Porady: Poradnik prawny
Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?
Jestem w tracie budowy domu. Moją działkę i działkę sąsiada dzieli ogrodzenie z siatki. Sąsiad chce zmienić je na nowe i domaga się ode mnie zwrotu połowy kosztów. Czy ma on rację i muszę partycypować w tych kosztach?
Jak odprowadzić ścieki z piwnicy?
Planuję zagospodarowanie piwnicy na cele rekreacyjne (siłownia, sauna) i zastanawiam się, w jaki sposób można będzie odprowadzić ścieki z brodzika, umywalki czy sedesu. Przez piwnicę, co prawda, przebiega rura kanalizacyjna od sanitariatów zainstalowanych na parterze i piętrze, ale znajduje się ona w najniższym miejscu ok. 0,5 m nad podłogą. Ścieki odprowadzane są do sieci kanalizacyjnej, a w ogrodzie znajduje się studzienka rewizyjna. Czy można będzie podłączyć kanalizację w piwnicy do rury wewnątrz domu, czy też trzeba rozkopać ogród i doprowadzić rurę do tej studzienki?
Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego
Projekt mojego domu przewiduje ogrzewanie gazowe, zatem nie ma w nim oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Niestety, w tym rejonie w najbliższych latach nie planuje się doprowadzenia gazu, będę więc musiał wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie domu. Jak powinna być zbudowana taka instalacja i czy wystarczy do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach?
Dobór rolet zewnętrznych w nowo budowanych domach
Niedługo będą stawiane ściany zewnętrzne mojego domu. Chciałbym zamontować rolety zewnętrzne w oknach od strony południowej. Zastanawiam się, jakie wybrać?
Procedura przyłączenia działki do sieci elektroenergetycznej
Jak wygląda procedura uzbrojenia działki w prąd, tak krok po kroku?
Czy GWC może działać w rejonie o wysokim poziomie wód gruntowych?
Czy możliwe jest urządzenie gruntowego wymiennika ciepła w rejonie o wysokim poziomie wód gruntowych?
Domek holenderski przygotowany na zimę
W jaki sposób i na jaką głębokość wykonać obmurówkę domku holenderskiego usadowionego na bloczkach betonowych, aby nie zamarzały rury. Jakich użyć materiałów - gazobetonu czy bloczków betonowych?
Instalacja powietrznej pompy ciepła z istniejącym kotłem olejowym
Przedstawiamy przykładowy schemat instalacji powietrznej pompy ciepła z istniejącym kotłem olejowym jako szczytowe źródło grzewcze. Powietrzna pompa ciepła umożliwia w tym przypadku obniżenie kosztów ogrzewania do 60% przy jednocześnie niskim koszcie instalacji.
Ochrona metalowego ogrodzenia przed rdzą
Mam stare żeliwne ogrodzenie, od wielu lat nieczyszczone. W wielu miejscach jest rdza. Jak najskuteczniej się jej pozbyć?
Wymiana żarówek. Jak dobrać odpowiednik tradycyjnej?
Chciałam kupić zwykłe żarówki. Przyzwyczajona jestem do tradycyjnych, ponieważ wiem, ile dają światła. Jednak nie mogłam już takich dostać. Wybór okazał się bardzo trudny. Jakie produkty powinnam wybrać, aby odpowiadały tradycyjnym?
Hałas w instalacji wodno-kanalizacyjnej
Mieszkam w domu wolno stojącym. Bardzo chciałam, aby przy sypialni była łazienka. Jednak bardzo uciążliwe są pojawiające się hałasy, dochodzące z rur doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki. Dlaczego tak się dzieje i co można na to poradzić?
Czy podłogówka zasilana kotłem na paliwo stałe ma sens?
Buduję dom o powierzchni użytkowej 119 m2. Zastosowałem ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni budynku plus grzejniki drabinkowe w dwóch łazienkach i holu. Mam zamiar zainstalować kocioł na paliwo stałe, bufor ciepła z wężownicą o pojemności 1000 l. Czy ma to sens?
Niepokojące zmiany ciśnienia wody w instalacji c.o.
Po wymianie instalacji centralnego ogrzewania, dość często muszę uzupełniać wodę w obiegu, choć nie widać, aby gdzieś występowały przecieki. Podczas pracy kotła gazowego następują znaczne wahania ciśnienia - na zimnym jest ok. 1 bara, a po nagrzaniu do 70°C prawie 3 bary. Co może być przyczyną tak dużych zmian ciśnienia i jednocześnie ubytku wody?
Jak wykonać ocieplanie stropu żelbetonowego nad poddaszem?
Jak wykonać ocieplanie stropu żelbetonowego nad poddaszem? Czy wymagana jest izolacja paroprzepuszczalna, a jeśli tak, to jaka? Ile stryropianu lub wełny należy umieścić na tym stropie, aby otrzymać ciepłe poddasze?
Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?
Chciałabym nadać wnętrzu wyrazisty akcent i kawałek ściany w pokoju pokryć kamiennymi płytkami. Jak powinno się to wykonać?
Z czego wykonać cokół fundamentowy?
Jestem na etapie projektowania elewacji. Mam wiele wątpliwości, jak mają wyglądać. Akurat zastanawiam się - z czego wykonać cokół fundamentowy i jaki ma być?
Elektryczne ogrzewanie rynien i rur spustowych
Zimą lód oraz śnieg uszkodził rynny mojego domu. Co zrobić, aby tego uniknąć?
Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza
Mieszkam w domu, w którym poddasze jest nieużytkowe. Jednak już na etapie planowania domu, cała konstrukcja została tak zaprojektowana, że przewidywała dobudowę schodów żelbetowych. Zastanawiam się, jak prawidłowo powinny być wykonane?
Czy stosowanie szarych rur w instalacji kanalizacyjnej to błąd?
Wykonawca instalacji kanalizacyjnej położył rury szare o średnicy 110. Czy jest to duży błąd, że wykonawca nie użył rur pomarańczowych? Grunt został zagęszczony i wylano 10 cm suchego betonu.
Odnawianie spoin cementowych oraz silikonowych
Od dwóch lat mieszkam w nowym domu. W związku z koniecznością szybkiej przeprowadzki, najpierw ukończone zostały łazienki i kuchnia. Ściany łazienek, jak również pas nad blatem kuchennym zostały obłożone płytkami ceramicznymi, które obecnie nadal wyglądają idealnie. Jedynie fugi, mimo bardzo dobrej jakości, kruszą się między płytkami, a część z nich odkleja się w miejscach połączenia wanny, czy umywalki ze ścianą. Co spowodowało takie zniszczenie i co zrobić, żeby sytuacja się nie powtórzyła?
W pokojach przebija przez farbę łączenie pustaków. Jak temu zaradzić?
W pokojach przebija przez farbę łączenie pustaków. Czym mogę zlikwidować te nieestetyczne linie, aby spoiny nie były widoczne po malowaniu?
Ile kosztują systemy antyoblodzeniowe?
Przykładowe wyceny systemów antyoblodzeniowych do orynnowania z PVC, składającego się z rynny o łącznej długości 30 m (2 x 15 m – dach dwuspadowy) i rury spustowej o łącznej długości 16 m (4 x 4 m).
Samoczyszczące się szyby - czy to się sprawdzi?
Okna panoramiczne i drzwi tarasowe o dużych wymiarach będą cieszyć oko wyłącznie, jeśli będą czyste. Regularne mycie tak dużych powierzchni może być uciążliwe. Rozwiązaniem mogą być szyby samoczyszczące.
Montaż drzwi tarasowych o dużych przeszkleniach
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu drzwi tarasowych o dużych przeszkleniach?
Z kominka wydobywa się nieprzyjemny zapach. Czy to wina wełny mineralnej?
Kominek z płaszczem wodnym mam od roku, ale dopiero niedawno zrobiliśmy obudowę. Niestety z kratek wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach. Zastosowaliśmy przy obudowie wełnę mineralną odporną na wysoką temperaturę i taśmy aluminiowe. Z tego, co czuję, to chyba wełna przy wysokiej temperaturze daje taki zapach. W internecie niestety natknęłam się na opinie, że wełna nie powinna być stosowana przy obudowie kominka ponieważ wytwarza pod wpływem temperatury toksyny niebezpieczne dla zdrowia.
Przeponowe gruntowe wymienniki ciepła
Jakie są najważniejsze zalety przeponowych wymienników ciepła?
Bezprzeponowe wymienniki ciepła
Jakie są najważniejsze zalety bezprzeponowych wymienników ciepła?
Czy można wykorzystać temperaturę spalin zakładając radiator na rurę komina?
Na etapie budowy myślałem o odrobinę szerszym kominie, aby pomieścił rurę wraz z radiatorem i w ten sposób oddał ciepło jeszcze z połowy wysokości komina na parterze oraz z całej długości komina na użytkowym poddaszu. Czy to rozwiązanie ma sens?
Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?
Planuję odświeżyć pokoje. Chcę to zrobić we własnym zakresie. Do pomalowania są zarówno sufity, jak i ściany. Część ścian jest w bardzo dobrym stanie. Jednak są miejsca, w których porobiły się purchle. Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?
Jak przygotować elewacje odnawianego domu do ocieplenia?
Odpowiedź eksperta: Podłoże, do którego mocowana będzie warstwa ocieplenia, powinno być stabilne, nośne, suche i czyste. Wszelkie substancje zmniejszające przyczepność, takie jak kurz, pył, brud, sadza, wykwity, glony – muszą zostać usunięte.
Wybór blachodachówki - czym się kierować?
O popularności blachodachówki przesądza w dużym stopniu atrakcyjna cena. Przy zakupie nie warto jednak wybierać produktu najtańszego. Odporność takiego materiału na odbarwienie i korozję, a przez to jego trwałość, może być znacznie mniejsza. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:
Jakie parametry powinna mieć brama garażowa?
Odpowiedź eksperta: Do garażu znajdującego się w bryle budynku najlepiej wybrać bramę segmentową o grubości paneli 42 mm, co zapewnia jej dużą stabilność i dobre parametry akustyczne.
Napęd do bramy przesuwnej - jak prawidłowo dobrać?
Odpowiedź eksperta: Pierwszym, najważniejszym elementem gwarantującym poprawne i długotrwałe działanie urządzenia jest jego dobór. Większość producentów określa przynależność danego napędu względem wagi bramy. Prawidłowy dobór urządzenia obarczony powinien być dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego bramy (szczególnie w przypadku bram używanych).
Jakie są wymagania dla kotłowni z kotłem na paliwo stałe?
Wymagania względem kotłowni wynikają ze specyfiki samych kotłów. Przede wszystkim są to urządzenia z tzw. otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze z pomieszczenia. Z tego względu wentylacja w kotłowni musi być grawitacyjna.
Ile i jakie filtry powinna zawierać optymalna instalacja systemu odwróconej osmozy?
Odpowiedź eksperta: Z punktu widzenia skuteczności filtracji, a także łatwości obsługi i serwisowania, w większości przypadków najlepiej sprawdzi się system RO8. Woda w tym przypadku poddawana jest uzdatnieniu w 3 etapach - wstępnym, zasadniczym i końcowym.
Ogrzewać pomieszczenia ciągle czy z przerwami?
Odpowiedź eksperta: Konieczność oszczędności w zużyciu energii do celów grzewczych, wynikająca z przepisów oraz z jej wysokich kosztów, zbliża współczesne budownictwo do cech budownictwa pasywnego. Formułowane są nowe, indywidualnie dopasowane, strategie ogrzewania.