Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Sprzedaję działkę o wartości 100 000 zł. Kupujący będą posiłkować się kredytem, więc ostateczna umowa sprzedaży będzie oddalona w czasie od umowy przedwstępnej o kilka miesięcy. Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki, a jeśli tak – to w jakiej wysokości?

aktualizacja: 2016-09-27 07:07:55

Odpowiedź eksperta: Zadatek stanowi świadczenie wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej. W przypadku braku odmiennych uregulowań umownych, zadatek oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona ma prawo bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Z kolei w odwrotnej sytuacji – osoba wręczająca zadatek ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania umowy, zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go wręczała. W praktyce zadatek wynosi zwykle 5–20%, jednak zależy to od woli stron (przyjmuje się że nie powinien wynosić 100% świadczenia).

 

Zaliczka z kolei jest kwotą, która zostaje zaliczona na poczet przyszłych świadczeń wynikających z umowy zawartej między stronami. Nie stanowi ona, w przeciwieństwie do zadatku, formy zabezpieczenia umowy, bowiem w przypadku odstąpienia od umowy wzajemnej, osoba odstępująca zobowiązana jest do zwrotu drugiej osobie wszystkiego, co otrzymała na mocy umowy. Może ona również ubiegać się o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zaliczka podlega więc zwrotowi. Warto zatem określać w treści umowy czy będziemy mieć do czynienia z zadatkiem, czy z zaliczką.

Aleksandra Korczak
fot. brenkee / pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!