprawdź, czy oprócz konsoli, w zestawie znajdują się również:
  • złączki do grzejnika (nyple ½ na ¾ cala)
  • zaciski przyłączeniowe odpowiednie do rodzaju rur
 3. Aby uniknąć prowadzenia rur po posadzce, zastosuj konsolę kątową, a rury "wprowadź" w ścianę.
Schemat podłączenia grzejnika od dołu
Schemat podłączenia grzejnika od dołu

W przypadku rur PEX, których nie można wyginać na małym promieniu, końcowy odcinek zastępuje się rurkami miedzianymi z wlutowanymi kolankami. Możliwe jest również zastosowanie kolanka zaciskowego, gdy rury prowadzone są w ścianie. Rozwiązanie to pozwala na korektę ustawienia konsoli względem długości przyłączenia.

Montaż:

 1. Zamocowanie uchwytów i zawieszenie grzejnika: Zamontuj uchwyty na ścianie zgodnie z instrukcją producenta i zawieś na nich grzejnik z zamontowaną konsolą.
 2. Wstępne podłączenie rur: Wstępnie podłącz rury zasilające do konsoli i zamocować je zaciskami.
 3. Zatynkowanie bruzdy: Zdejmij grzejnik i zatynkuj bruzdę, w której ukryte zostały rury.
 4. Montaż grzejnika i sprawdzenie szczelności: Ponownie zamontuj grzejnik na uchwytach i sprawdź szczelność wszystkich połączeń.

Podłączenie grzejników - podłączenie z boku

Ten sposób montażu stosuje się głównie, gdy podłączenie do grzejnika odbywa się za pomocą "gałązek" odchodzących od pionu biegnącego w ścianie. Rury układa się w bruździe wykutej w murze, a w przypadku rur PEX ich końcówki należy wymienić na miedziane.

Do montażu potrzebne są:

 • kątowy zawór grzejnikowy
 • kątowy zawór odcinający

Montaż:

 1. Prowadzenie rur: Umieść rury w wykutej bruździe. W przypadku rur PEX, na ich końcach zamontuj złączki miedziane.
 2. Podłączenie zaworów: Zamontuj kątowy zawór grzejnikowy i kątowy zawór odcinający na rurach, zgodnie z instrukcją producenta.
 3. Sprawdzenie szczelności: Dokładnie sprawdź szczelność wszystkich połączeń.
 4. Zatynkowanie bruzdy: Po sprawdzeniu szczelności, zatynkuj bruzdę, w której ukryte zostały rury.
Schemat podłączenia grzejnika z boku
Schemat podłączenia grzejnika z boku

Regulacja grzejnika

Regulacja wstępna

Prawidłowo zamontowany grzejnik należy wyregulować, dostosowując przepływ wody do jego mocy grzewczej. Pominięcie tego kroku może utrudnić uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach oddalonych od kotła.

W przypadku dużych instalacji konieczne jest przeprowadzenie obliczeń hydraulicznych. W mniejszych systemach można zastosować prostszą metodę:

 1. Wyznacz różnicę temperatur: Zamknij całkowicie zawór grzejnikowy i uruchom ogrzewanie. Po ustabilizowaniu się temperatury (około 30 minut) otwórz zawór na 1/3 i odczytaj temperaturę na zasilaniu i powrocie grzejnika. Różnica temperatur powinna wynosić 15-20°C.
 2. Dostosuj przepływ: Jeśli różnica temperatur jest za mała, otwórz zawór bardziej. Jeśli jest zbyt duża, przymknij zawór. Powtarzaj te czynności, aż uzyskasz pożądany wynik.

Uwaga: Regulacja wstępna wymaga zdjęcia głowicy termostatycznej. Do zmiany położenia zaworu może być potrzebny klucz lub wkrętak.

Regulacja bieżąca

Bieżącą regulację temperatury w pomieszczeniu zapewniają głowice termostatyczne montowane na zaworze grzejnikowym. Te standardowe elementy wyposażenia umożliwiają utrzymanie zadanej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Głowice reagują na zmiany temperatury otoczenia i odpowiednio regulują dopływ wody grzewczej.

Zawory termostatyczne, zawory powrotne, zawory trójosiowe i inne przyłącza grzejnikowe produkowane są najczęściej w kolorze białym i w wersji chromowanej. Większość przyłączy i termostatów można stosować we wszelkiego typu instalacjach grzewczych bez względu na typ grzejnika i materiał z którego wykonano rury (fot. Herz)
Głowica termostatyczna
Głowica termostatyczna. W sprzedaży dostępne są głowice o różnych formach stylistycznych pasujących do wystroju wnętrza, ale przed zakupem należy sprawdzić, czy można je będzie zamontować na konkretnym typie zaworu grzejnikowego. Montowane są one bowiem zatrzaskowo lub na gwint o różnych rozmiarach. Jeśli kupujemy grzejnik, warto od razu dobrać do niego głowicę termostatyczną (fot. Danfoss)

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Zehnder

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Bartek

01 Dec 2019, 15:45

Cześć mam problem kupiłem mieszkanie i mam problem z odpowie trzeniem odpowietrzam na ostatnim grzejniku który mam w łazience zauważyłem że grzejniki mają spadek znaczny skoro widać gołym okiem i strona odpowietrzająca jest pod poziomem pokrętła Pytanie: Dopóki nie wypoziomuje ...

Wysokość grzejników stopniowana jest co 5 cm - standardowo wynosi 60 cm, ale w tym przypadku można założyć grzejnik np. 55 cm. Nieznaczne osłonięcie grzejnika parapetem nie wpływa na konwekcję, a większy odstęp od podłogi ułatwi sprzątanie. Przy nieznaczny zmniejszeniu wysokości ...

Pomiędzy podłogą i grzejnikiem oraz pomiędzy grzejnikiem i parapetem należy zostawić nieco wolnej przestrzeni (przynajmniej 5-7 cm) żeby umożliwić cyrkulacje powietrza i przekazywanie ciepła przez konwekcję. W efekcie grzejnik powinien być przynajmniej 10 cm niższy niż wysokość ...

Gość Artur

28 Nov 2017, 19:23

Ma pytanko co do wymiarowania grzejnika. Dokładnie chodzi mi o wysokość grzejnika. Jeśli od podłogi do spodu parapetu mam 67 cm. Parapet wystaje na max 5 cm, a po wymianie może z 2-3 będzie wystawał. To jaki najwyższy grzejnik panelowy mogę wstawić? Są jakieś prawne, czy budowlane wytyczne?

Gość Poziomka

18 Oct 2017, 18:09

Czy istotne jest odpowiednie poziomowanie, niewielki spadek

Gość Tomek W.

01 Jan 2016, 14:12

Witam. Bardzo proszę o pomoc, Mam pytanie. Mam grzejnik w pokoju z zasilaniem dolnym bezpośrednim, rury pex idą od razu prostopadle do ściany i potem są w podłodze, jedynie są widoczne odcinki które mają jakieś 6 cm. Chciałbym zrobić dodatkowy grzejnik na korytarzu, który byłby ...

Gość elka

16 Nov 2015, 07:27

bardzo dobry opis ,duża pomoc dla montażysty

Gość adrian_keys

21 Oct 2015, 23:45

Jak włączysz je bez pompy i będzie grawitacja czyli obieg wody to jest grawitacyjne.Ale przy małej średnicy to bardzo w to wątpię .Cienkie średnice to instalacja gwiżdże, szumi bulgoczą bańki powietrza szczególnie jak przy kotle małe średnice..Grawitacyjne są najczęściej ...

Gość STACH

29 Dec 2014, 19:43

Dla zimno w domu. Można odpowiedziec na pytanie ale potrzebuje min informacji czy centralne zostało połączone starego typu tech. z nowym ciękoprzekrojowym, czy jest grawitacyjne czy nie . Grzejniki z dolnym zasilaniem mają minimalnie mniejszą sprawność ale praktycznie niezaówazalną ...

Gość zimno w domu

08 Nov 2014, 19:15

Witam, mam przerabiane centralne ktore po wymianie polowy grzejnikow z gornym zasilaniem na dolne(v-tzw.fałki) bardzo zle dziala.Mam instalacje na gorne zasilanie,moje pytanie to czy wlasnie te grzejniki z dolnym maja wplyw na zlą prace calego systemu?

Gość mhtyl

25 Sep 2013, 22:09

Cytat Czy musza byc haki przy kaloryferze aluminiowym, czy moze on sie trzymac na samych bocznych rurkach? Muszą.

Gość p

25 Sep 2013, 21:59

Czy musza byc haki przy kaloryferze aluminiowym, czy moze on sie trzymac na samych bocznych rurkach?

Gość mhtyl

31 Aug 2013, 19:13

Przeważnie trzy haki wystarczą,a żeby dobrze je wymierzyć najlepiej przyłożyć grzejnik do ściany i zaznaczyć.

Gość ben

31 Aug 2013, 19:10

Ile ma być haków oraz jak zaznaczyć na ścianie miejsca aby je prawidłowo wkręcićprzy montażu grzejników aluminiowych?

Gość legionczyk

09 Aug 2011, 21:28

.w systemie pex oprucz wyginania istnieja takze kolana.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!