Porada dotyczy zasad układania parkietu przyklejanego do podłoża w trakcie zimy, z uwzględnieniem odpowiednich warunków wilgotności i temperatury w pomieszczeniach. Szczególną uwagę zwraca na konieczność sprawdzenia wilgotności podłoża oraz przygotowania deszczułek i wnętrza zgodnie z wymaganiami technicznymi.
Do układania parkietu można przystąpić po wykonaniu stabilnego jastrychu podłogowego, tynków, malowaniu ścian i sufitów. W budynku powinna już funkcjonować instalacja grzewcza, umożliwiająca utrzymanie optymalnej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Sezon grzewczy jest dobrym okresem do prowadzenia prac parkieciarskich, gdyż umożliwia uzyskanie odpowiedniej wilgotności powietrza, jak też sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Po ułożeniu parkietu w budynku trzeba już stale utrzymywać dodatnią temperaturę i wilgotność, chroniącą przed kondensacją pary wodnej na zimnych warstwach podpodłogowych.
Przed ułożeniem parkietu niezwykle istotne jest sprawdzenie wilgotności podłoża, która nie może być wyższa niż 2% dla podłoży betonowych, natomiast w przypadku jastrychów anhydrytowych 0,5%. Uzyskanie dostatecznego wysuszenia podłoża w sposób naturalny trwa wiele tygodni od zakończenia mokrych robót wykończeniowych. Proces wysychania można przyspieszyć, ustawiając w pomieszczeniach osuszacze powietrza, a także zapewniając intensywną wentylację. O wystarczającym wyschnięciu podłoża upewnimy się jednak dopiero dzięki pomiarowi wilgotności, który powinien być przeprowadzony w kilku miejscach, najlepiej tzw. metodą karbidową CM, ale dopuszczalne jest również użycie wysokiej klasy miernika elektronicznego. Taki sprzęt jest dość drogi, lecz parkieciarz powinien nim dysponować.
Układanie parkietu można prowadzić w pomieszczeniach, gdzie utrzymywana jest temperatura w granicach 18-20°C, przy wilgotności względnej 40-65%. Deszczułki należy przez kilka dni składować w podobnych warunkach, najlepiej po prostu rozpakowane w pokojach, gdzie będą układane. Ich wilgotność musi zawierać się w granicach 7-11%.
Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Wilgotność nowej wylewki ma zasadnicze znaczenie dla parkietu drewnianego. W przypadku samorozlewnego jastrychu anhydrytowego, do prac można przystąpić, gdy jego wilgotność nie przekracza 0,5%. (fot. Mira)