Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Od lat jestem skonfliktowana z sąsiadem, który stara się uprzykrzyć mi życie. Okna mojego salonu zwrócone są w kierunku "składzika gospodarczego" sąsiada, w którym ulokował stary zardzewiały ciągnik oraz zniszczone meble. Zacieniają one moją działkę, zasłaniają widok na piękny las i wywołują przykre wrażenia wizualne. Czy w jakiś sposób mogę zmusić sąsiada do usunięcia tych rzeczy sprzed moich okien?

aktualizacja: 2016-09-29 10:55:26

Odpowiedź eksperta: Opisane oddziaływania na Pani nieruchomość noszą wyraźne cechy tzw. immisji pośrednich, których istotą jest negatywny wpływ na sferę psychiczną właściciela nieruchomości sąsiedniej, poczucie jego bezpieczeństwa, czy estetyki. Z opisu wynika, że naruszenia przekraczają przeciętną miarę wynikającą ze stosunków miejscowych.

 

Może Pani żądać od sąsiada, na drodze sądowej, zaniechania naruszeń i przywrócenia stanu poprzedniego, czyli posprzątania przedmiotów zasłaniających widok. Istnieje również możliwość wystąpienia przeciwko sąsiadowi do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci nietykalności mieszkania (prawo chroni w tym zakresie nie tylko przed bezpośrednią ingerencją w sferę fizycznego korzystania z mieszkania, ale także przed bezprawnym wtargnięciem w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego).

 

Wybór drogi dochodzenia swoich praw zależy od Pani.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot.: fodwyer / Foter.com / CC BY-SA

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Mar 2016, 14:25

Dopowiem.Budowa, ogrodzenia o wysokości do 2,20m, na swojej działce - nie podlega zadnym zgłoszeniom ani ograniczeniom.Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,20m - podlega zgłoszeniu.Podstawa prawna - Prawo Budowlane art.29.1.23 i art.30.3.

time image

Gość Razmes

24 Mar 2016, 13:50

Cytat Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą. Może i 2,20... kiedyś pamiętam, że było coś z tym 1,80, ale to może jakieś inne warunki...

time image

24 Mar 2016, 13:11

Cytat A jaki widzisz problem w tym, żeby postawić swoje własne ogrodzenie, na własnej działce do 1,80m wysokości? Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą.

time image

Gość Razmes

24 Mar 2016, 13:02

Cytat Ja bym się zgłosiła do prawnika po poradę. W mojej sprawie dopiero wskazówki specjalisty pomogły zakończyć spór z sąsiadem. Niestety z niektórymi się nie da dogadać normalnie? A jaki widzisz problem w tym, żeby ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny