Odpowiedź eksperta: Jeżeli sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę, a Pan jej nie zaskarżył, decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna.
W przypadku, gdy
wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest niezbędne do przeprowadzenia robót budowlanych przez inwestora, ma on obowiązek – jeszcze przed rozpoczęciem robót – uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości na wejście. Sąsiad, jako inwestor, powinien również uzgodnić z Panem przewidywany sposób, zakres i termin korzystania z nieruchomości, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.
Jeśli nie uda się tego ustalić, starosta – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności
wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Organ ocenia wówczas jedynie to, czy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest konieczne, nie może natomiast ingerować w wydane wcześniej rozstrzygnięcie w zakresie zezwolenia na wykonywanie określonych robót budowlanych.
W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, organ administracji określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.
W praktyce wyznacza on pas terenu na sąsiedniej działce, niezbędny do przeprowadzenia robót w takim zakresie, by ingerencja w prawo własności działki nie była nadmierna.
Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.
Aleksandra Korczak
zdjęcie: nietruje (forum.budujemydom.pl)