Jak nie przewymiarować grzejników?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak nie przewymiarować grzejników?

Odpowiedź eksperta: Potrzeby grzewcze słabo ocieplonych domów wynoszą często nawet 150-200 W/m². Potrzeby grzewcze obecnie budowanych domów mieszczą się w przedziale 30-60 W/m². Jest to, wyliczona na podstawie OZC, moc potrzebna do ogrzania takiego domu do temp. +20°C, przy temperaturze na zewnątrz -20°C! Zatem do skutecznego ogrzania domu o powierzchni np. 200 m², podczas takich właśnie mrozów, źródło ciepła musi mieć moc od 6-12 kW. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 0°C, wystarczy połowa tej mocy, czyli od 3-6 kW.

aktualizacja: 2016-11-07 08:31:36

W okresach przejściowych na zewnątrz jest średnio +10°C wówczas, bazując na powyższym przykładzie, dla celów grzewczych wystarczająca jest moc źródła ciepła 1,5-3 kW. Jednocześnie dla potrzeb wytworzenia ciepłej wody użytkowej potrzebne jest źródło ciepła o znacznie większej mocy lub odpowiednie do potrzeb zasobnika CWU (dwie, trzy łazienki). Oznacza to, że w takich domach nie znajduje uzasadnienia instalowanie dwufunkcyjnych źródeł ciepła. Każde przewymiarowane, mące zbyt dużą moc minimalną, źródło ciepła będzie "taktować", czyli będzie pracować nieoptymalnie.

Grzejnik c.o. nie jest po to, by buforować nadmiar mocy źródła ciepła (np. grzejnik podłogowy), lecz po to, by w optymalny sposób dystrybuować wyprodukowane ciepło. Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej sprawi, że górna granica temperatury określona przez użytkownika nigdy nie jest przekroczona, a rozpoczęcie grzania pełną, zadaną mocą lub całkowite zaprzestanie grzania następuje w stosunkowo krótkim czasie. Tylko wówczas ogrzewanie jest zrealizowane najtaniej i najbardziej komfortowo. Ciepło na życzenie i według aktualnych potrzeb cieplnych wszystkich domowników.

REGULUS®-system Wójcik sp. j.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny