Jak mogę się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością wobec podwykonawcy?

Jak mogę się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością wobec podwykonawcy?

Do budowy domu planuję zatrudnić firmę, która doprowadzi inwestycję do stanu surowego otwartego. Wiem, że wielu przedsiębiorców korzysta z usług podwykonawców. Słyszałem też, że jeśli generalny wykonawca nie zapłaci podwykonawcy, to ten może dochodzić zapłaty od inwestora. Czy to prawda?

Odpowiedź eksperta: Istotnie, odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za prace zrealizowane przez podwykonawcę ponoszą solidarnie – wykonawca zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor. Wykonawca jest zobowiązany przedstawić inwestorowi umowę zawartą z podwykonawcą lub jej projekt wraz dokumentacją dotyczącą planowanych robót, określonych w umowie bądź projekcie.

 

Jeżeli inwestor w ciągu 14 dni nie zgłosi na piśmie sprzeciwu ani zastrzeżeń co do umowy, uważa się, że wyraził zgodę na jej zawarcie. Przyjmuje się przy tym, że brak zgody inwestora na zawarcie takiej umowy nie może powodować nieważności umowy z podwykonawcą, lecz jedynie wyłączyć odpowiedzialność inwestora za zapłatę należności za roboty przez niego przeprowadzone.

 

W przypadku, gdy inwestor zapisze w umowie warunki, pod jakimi wyraża zgodę na zatrudnienie podwykonawcy przez firmę, a ona warunków tych nie dotrzyma – to inwestor będzie wolny od odpowiedzialności względem podwykonawcy. Można więc przed taką odpowiedzialnością się zabezpieczyć.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot: pixabay.com / Unsplash

Komentarze

Gość Niki
09-04-2016 06:07
Treść artykułu kompletnie nie odpowiada orzecznictwu sądów. Proponuję zapoznać się np. z orzeczeniami Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydziału Gospodarczego z których płynie jeden wniosek: jeżeli podwykonawca był na budowie to inwestor zawsze ponosi odpowiedzialność finansową: ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz