Dziedziczenie nieruchomości. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dziedziczenie nieruchomości. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Zostałam adoptowana w wieku 5 lat. Ostatnio mój ojciec zmarł, pozostawiając mi w spadku połowę domu. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

aktualizacja: 2016-04-07 09:28:02

Odpowiedź eksperta: Za rodziców w tym wypadku uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych, czyli ich potomków (dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki).

 

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych jest zwolnione od podatku, jeżeli osoby te zgłoszą fakt nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, stwierdzającego nabycie spadku (jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia, to termin do zgłoszenia tego nabycia liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia). Drukiem właściwym do dokonania takiego zgłoszenia jest druk SD-Z2.

 

Terminu 6 miesięcy warto pilnować, ponieważ w razie jego niezachowania nie będzie można go przywrócić. Jeżeli natomiast zgłoszenie nie zostanie złożone (albo zostanie złożone po terminie), podatek trzeba będzie zapłacić.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. jarmoluk / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny