Mam problem z regulacją instalacji grzewczej w kupionym domu

Mam problem z regulacją instalacji grzewczej w kupionym domu

Mam problem z regulacją instalacji grzewczej w kupionym domu. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe, a na piętrze grzejniki ścienne. Czujnik sterujący pracą kotła zamontowano na dole i czasem zdarza się , że całe ogrzewanie wyłącza się, nawet gdy na górze jest zbyt zimno. W nocy chciałbym dodatkowo ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować?

Odpowiedź eksperta: Z opisu wynika, że instalacja grzewcza sterowana jest jedynie przez włączanie i wyłączanie kotła, co w przypadku podłączenia ogrzewania podłogowego nie zapewnia skutecznej regulacji temperatury pomieszczeń. Duża bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego sprawia, że przez dłuższy czas utrzymywana jest stała temperatura w tym pomieszczeniu, mimo wyłączenia obiegu grzewczego, ale tam gdzie są grzejniki robi się wtedy chłodno.

Konieczne więc będzie rozdzielenie obiegu ogrzewania grzejnikowego i podłogowego i przeniesienie termostatu sterującego pracą kotła do pomieszczenia z grzejnikami. W praktyce dobre wybranie miejsca pomiaru nie jest łatwe, dlatego warto kupić urządzenia bezprzewodowe. Można je dowolnie przenosić i w ten sposób w każdej chwili dobrać najbardziej reprezentatywne wnętrze w domu.

Bezprzewodowy termostat sterujący pracą kotła
Lepiej zastosować model bezprzewodowy, który można swobodnie przenosić (fot. Cz. Dąbrowski)

W obiegu podłogowym należy zamontować dodatkową pompę z zaworem mieszającym sterowanym programowanym termostatem czasowym. Sygnał nadrzędny o załączeniu lub wyłączeniu kotła pochodzić będzie z termostatu pokojowego, umieszczonego we wnętrzu z grzejnikami.

Z kolei zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w obiegu podłogowym, zawór mieszający będzie dozował domieszanie gorącej wody z kotła, a porę obniżenia temperatury na noc trzeba ustawić z dobranym doświadczalnie wyprzedzeniem, aby rano parter zdążył się dostatecznie nagrzać. Z kolei ostateczną regulację temperatury w obiegu grzejnikowym zapewnią termostaty przygrzejnikowe, których nastawienie można indywidualnie dostosować do wymaganej temperatury pomieszczenia.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Miejsce montażu sterownika temperatury często okazuje się nietrafione (fot. L. Jampolska).

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz