Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Od lat jestem skonfliktowana z sąsiadem, który stara się uprzykrzyć mi życie. Okna mojego salonu zwrócone są w kierunku "składzika gospodarczego" sąsiada, w którym ulokował stary zardzewiały ciągnik oraz zniszczone meble. Zacieniają one moją działkę, zasłaniają widok na piękny las i wywołują przykre wrażenia wizualne. Czy w jakiś sposób mogę zmusić sąsiada do usunięcia tych rzeczy sprzed moich okien?

aktualizacja: 2016-09-29 10:55:26

Odpowiedź eksperta: Opisane oddziaływania na Pani nieruchomość noszą wyraźne cechy tzw. immisji pośrednich, których istotą jest negatywny wpływ na sferę psychiczną właściciela nieruchomości sąsiedniej, poczucie jego bezpieczeństwa, czy estetyki. Z opisu wynika, że naruszenia przekraczają przeciętną miarę wynikającą ze stosunków miejscowych.

 

Może Pani żądać od sąsiada, na drodze sądowej, zaniechania naruszeń i przywrócenia stanu poprzedniego, czyli posprzątania przedmiotów zasłaniających widok. Istnieje również możliwość wystąpienia przeciwko sąsiadowi do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci nietykalności mieszkania (prawo chroni w tym zakresie nie tylko przed bezpośrednią ingerencją w sferę fizycznego korzystania z mieszkania, ale także przed bezprawnym wtargnięciem w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego).

 

Wybór drogi dochodzenia swoich praw zależy od Pani.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot.: fodwyer / Foter.com / CC BY-SA

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Mar 2016, 14:25

Dopowiem.Budowa, ogrodzenia o wysokości do 2,20m, na swojej działce - nie podlega zadnym zgłoszeniom ani ograniczeniom.Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,20m - podlega zgłoszeniu.Podstawa prawna - Prawo Budowlane art.29.1.23 i art.30.3.

time image

Gość Razmes

24 Mar 2016, 13:50

Cytat Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą. Może i 2,20... kiedyś pamiętam, że było coś z tym 1,80, ale to może jakieś inne warunki...

time image

24 Mar 2016, 13:11

Cytat A jaki widzisz problem w tym, żeby postawić swoje własne ogrodzenie, na własnej działce do 1,80m wysokości? Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą.

time image

Gość Razmes

24 Mar 2016, 13:02

Cytat Ja bym się zgłosiła do prawnika po poradę. W mojej sprawie dopiero wskazówki specjalisty pomogły zakończyć spór z sąsiadem. Niestety z niektórymi się nie da dogadać normalnie? A jaki widzisz problem w tym, żeby ...

time image

24 Mar 2016, 09:35

Ja bym się zgłosiła do prawnika po poradę. W mojej sprawie dopiero wskazówki specjalisty pomogły zakończyć spór z sąsiadem. Niestety z niektórymi się nie da dogadać normalnie?

time image

Gość Katarzyna

18 Mar 2016, 14:58

Czy ta sama ustawa zmusi sąsiada to naprawienia walącego się na moją działkę płotu? od lat walczę aby go naprawił i człowiek śmieje mi się w nos, mówiąc, ze jak chcę to sama mogę postawić nowy. Płot był stawiany przez niego i obawiam się, ze gdybym go rozebrała i postawiła ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny