Czym cechuje się nowoczesny system wentylacji mechanicznej (dla budynku jednorodzinnego)?
Czym cechuje się nowoczesny system wentylacji mechanicznej (dla budynku jednorodzinnego)?
Nowoczesna wentylacja to przede wszystkim wentylacja mechaniczna z wysokosprawnym wymiennikiem do odzysku ciepła. Przy obecnych tendencjach budowlanych nastawionych na oszczędności w eksploatacji i zdrowie domowników, stosowanie innego typu wentylacji wydaje się być rozwiązaniem niewłaściwym. Na szczęście zdecydowana większość inwestorów zdaje sobie sprawę z negatywnych efektów jakie może pociągać za sobą zastosowanie niewłaściwego i mniej efektywnego sposobu wentylacji: zarówno zdrowotnych jak i finansowych.
Data publikacji: 2016-11-14
Data aktualizacji: 2017-07-06
Nowoczesny system wentylacji mechanicznej to kompleksowe rozwiązanie mające za zadanie dostarczyć znacznie więcej niż tylko świeże powietrze zewnętrzne.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest połączenie centrali wentylacyjnej z bezprzeponowym gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC). Takie rozwiązanie poza korzyściami wynikającymi z zastosowania rekuperatora, może w sposób radykalny ograniczyć straty wentylacyjne w sezonie grzewczym.
Dobrze zaprojektowany i wykonany GWC, w ciągu sezonu grzewczego powinien na wyjściu dawać praktycznie stałą, dodatnią temperaturę.
Dla przykładu, przy zewnętrznej temperaturze powietrza -18°C, w układzie bez GWC, powietrze o takiej właśnie temperaturze będzie dostarczane do centrali (wymagana jest wtedy wstępna nagrzewnica powietrza). W układzie z wysokosprawnym GWC, temperatura na wyjściu z wymiennika będzie wynosić np. +3°C, a więc temperatura powietrza zewnętrznego zostanie znacznie podniesiona bez użycia dodatkowej energii i za darmo. Dlatego w nowoczesnych układach z GWC mówi się o znacznej redukcji strat wentylacyjnych i kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowym atutem jest dowilżenie powietrza zewnętrznego poprzez bezpośredni kontakt z odpowiednio przygotowanym podłożem GWC. Przy zastosowaniu sprawdzonego bezprzeponowego GWC od renomowanego producenta, można w systemie wentylacyjnym zupełnie zrezygnować z nagrzewnicy wstępnej.
Walory bezprzeponowego przepływu powietrza są doskonale odczuwalne w okresie letnim. Możliwe jest skuteczne ochłodzenie powietrza wentylacyjnego do temperatury na przykład +15°C, co znacząco wpływa na poprawę komfortu w budynku.
Montaż GWC warto rozważyć już na etapie projektu i umieścić go pod płytą fundamentową lub w obrysie ław fundamentowych budynku. Taka lokalizacja daje po pierwsze większe możliwości przy aranżacji ogrodu, a po drugie podnosi efektywność pracy GWC.
Oprócz doboru GWC, w nowoczesnej instalacji wentylacji mechanicznej równie ważny jest dobór centrali wentylacyjnej. Dla budynków jednorodzinnych istotny jest szereg funkcjonalności i parametrów, a do najważniejszych z nich należą:
+ wysoka sprawność odzysku ciepła (zwykle rekuperator przeciwprądowy), + automatyczny bypass (obejście wymiennika ciepła), + cicha praca, + wentylatory z silnikami prądu stałego, + automatyka dostosowana do indywidualnych potrzeb inwestora, + możliwość zdalnego sterowania zdalnego (z poziomu smartfona, tabletu czy komputera), + lekkość urządzenia, + niewielkie wymiary, + dla tych inwestorów, którzy starają się o dofinansowanie do kredytu na budowę domu: certyfikaty NF15 i NF40,
Kolejnym elementem, o którym nie można zapominać w nowoczesnym systemie wentylacji, jest instalacja transportująca powietrze w budynku. Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie kanałów wykonanych z płyt z wełny szklanej. Charakteryzują się one bardzo dobrymi właściwościami tłumiącymi, minimalnymi stratami temperatury oraz niewielką wagą.
Reasumując, nowoczesna instalacja wentylacyjna to wentylacja mechaniczna składająca się z wysokosprawnego wymiennika do odzysku ciepła współpracującego z bezprzeponowym gruntowym wymiennikiem ciepła oraz odpowiedniej instalacji transportującej powietrze. Takie kompleksowe rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów ze względu na znaczną poprawę jakości powietrza i komfortu w budynku, zarówno w okresie zimowym jak i letnim. Jednocześnie współpraca bezprzeponowego GWC i centrali w wymiennikiem przeciwprądowym daje odczuwalne oszczędności eksploatacyjne.