Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę wiaty garażowej, którą przekwalifikowano na garaż. Ma on zajmować szerokość całej działki, czyli 10 m. Dowiedziałem się, że muszę udostępnić ze swojej działki pas szerokości 3 m potrzebny do wykonania elewacji na tym budynku. Czy jest to zgodne z prawem?

aktualizacja: 2016-09-29 10:27:53

Odpowiedź eksperta: Jeżeli sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę, a Pan jej nie zaskarżył, decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna.

 

W przypadku, gdy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest niezbędne do przeprowadzenia robót budowlanych przez inwestora, ma on obowiązek – jeszcze przed rozpoczęciem robót – uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości na wejście. Sąsiad, jako inwestor, powinien również uzgodnić z Panem przewidywany sposób, zakres i termin korzystania z nieruchomości, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

 

Jeśli nie uda się tego ustalić, starosta – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Organ ocenia wówczas jedynie to, czy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest konieczne, nie może natomiast ingerować w wydane wcześniej rozstrzygnięcie w zakresie zezwolenia na wykonywanie określonych robót budowlanych.

 

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, organ administracji określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. W praktyce wyznacza on pas terenu na sąsiedniej działce, niezbędny do przeprowadzenia robót w takim zakresie, by ingerencja w prawo własności działki nie była nadmierna.

 

Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

Aleksandra Korczak
zdjęcie: nietruje (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Lut 2016, 17:08

Udostępnienie działki do prac budowlanych wiąże się niekiedy z jej zniszczeniem.Mogą przecież tam rosnąć np. jakieś drogie/unikatowe rośliny

time image

Gość stach

05 Lut 2016, 10:04

Cytat Jaka jest podstawa prawna do konieczności udostępnienia swojej posesji sąsiadowi A może tak nie oglądać się na podstawy prawne, tylko tak po ludzku, po sąsiedzku udostępnić ten pas działki... niech sobie zrobi tę ...

time image

Gość Krzysztof

05 Lut 2016, 09:42

Jaka jest podstawa prawna do konieczności udostępnienia swojej posesji sąsiadowi

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny