Jaki jest termin wykonania nakazu rozbiórki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Jaki jest termin wykonania nakazu rozbiórki?

Sąsiad otrzymał od PINB nakaz rozbiórki garażu, który zacienia dużą część mojego podwórka. Jaki jest termin wykonania nakazu rozbiórki?

aktualizacja: 2017-03-14 12:06:36

Odpowiedź eksperta: Prawo nie przewiduje żadnych dodatkowych elementów wydawanej decyzji nakazowej, a także nie daje organowi orzekającemu kompetencji do określenia terminu rozbiórki. Decyzja nakazująca rozbiórkę podlega wykonaniu z dniem, w którym stała się ostateczna. W uproszczeniu, decyzja ostateczna to taka, od której nie zostało wniesione odwołanie i upłynął już termin jego wniesienia.

 

Proszę pamiętać, że sąsiad może jeszcze złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli jednak od decyzji organu I instancji zostało wniesione odwołanie, to dopóki organ odwoławczy nie rozpatrzy odwołania, decyzja w tym przedmiocie nie stanie się ostateczna (dojdzie do tego bowiem dopiero wtedy, gdy organ odwoławczy utrzyma w mocy decyzję organu I instancji). Musi Pan więc cierpliwie czekać na ewentualne kroki odwoławcze sąsiada, które mogą przedłużyć całą procedurę.

Aleksandra Korczak
fot. Pexels / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny