Odpowiedź eksperta: W lampach LED proces ściemniania przebiega zupełnie inaczej, niż w oświetleniu żarowym. Tu nie tylko potrzebne jest zapewnienie odpowiedniego obciążenia mocą, ale i innej charakterystyki prądu sterującego. Lampy te - oprócz diod LED - mają wbudowany układ zasilający, dopasowujący zasilanie z sieci 230 V do wymagań pracy z diodami, przy czym poszczególni producenci stosują różne rozwiązania funkcjonalne.
W efekcie nie wszystkie lampy nadają się do współpracy ze ściemniaczami, a nawet i takie mogą działać prawidłowo jedynie z konkretnymi modelami.
Dobierając oświetlenie LED umożliwiające regulację intensywności światła, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy wybrany egzemplarz lampy przystosowany jest do współpracy ze ściemniaczem. Następny krok to dobranie odpowiedniego ściemniacza, który umożliwi pełną regulację jasności bez efektów ubocznych w postaci migotania czy brzęczenia. Pomocne w doborze będą rekomendacje producenta lamp lub doradztwo kompetentnego handlowca.
Można też samemu sprawdzić czy dobrze współpracują przed ostatecznym montażem instalacji. Przy modernizacji czy rozbudowie, korzystamy też z bezprzewodowego sterowania ściemniaczem, co znacznie upraszcza instalację.
Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Chociaż reflektory LED i halogenowe mogą być przystosowane nawet do montażu w tych samych oprawach, z identycznym rodzajem trzonka, to działają zupełnie inaczej. Zwykle ściemniacz odpowiedni do halogenów nie nadaje się dla diod. (fot. Active Jet)