Od kilku tygodni ślimak w podajniku kotła często się blokuje, choć zabezpieczenie przeciążeniowe nie zostaje zerwane. Odblokowanie następuje po ręcznym pokręceniu ślimaka w przeciwną stronę. Problem nie występuje, gdy kocioł pracuje z dużą mocą w trybie zimowym, ale pojawia się w trybie letnim, podczas częstych przestojów. Przyczyną mogą być usterki osprzętu elektrycznego, uszkodzenie przekładni lub wyłącznik przeciążeniowy silnika. Zużycie ślimaka raczej nie jest winne, gdyż spowodowałoby zerwanie zabezpieczenia przeciążeniowego. Konieczna będzie wizyta serwisanta.
Bez zapoznania się z dokumentacją techniczna kotła oraz sprawdzenia jego stanu na miejscu trudno ustalić jakie są przyczyny zacinania się ślimaka w podajniku. Wizyta serwisanta będzie więc niezbędna. Niemniej, z pewnym przybliżeniem można ustalić który element układu może odpowiadać za tą usterkę.
Problem może być spowodowany:
- uszkodzeniem przekładni;
- zadziałaniem wyłącznika przeciążeniowego silnika;
- usterką w układzie elektronicznego sterowania pracą podajnika;
Zużycie ślimaka raczej nie wchodzi w grę, gdyż jego zacinanie się powodowałoby ścięcie zabezpieczenia przeciążeniowego, jeśli zostało ono prawidłowo dobrane do mocy silnika.
Ślimak podajnika kotła może mieć różną trwałość, ale często przyczyną problemów w ich działaniu są drobne usterki osprzętu elektrycznego - wystarczy poluzowany lub zaśniedziały zacisk.
Redakcja BD
fot. otwierająca: TINEK / forum.budujemydom.pl