Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Sprzedaję działkę o wartości 100 000 zł. Kupujący będą posiłkować się kredytem, więc ostateczna umowa sprzedaży będzie oddalona w czasie od umowy przedwstępnej o kilka miesięcy. Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki, a jeśli tak – to w jakiej wysokości?

aktualizacja: 2016-09-27 07:07:55

Odpowiedź eksperta: Zadatek stanowi świadczenie wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej. W przypadku braku odmiennych uregulowań umownych, zadatek oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona ma prawo bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Z kolei w odwrotnej sytuacji – osoba wręczająca zadatek ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania umowy, zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go wręczała. W praktyce zadatek wynosi zwykle 5–20%, jednak zależy to od woli stron (przyjmuje się że nie powinien wynosić 100% świadczenia).

 

Zaliczka z kolei jest kwotą, która zostaje zaliczona na poczet przyszłych świadczeń wynikających z umowy zawartej między stronami. Nie stanowi ona, w przeciwieństwie do zadatku, formy zabezpieczenia umowy, bowiem w przypadku odstąpienia od umowy wzajemnej, osoba odstępująca zobowiązana jest do zwrotu drugiej osobie wszystkiego, co otrzymała na mocy umowy. Może ona również ubiegać się o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zaliczka podlega więc zwrotowi. Warto zatem określać w treści umowy czy będziemy mieć do czynienia z zadatkiem, czy z zaliczką.

Aleksandra Korczak
fot. brenkee / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny