Zasiedzenie bez intercyzy, ale z rozdzielnością majątkową. Czy to możliwe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zasiedzenie bez intercyzy, ale z rozdzielnością majątkową. Czy to możliwe?

Jestem w trakcie zasiedzenia nieruchomości gruntowej. Według moich obliczeń termin, w którym nabędę nieruchomość na własność upływa w dniu 30 maja 2016 r. Jednak pojawił się pewien problem – w ubiegłym roku ożeniłem się i nie podpisałem intercyzy. Chciałbym, aby nabyty w przyszłości grunt był moją własnością, a nie naszą wspólną. Czy tak się stanie?

aktualizacja: 2017-07-05 11:48:49

Odpowiedź eksperta: Jeżeli pozostaje Pan z żoną we wspólności majątkowej (co wynika z Pana wypowiedzi), to obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (czyli majątek wspólny).

 

Zasiedzenie jest sposobem nabycia m.in. prawa własności przez nieuprawnionego posiadacza na skutek długotrwałego samoistnego posiadania. Dlatego też nabycie prawa własności w drodze zasiedzenia podlega pod pojęcie nabycia przedmiotu majątkowego.

 

Własność nieruchomości nabyta przez jednego ze współmałżonków w drodze zasiedzenia wchodzi w skład majątkowej wspólności ustawowej wówczas, gdy bieg terminu zasiedzenia zakończył się w czasie trwania wspólności ustawowej (małżeństwa). Jeżeli zależy Panu na tym, by grunt nabyty przez zasiedzenie, należał tylko do Pana, powinien Pan uporządkować sprawy majątkowe i rozważyć zawarcie z żoną małżeńskiej umowy majątkowej, w celu ustanowienia rozdzielności majątkowej.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. iStock

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny