Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej?

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej? Mam już decyzję o warunkach zabudowy, jestem w toku kompletowania dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Słyszałem, że w ubiegłym roku banki przestały udzielać kredyty na tego typu inwestycje, czy to prawda?

aktualizacja: 2017-03-14 12:16:05

Odpowiedź eksperta: Faktycznie, w maju 2016 r. weszła w życie ustawa regulująca obrót nieruchomościami rolnymi. Zgodnie z prawem, hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nieruchomości, ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.

 

W związku ze zmianami w prawie, banki zaczęły odrzucać wnioski kredytowe osób ubiegających się o finansowanie budowy domu na takich parcelach (zazwyczaj miały znacznie mniejszą wartość na dzień złożenia wniosku niż planowana inwestycja, przy czym banki i tak stosowały najczęściej zabezpieczenie w postaci hipoteki do wartości w granicach 150–200% kwoty udzielonego kredytu). Problem dotyczył działek rolnych, które nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub tych, z których planu wynika ich przeznaczenie na cele rolnicze.

 

Jednak w sierpniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Obecnie prawo dopuszcza możliwość ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego o sumie wyższej niż wartość działki przed wybudowaniem domu. Bez problemu można zatem uzyskać kredyt na budowę.

Aleksandra Korczak
fot. Skitterphoto / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny