Obecnie bardzo modne jest przyklejanie na ścianach sztukaterii, malowanie jej na dowolny odcień i tworzenie geometrycznych podziałów. Popularne są też różnego rodzaju okładziny, np. drewniane, ceramiczne, a także beton w rozmaitej formie. Ten ostatni króluje już od kilku sezonów. Materiałów dekoracyjnych jest bardzo wiele, ważne by - decydując się na wykorzystanie ich - dopasować je do stylistyki wnętrza, oraz pamiętać, że w aranżowaniu pomieszczeń cenny jest umiar.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2022-03-17
Data aktualizacji: 2024-10-18
Obecnie popularnym rozwiązaniem na ściany jest stosowanie sztukaterii, którą można malować na dowolne kolory i tworzyć geometryczne podziały. Również drewniane, ceramiczne okładziny oraz beton w różnych formach cieszą się dużym zainteresowaniem. Wybór materiałów dekoracyjnych powinien być dopasowany do stylu wnętrza, z zachowaniem umiaru. Wykańczanie domu to czasochłonny etap wymagający środków i planu. Inwestorzy decydujący się na współpracę z architektem wnętrz mogą zyskać czas oraz uniknąć nietrafnych wyborów. Architekt doradzi nie tylko w kwestii aranżacji, ale również w doborze i zakupie materiałów. Sztukaterie są montowane za pomocą kleju i mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach. Najczęściej produkowane z polistyrenu, są lekkie i łatwe w montażu. Tapety i fototapety, z motywami roślinnymi czy pejzażami, są odporne na zmywanie i płowienie. Drewno i panele drewnopochodne powracają jako dekoracja ścian, nadając wnętrzom naturalny charakter. Panele betonowe oraz masy imitujące beton zyskują na popularności, tworząc nowoczesne, surowe aranżacje. Płyty ceramiczne i gresowe, imitujące kamień, stosuje się w salonach i sypialniach, szczególnie w stylach glamour oraz nowoczesnych.
Etap wykańczania nowego domu wymaga najwięcej środków, czasu, cierpliwości i choć zarysu wizji aranżacji wnętrz. Inwestorzy szybko podejmujący decyzje na ogół sami radzą sobie z wyborami i zakupami, a wykonawstwo zlecają fachowcom. Ci mniej stanowczy, lub nie mający czasu - przeważnie korzystają z usług architektów wnętrz.
Chociaż wykonanie projektu i przedstawienie go na wizualizacjach nie jest tanie, to w ogólnym rozrachunku może się opłacać. Przede wszystkim pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i... niekiedy pieniędzy, bo uniknie się nietrafnych wyborów i zakupów. Architekt bowiem nie tylko zaproponuje aranżacje, ale też dopasuje materiały i produkty, które będą do nich potrzebne. Od rodzaju tynku i posadzki, koloru farby czy tapety - po kanapę, komody, lampy i... obrazki na ściany. Podpowie też, gdzie to wszystko kupić.
Poznaj 5 pomysłów na wykończenie ścian wewnętrznych.
1. Sztukaterie
Ciekawym elementem uzupełniającym wyposażenie wnętrz, który pozwoli stworzyć wyjątkową dekorację, są rozmaite listwy. Przyczepia się je do ściany i sufitu specjalnym klejem montażowym. Jeżeli nie obędzie się bez ich cięcia, wystarczy ostry nóż. Nadmiar kleju usuwa się wilgotną gąbką po zamocowania ozdobnego elementu. Jeżeli konieczne jest szlifowanie połączeń, należy to zrobić 2 dni po montażu. Sztukaterie stosuje się w różnych pomieszczeniach, od salonu, przez sypialnię, łazienkę czy przedpokój. Można je pomalować dowolną farbą do ścian.
Listwy najczęściej są wytwarzane z polistyrenu ekspandowanego (styropianu), polistyrenu ekstrudowanego XPS (są trwalsze od styropianowych i mają ostrzejsze krawędzie), z poliuretanu (bywają gięte). Mogą też być wykonane z gipsu, ale te nie są tanie. Na ogół produkowane są na zamówienie do wnętrz historycznych i starych kamienic. Zazwyczaj wyroby sztukateryjne mają długość 200 cm i szerokość od 2 do 7 cm. Część listew jest gładka, bez wzoru, natomiast niektóre mają różnego rodzaju wytłoczenia. Najpopularniejsze są listwy styropianowe w bardzo prostych wzorach, np. ćwierćwałka, bo są lekkie, tanie i dostępne w każdym markecie budowlanym.
Listwa styropianowa na ścianie w kolorze różowym (fot. Tikkurila)
Listwy styropianowe można malować na dowolny kolor farbami do ścian. (fot. z lewej: Dekoral, fot. z prawej: Tikkurila)
Można również wybrać ozdobne rozety na planie koła, elipsy z roślinnymi wzorami. Rozety mogą mieć średnicę od kilkunastu aż do ponad 60 cm. Tradycyjnie stosuje się je na suficie, w miejscu mocowania lampy, ale obecnie coraz częściej także jako ozdobne kompozycje na ścianach.
Od lat najmodniejsze są motywy nawiązujące do natury, przeróżnej wielkości kwiaty, palmy, drzewa i inne rośliny przypominające te występujące np. w egzotycznym lesie. Poza tym popularne są ciekawe architektonicznie budowle, zdjęcia nadrukowane na papier oraz geometryczne wzory, imitacje skóry - często w formacie 3D.
Tapety w delikatne motywy kwiatowe mogą dekorować wszystkie ściany w pokoju. (fot. z lewej: Rebel Walls, fot. z prawej: tapety-sklep.com)
Oferta producentów tapet obejmuje bardzo szeroki wybór wzorów, ale można też zlecić wykonanie ozdoby z przesłanego zdjęcia lub wg własnego projektu graficznego. Największy asortyment tego typu dekoracji znajdziemy w sprzedaży internetowej, w której są narzędzia pozwalające dopasować wzór (wykadrować) do kształtu i wymiaru ściany.
Nowoczesne tapety i fototapety są wytrzymałe i trwałe, odporne na mycie i płowienie pod wpływem słońca. Przykleja się je, aplikując klej na bryty albo na ścianę. Jeżeli decydujemy się na wyrazisty wzór, lepiej zaplanować taki dodatek tylko na jednej ścianie bądź jej fragmencie. Delikatny deseń zaś można zastosować w całym pomieszczeniu, nawet na suficie.
Wyraziste ciemne kolory i wzory najlepiej wyglądają tylko na jednej ścianie. (fot. Kraina fototapet)
Alternatywą wzorów roślinnych są fototapety np. z górskimi pejzażami. (fot. MR Perswall)
3. Drewno i panele drewnopochodne
Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, istnieje potrzeba obcowania z przyrodą i otaczania się naturalnymi materiałami. Do dekoracji wnętrz powraca więc drewno, ale nie w postaci boazerii, lecz np. oryginalnych paneli, składających się z małych elementów z rozmaitych gatunków drewna. Przykleja się je do ściany lub montuje do stelaża. Mogą być mocowane i w pionie, i w poziomie, kilka elementów obok siebie, albo pojedynczo.
Dekoracje drewniane mogą być wykonane z wielu drobnych elementów. (fot. Natural Wood Panels)
Na ścianach stosuje się też klasyczny parkiet podłogowy bądź deski warstwowe oraz cienkie listewki, które można samodzielnie pomalować na dowolny kolor.
Do dekoracji ścian można wykorzystać panele, lamele, listwy w przeróżnych odcieniach drewna. (fot. z lewej: Jawor Parkiet, fot. z prawej: Stegu)
Oprócz drewna producenci oferują panele drewnopochodne - odmiany przeznaczone tylko na ściany. Są wykończone wysokiej jakości nadrukiem cyfrowym, zabezpieczone lakierem i utwardzone promieniami UV. Dostępne są w kilkunastu wzorach naśladujących drewno, kamień, kolorową grafikę albo tkaniny. Ze względu na trwałość i wodoodporność można je stosować również w kuchni i w łazience. Łączy się je na pióro i wpust, przykleja do ściany lub przytwierdza wkrętami do stelaża.
Panele drewnopochodne mogą mieć dowolny wzór. (fot. Vox)
4. Masy i panele betonowe
Efekt modnego od kilku sezonów betonu architektonicznego można uzyskać za pomocą kilku materiałów. Najprościej użyć specjalnej farby. Po naniesieniu jej na ścianę, otrzyma się powłokę przypominającą szarą, niejednolitą strukturę betonu - dzięki charakterystycznym nierównościom oraz spękaniom.
Można także zastosować odpowiednią masę. Po aplikacji - trzeba odczekać, by wyschła, i zabezpieczyć powłokę impregnatem. Jeżeli celem jest osiągnięcie imitacji np. deskowania, na tynku, tuż po jego nałożeniu, należy wykonać delikatne nacięcia naśladujące usłojenie i zarys granic elementów. Aby wynik był lepszy, można użyć gumowego stempla o wzorze przypominającym słoje drewna.
Efekt ściany z betonu łatwo uzyskać, korzystając ze specjalnej masy (fot. Jeger)
Dość szybko wykańcza się przegrody gotowymi płytami z betonu albo gipsu je imitującego, które się przykleja. Dostępne są w kilku wielkościach i odcieniach, z gładką lub porowatą powierzchnią, z domieszką ozdobnego kruszywa, np. w kolorze złota, z otworami lub bez, w kształcie kwadratu, prostokąta lub puzzla oraz w wersji trójwymiarowej. Płyty z gipsu są znacznie lżejsze od betonowych, łatwiej się też je mocuje.
Lekkie płyty betonowe ze wzorem szalunku (a fot. Elkamino Dom), z domieszką kruszywa w kolorze złota (b fot. Sol-Techdesign.pl), w wersji trójwymiarowej (c fot. Sol-Techdesign.pl) lub z wyżłobieniami (d fot. Stegu) przytwierdza się do ścian za pomocą kleju i kołków rozporowych.
5. Płyty ceramiczne, gresowe, kamienne
Coraz bardziej modne staje się dekorowanie wnętrz różnego rodzaju płytami imitującymi kamień. Przeważnie są to produkty ceramiczne albo gresowe, przeznaczone do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach, kuchniach. Obecnie producenci posadzek ceramicznych oferują również wyroby projektowane z myślą o zastosowaniu ich w pokojach.
Te wybierane do salonu czy sypialni na ogół mają duży format: 40 × 120 cm, a nawet 120 × 240 cm. Największe elementy najlepiej przypominają taflę granitu bądź marmuru. Produkowane są w wielu barwach z melanżem żył, załamań i rozświetleń oraz ciekawą grą kolorów. Przykleja się je jedynie na fragmencie ściany, którą chcemy wyeksponować. Zamożniejsi inwestorzy mogą zdecydować się na kamień, który jest dużo droższy od płytek.
Do dekoracji ścian najczęściej wykorzystuje się wielkoformatowe płyty imitujące kamień. Mogą mieć wymiary np. 40 x 120 cm. (fot. Opoczno)
Kamień i płytki go imitujące szczególnie popularne są wśród zwolenników wnętrz urządzonych w stylu glamour, ale też bardzo dobrze podkreślają surowość nowoczesnych aranżacji. Harmonizują z mocniejszymi kolorami, jak butelkowa zieleń, granat, głęboki fiolet.
Joanna Dąbrowska fot. otwierająca: Beckers
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie materiały dekoracyjne są obecnie popularne na ściany?
Popularne są sztukaterie, okładziny drewniane, ceramiczne oraz beton. Beton cieszy się dużą popularnością od kilku sezonów.
Dlaczego warto skorzystać z usług architekta wnętrz podczas wykańczania domu?
Korzystanie z usług architekta wnętrz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, dzięki uniknięciu nietrafnych wyborów oraz dopasowaniu materiałów i produktów do stylu wnętrza.
Jakie są najpopularniejsze wzory i materiały stosowane w tapetach?
Najmodniejsze wzory tapet nawiązują do natury, kwiatów, palm i architektonicznych budowli. Tapety są trwałe, odporne na mycie i płowienie.
Jakie opcje dekoracyjne z drewna są dostępne?
Dekoracje z drewna obejmują panele składające się z małych elementów, listwy, lamele oraz panele drewnopochodne, które można stosować także w kuchni i łazience.
Jakie są zalety stosowania płyt ceramicznych, gresowych lub kamiennych na ścianach?
Płyty te, często w dużych formatach, dobrze imitują kamień, podkreślają nowoczesne aranżacje i pasują do stylu glamour.
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.
Ja lubię klasykę, czyli ściany powinny być równe i wygładzone, jak również pomalowane plamoodporną farbą. Dodatkowo farba powinna zapewnić trwałość koloru.
Gość Anke
06-04-2022 15:23
Ja zakochałam się ostatnio w ceglanych ścianach. Siostra położyła na ścianie kominkowej, cudo!
Gość Jogi
31-01-2015 14:13
Stara cegła świetnie wygląda na ścianie. Taki klimat w salonie bardzo mi się podoba.