Jak nie przewymiarować grzejników?

Jak nie przewymiarować grzejników?

Odpowiedź eksperta: Potrzeby grzewcze słabo ocieplonych domów wynoszą często nawet 150-200 W/m². Potrzeby grzewcze obecnie budowanych domów mieszczą się w przedziale 30-60 W/m². Jest to, wyliczona na podstawie OZC, moc potrzebna do ogrzania takiego domu do temp. +20°C, przy temperaturze na zewnątrz -20°C! Zatem do skutecznego ogrzania domu o powierzchni np. 200 m², podczas takich właśnie mrozów, źródło ciepła musi mieć moc od 6-12 kW. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 0°C, wystarczy połowa tej mocy, czyli od 3-6 kW.

W okresach przejściowych na zewnątrz jest średnio +10°C wówczas, bazując na powyższym przykładzie, dla celów grzewczych wystarczająca jest moc źródła ciepła 1,5-3 kW. Jednocześnie dla potrzeb wytworzenia ciepłej wody użytkowej potrzebne jest źródło ciepła o znacznie większej mocy lub odpowiednie do potrzeb zasobnika CWU (dwie, trzy łazienki). Oznacza to, że w takich domach nie znajduje uzasadnienia instalowanie dwufunkcyjnych źródeł ciepła. Każde przewymiarowane, mące zbyt dużą moc minimalną, źródło ciepła będzie "taktować", czyli będzie pracować nieoptymalnie.

Grzejnik c.o. nie jest po to, by buforować nadmiar mocy źródła ciepła (np. grzejnik podłogowy), lecz po to, by w optymalny sposób dystrybuować wyprodukowane ciepło. Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej sprawi, że górna granica temperatury określona przez użytkownika nigdy nie jest przekroczona, a rozpoczęcie grzania pełną, zadaną mocą lub całkowite zaprzestanie grzania następuje w stosunkowo krótkim czasie. Tylko wówczas ogrzewanie jest zrealizowane najtaniej i najbardziej komfortowo. Ciepło na życzenie i według aktualnych potrzeb cieplnych wszystkich domowników.

REGULUS®-system Wójcik sp. j.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz