Na co zwrócić uwagę podczas modernizacji instalacji grzewczej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na co zwrócić uwagę podczas modernizacji instalacji grzewczej

Stary stojący kocioł gazowy zasilający naszą instalację grzewczą coraz częściej się psuje. Na co zwrócić uwagę podczas montażu nowego kotła.

aktualizacja: 2016-11-14 07:30:35

Przygotowując się do modernizacji instalacji grzewczej powinniśmy zastanowić się na kilkoma ważnymi sprawami.

Odprowadzanie spalin i pobór powietrza

Po pierwsze obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim kotły kondensacyjne, a istniejący kocioł to zapewne urządzenia atmosferyczne z poborem powietrza z pomieszczenia. W związku z tym niezbędna będzie przebudowa systemu spalinowego. Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie wewnątrz obecnego przewodu kominowego nowego przewodu o małej średnicy (z reguły 60 lub 80 mm).

 

Przewodem tym spaliny będą usuwane ponad dach budynku. Pozostała przestrzeń kanału będzie wykorzystana do zasysania powietrza do spalania. W dolnej części komin i umieszczony w nim przewód spalinowy łączymy z kotłem za pomocą przewodu dwupłaszczowego, np. 60/100 lub 80/125 mm. Ważne, by przed przystąpieniem do prac instalator ocenił czy długość i średnica obecnego kanału kominowego pozwalają na umieszczenie w nim nowego przewodu spalinowego i zapewnienie prawidłowej pracy nowego kotła.

Jaki kocioł wybrać do modernizacji instalacji grzewczej?

Co z zanieczyszczeniami w instalacji?

Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie nowego kotła przed napływem zanieczyszczeń ze starej instalacji. W tym celu po pierwsze warto dokonać płukania instalacji, następnie wyposażyć ją w odpowiedni filtr, a po ponownym napełnieniu dodać do wody preparat chroniący przed ponownym wytrącaniem się osadów i korozją elementów instalacji.

Ograniczenie zakresu prac

Często zastosowanie nowego kotła wymaga sporych przeróbek w instalacji, dlatego wielu użytkowników latami zwleka z wymianą kotła obawiając się wysokich kosztów i uciążliwych prac montażowych. Chcąc zredukować zakres prac można zastosować model kotła zaprojektowany specjalnie do modernizacji instalacji. Są to z reguły kotły stojące o dużej pojemności wodnej, które podłącza się w sposób analogiczny do dawnych kotłów żeliwnych.

 

Nawet w przypadku zasilania kilku obiegów grzewczych i podgrzewacza wody nie musimy stosować sprzęgła hydraulicznego. Wystarczy podłączyć poszczególne pompy obiegowego bezpośrednio do kotła. Co ważne z uwagi na swoją konstrukcję kotły tego typu są reguły odporne na zanieczyszczenia występujące w starej instalacji. Nie musimy się więc obawiać wysokich kosztów serwisu tego typu urządzenia.

Może cię zainteresować
Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Czym można palić w kotle 5. klasy? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu
Zobacz więcej Zwiń

Jak sterować pracą instalacji?

Jeśli dokonujemy tylko częściowej modernizacji, wymieniając sam kocioł wówczas należy się liczyć z tym, że istniejącej grzejniki mogą okresowo wymagać zasilania wodą o wysokiej temperaturze, czasem nawet 70 czy 80 C. To oczywiście powoduje spadek sprawności kotła. W takim przypadku warto zastosować do zarządzania pracą nowego kotła sterownik pogodowy. Dzięki temu temperatura wody w instalacji będzie płynnie dostosowywana do warunków na zewnątrz.

 

W efekcie kocioł będzie pracował z wysoką temperaturą tylko w najchłodniejsze dni. Zaś przez większość sezonu grzewczego temperatura wody w instalacji będzie znacznie niższa co pozwoli skutecznie wykorzystać możliwości kotła kondensacyjnego i ograniczyć koszty eksploatacji.

Dział Techniczny Vaillant

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image