W jaki sposób mogę się bronić przed złośliwym niepokojeniem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2017-02-22 11:46:55
W jaki sposób mogę się bronić przed złośliwym niepokojeniem?

Jestem starszą i schorowaną osobą, którą nęka sąsiad. Dzwoni do drzwi mojego domu i ucieka, a czasem telefonuje do mnie w porze nocnej, po czym odkłada słuchawkę. Jestem przekonana, że to on, ponieważ opowiedzieli mi o tym świadkowie. W jaki sposób mogę się bronić przed takim zachowaniem?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z prawem, kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób niepokoi, podlega karze nagany, grzywny do 1500 złotych, a nawet ograniczenia wolności. Niewątpliwie wielokrotne dzwonienie do drzwi, zmuszające Panią do ich otwierania, jest formą złośliwego niepokojenia, które oznacza wzbudzanie u kogoś niepokoju, obawy, niepewności, zakłócenie spokoju albo inne zachowania wyprowadzające pokrzywdzonego z równowagi psychicznej.

 

Złośliwe niepokojenie może mieć miejsce przy użyciu nie tylko słów, ale także gestów, pisma, rysunku czy dokonaniu innego czynu. Może się Pani bronić przed zachowaniem sąsiada, składając na policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia.

Aleksandra Korczak
fot. 3dman_eu / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny