Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy dla nieruchomości położonej w okolicy. W postępowaniu tym nie miałem statusu strony i nie wiedziałem, że się toczy. O wydaniu decyzji dowiedziałem się 3 tygodnie temu od sąsiada. Uważam, że planowana inwestycja (budowa fermy) będzie miała szkodliwy wpływ na moją nieruchomość. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

aktualizacja: 2016-09-26 11:52:55

Odpowiedź eksperta: W postępowaniu administracyjnym, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W przypadku nieruchomości nie przylegających w sposób bezpośredni do nieruchomości objętej decyzją o warunkach zabudowy – możliwość bycia stroną jest uzależniona od wykazania się interesem prawnym, czyli np. szkodliwym oddziaływaniem inwestycji na otoczenie. W takiej sytuacji organ gminy powinien przeprowadzić analizę, czy ma Pan interes prawny, aby uczestniczyć w postępowaniu.

W przypadku inwestycji mającej istotny wpływ na środowisko, krąg podmiotów mających interes prawny jest szerszy, niż przy innych inwestycjach. W praktyce niekiedy zdarza się, że organ ogranicza liczbę stron postępowania, konsekwencją czego jest wadliwa decyzja administracyjna, którą można podważyć w trybie wznowienia postępowania. Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności, stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.

Powinien więc Pan w ciągu miesiąca, od chwili, w której poinformował Pana sąsiad o planowanej inwestycji, złożyć podanie o wznowienie postępowania i uznanie Pana jako stronę – właściciela nieruchomości, narażonej na szkodliwe oddziaływanie planowanej fermy.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny