Odpowiedź eksperta: Wybór sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej zależy od wielu czynników i najpierw trzeba przynajmniej w przybliżeniu określić częstotliwość dobową korzystania c.w.u., wielkość chwilowego poboru i pożądaną temperaturę wypływu wody. Inne będą bowiem wymagania, gdy korzystamy pojedynczych natrysków, a inne gdy równocześnie zechcemy napełnić trzy wanny.
Przy instalacji z podgrzewaniem przepływowym korzystanie z natrysku wymaga zapewnienia przepływu przynajmniej na poziomie 6 l/min, co wymaga mocy grzewczej ok. 15 kW, a napełnienie przeciętnej wanny w czasie poniżej 10 minut to wydajność przepływu ok. 15 l/min przy mocy 38 kW. Przy takiej instalacji nie można by równocześnie korzystać z obu łazienek, chyba, że w każdej zainstalowany będzie oddzielny podgrzewacz.
W tych warunkach korzystniejsze będzie zainstalowanie zasobnika, który pozwoli na jednoczesny duży pobór ciepłej wody. Dla 6 osób powinien on mieć pojemność co najmniej 300 litrów, przy czym trzeba liczyć się z koniecznością oczekiwania na ciepłą wodę po wcześniejszym dużym jej zużyciu. Istotne jest więc zasilanie zasobnika z kotła o możliwie dużej mocy, co pozwoli na szybkie dogrzewanie wody i utrzymanie stabilnej temperatury. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tzw. zasobnika warstwowego, bo po wyczerpaniu zapasu ciepłej wody pewna jej ilość jest dostępna już po kilku minutach, bez konieczności czekania na nagrzanie całego zbiornika.
Zasobnik z reguły montuje się w pobliżu kotła, ale niekiedy warto zamontować dwa zasobniki np. po 100 litrów, gdy łazienki są znacznie od siebie oddalone, dzięki czemu uzyskuje się szybki wypływ ciepłej wody bez konieczności układania obiegu cyrkulacyjnego.
Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Kotły wiszące, podgrzewające przepływowo sprawdzają się raczej w niewielkich domach, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę, a wszystkie punkty poboru położone są blisko siebie (a). W rozległych instalacjach lub jeżeli zamierzamy korzystać również z kolektorów słonecznych, właściwym wyborem będzie kocioł z dużym zasobnikiem c.w.u. (b). (fot. Immergas)