Światło w pomieszczeniach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Światło w pomieszczeniach

Światło w pomieszczeniu może być kreatorem przestrzeni – powiększać ją, zmieniać jej kształt i budować nastroje, ale przede wszystkim powinno dobrze pełnić funkcję użytkową. Lampy i ich rozmieszczenie należy więc dobierać nie tylko według ich walorów estetycznych, lecz uwzględniać też charakter pomieszczeń i funkcje oświetlenia.

Salon

W tym pomieszczeniu, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, przyjmują gości, oglądają telewizję, czytają, światło może być subtelne i rozproszone, a jego barwa powinna harmonizować z kolorem ścian. Stosuje się tu kilka rodzajów oświetlenia.

 

Lampka za telewizorem. Powinna się palić, gdy domownicy oglądają telewizję. Nawet niewielkie źródło światła tak ustawione (ale nie na obudowie telewizora) eliminuje kontrasty migoczącego ekranu z ciemnymi strefami pomieszczenia. Do tego celu mogą posłużyć lampy stojące podłogowe (wys. ok. 1,7 m), które można umieścić w rogu salonu.

 

Światło w pomieszczeniach
 (fot. Brilux)

Stojąca lampa podłogowa. Taka lampa powinna stać koło fotela i najlepiej by miała dwa źródła światła: jedno skierowane na sufit, drugie – w dół, przydatne do ­czytania.

 

Kinkiety.W salonie są wprost niezbędne, nie należy jednak wieszać ich nad kanapą czy fotelami, gdyż niepotrzebnie oświetlałyby głowy siedzących. Mogą być włączane jednocześnie, pojedynczo lub grupowo. Przydadzą się też do nich ściemniacze, które umożliwią regulację natężenia światła: montuje się je w ścianie zamiast tradycyjnego włącznika.

Kuchnia

Lampa nad stołem musi być zamontowana na takiej wysokości, by nie razić w oczy siedzących przy stole gości
Lampa nad stołem musi być zamontowana na takiej wysokości, by nie razić w oczy siedzących przy stole gości (fot. Osram)

Oświetlenie ciągu roboczego. To najważniejsze oświetlenie w kuchni: punkty świetlne powinny być umieszczone nad wszystkimi miejscami, gdzie wykonujemy codzienne czynności: wypakowujemy zakupy, myjemy produkty, kroimy, gotujemy.

 

Funkcjonalne jest oświetlenie umieszczone pod szafkami wiszącymi, sprawdzają się też precyzyjnie nakierowane reflektorki. Moc lamp kuchennych nie musi być duża: wystarczą żarówki 35-40 W lub świetlówki kompaktowe 5-10 W.

 

Lampa nad stołem. Nie powinna razić siedzących przy nim osób, ani świecić im w oczy, musi dobrze oświetlać blat i nie zmieniać barw potraw. Najlepiej gdy wisi 60-70 cm nad stołem: wystarczy wtedy żarówka o mocy 60-75 W lub świetlówka 15 W.

 

Gdy stół jest długi, zamiast jednej lampy z większym kloszem możemy powiesić dwie mniejsze. Barwa światła w pomieszczeniu powinna być jasna, ciepła, lekko żółta.

 

Światło nastrojowe. Nie powinno go zabraknąć zwłaszcza w kuchni połączonej z jadalnią. Efekt przytulnego ciepła dają nieduże lampki montowane w przeszklonych witrynach lub na listwach podszafkowych.

Sypialnia

Kinkiety zamocowane na ścianie nad łóżkiem umożliwiają wygodne czytanie
 Kinkiety zamocowane na ścianie nad łóżkiem umożliwiają wygodne czytanie (fot. IKEA)

Tu najważniejszy jest nastrój, więc pierwszoplanową rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne. Oświetlenie górne nie jest w sypialni niezbędne, ale nie warto zupełnie z niego rezygnować. Jeśli lubimy czytać w łóżku, najwygodniej będzie umieścić źródła światła na ścianie nad łóżkiem.

 

Punkt świetlny powinien znajdować się na wysokości ok. 75 cm, licząc od płaszczyzny materaca. Strefa czytania może być doświetlona również za pomocą lampek nocnych, stojących w odległości ok. 50 cm od krawędzi łóżka: najwygodniejsze są lampy z regulowaną wysokością i kierunkiem świecenia.

 

W sypialniach zalecane jest światło o ciepłym, delikatnym odcieniu. Nie należy stosować żarówek o barwie chłodnej czy niebieskozielonej, bowiem kolory te mogą wprowadzić stan niepokoju i wrażenie zimna.

 

Jeśli w sypialni stoi toaletka, to do jej o­świetle­nia nie­zbędne będą lampki umiesz­czone po bokach lustra, o barwie światła słonecznego.

Pokój dziecka

W pokoju malucha niezbędne jest delikatne oświetlenie świecące całą noc
 W pokoju malucha niezbędne jest delikatne oświetlenie świecące całą noc (fot. IKEA)

W pokojach niemowląt i małych dzieci warto zamontować takie oświetlenie, które świeci przez całą noc i zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Światło w pomieszczeniach powinno być ciepłe i niezbyt intensywne. Najlepiej oprócz górnego oświetlenia zamontować na ścianie przy łóżeczku kolorowy kinkiet lub na komodzie postawić lampkę nocną.

 

W pokoju starszego dziecka lampy powinny oświetlać nie tylko pomieszczenie, ale również miejsce do pracy, czyli biurko. Źródło światła należy umieścić po stronie przeciwnej do piszącej ręki, by nie powstawały cienie. Źródło światła powinno znaleźć się na wysokości 35 cm nad płaszczyzną biurka. Najlepsze są takie lampy, w których snop światła oświetla bezpośrednio zeszyt lub książkę, z której korzysta dziecko.

 

swiatlo_pomieszczenia6_200
 W lampkach zamontowanych po obu stronach lustra wystarczą żarówki o mocy 40 W. (fot. Kludi)

Jednak lampa na biurko nie powinna być jedynym oświetleniem pokoju podczas gdy dziecko się uczy albo czyta książki. Jeżeli dziecko korzysta z komputera, jedna lampka powinna stać na biurku, a druga za monitorem.

Łazienka

Najważniejsze jest w niej oświetlenie lustra nad umywalką. Powinny to być dwie umieszczone po jego bokach lampki. Oświetlenie nie powinno rzucać cienia na twarz osoby stojącej przed lustrem, ani odbijać się w nim.

 

Jako oświetlenie dodatkowe, dekoracyjne w łazienkach stosuje się lampki wpuszczane w sufit podwieszany.

Garderoba

Światło w pomieszczeniu - korytarz i schody
 Dla bezpieczeństwa i komfortu psychicznego małych dzieci, drogę
od ich pokoju do łazienki lub sypialni rodziców można oświetlić diodami LED lub pojedynczymi punktami świetlnymi
(fot. Nowa Gala)

Tu najwygodniejsze będzie oświetlenie w gzymsie – wpuszczane reflektorki halogenowe o regulowanym kierunku świecenia. Można też powiesić na suficie niewielkie lampy kierujące światło na garderobę w szafie. Wnętrza szaf możemy także oświetlać świetlówkami liniowymi.

 

Uwaga! W garderobie należy rozmieszczać lampy tak, by nie stwarzały zagrożenia pożarowego.

 Korytarz i schody

Tutaj nie jest potrzebne szczególnie mocne światło. Najkorzystniejsze są kinkiety, najlepiej płaskie zwane półplafonierami. Przyda się również oddzielna lampa lub kinkiety nad lustrem. Do oświetlenia korytarza można też wykorzystać zestawy reflektorków na drutach lub linkach.

 

Uwaga!W korytarzu należy zamontować dwa włączniki, tzw. krzyżowe, na jego początku i na końcu. Takie włączniki są także potrzebne przy schodach. Dzięki nim możemy włączyć światło jednym wchodząc na schody, a wyłączyć drugim będąc już na piętrze.

 

Joanna Dąbrowska

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość stanislaw wojcik

21 Kwi 2010, 20:48

co do sposobu oswietlenia łazienki i garderoby to śmiem sie nie zgodzic....Rownomiernosc , oddawanie barw olsnienie to wazne rzeczy przy doborze odpowiedniego oswietlenia tych pomieszczen...zachecam do głebszej lektury.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny