Czy mogę zmienić warunki zabudowy dla mojej działki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Czy mogę zmienić warunki zabudowy dla mojej działki?

Około 10 lat temu zakupiłam działkę, po czym uzyskałam dla niej warunki zabudowy na postawienie małego domu jednorodzinnego. Następnie wyszłam za mąż i urodziłam dwójkę dzieci. W przyszłym roku chciałabym wybudować dom, z tym że teraz widzę, że będę potrzebować nieco większej kubatury. Czy mogę zmienić warunki zabudowy dla mojej działki?

aktualizacja: 2017-07-20 10:31:53

Odpowiedź eksperta: Przyjmuje się, że w odniesieniu do decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dopuszczalna jest zmiana decyzji. Wymaga ona zgody wszystkich osób, które były stronami w sprawie zakończonej tą decyzją bez względu na to, jakie prawa nabyła każda z tych stron. Proszę zatem wystąpić do gminy z wnioskiem o zmianę decyzji ustalającej warunki zabudowy, przy czym we wniosku należy dokładnie opisać, na czym zmiana miałaby polegać.

 

Ponadto – z uwagi na to, że 10 lat to dość długi okres czasu – warto zorientować się, czy nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy dla działki wydano najpierw warunki zabudowy, a potem wszedł w życie MPZP, przy czym zawierają one odmienne postanowienia, to wówczas stwierdza się wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. robarmstrong2 / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Andrzej

25 Sie 2019, 13:51

Wyrabiając warunki zabudowy nie miałem jeszcze wybranego projektu domu. Gdy wybór padł na Noelię Bis okazało się że kalenica główna jest prostopadła do drogi natomiast w warunkach zabudowy mam równoległą. Nie odpowiada mi również wysokość budynku max 8,5m a chciałbym około ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny