Wiata garażowa i altana a pozwolenie na budowę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Wiata garażowa i altana a pozwolenie na budowę

Mam działkę o powierzchni 500 m2, na której w ubiegłym roku wybudowałem dom. W tym roku chciałbym na niej postawić wiatę garażową na dwa samochody, a w przyszłym – altanę. Jakich formalności powinienem w związku z tym dokonać?

aktualizacja: 2017-07-27 09:04:22

Odpowiedź eksperta: Obecnie wznoszenie wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 

Pozwolenia na budowę nie wymaga również budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. Dwustanowiskowa wiata powinna mieć metraż nie większy niż 50 m2, przy czym powierzchnia jej zabudowy stanowi iloczyn wymiarów wyznaczonych po zewnętrznej krawędzi budynku (tj. po zewnętrznym obrysie słupów).

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. Ewald Fröch / Fotolia.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Lala

24 Sie 2019, 05:08

jasne chyba, ze jest to działka siedliskowa ale autor tej informacji nie czyta całych zdań do końca. takich specjalistów nam potrzeba dzięki nim każdego takiego dnia przybywa nowych spraw w nadzorze budowlanym.

Cytat Co zrobić gdy sąsiad bez mojego zezwolenia postawił w granicy działki do użytkowania wiatę na drewno do kominka 2,2m wysokości i 4,5 m od okna mieszkania oraz postawił garaż na fundamentach zaraz za wiatą, także pod oknem. Działka ...

time image

Gość Mamuśka

17 Wrz 2016, 18:44

Co zrobić gdy sąsiad bez mojego zezwolenia postawił w granicy działki do użytkowania wiatę na drewno do kominka 2,2m wysokości i 4,5 m od okna mieszkania oraz postawił garaż na fundamentach zaraz za wiatą, także pod oknem. Działka będąca współwłasnością, po podziale sądowym ...

time image

Gość Tomasz

08 Lip 2016, 12:49

A co z faktem gdy sąsiad postawił wiatę samochodową w granicy

time image

01 Lip 2016, 06:47

Racja. Usunęliśmy informację na temat zgłoszenia.

time image

Gość Komes

01 Lip 2016, 05:46

W artykule jest zapis "Budowę planowanych obiektów należy zgłosić w starostwie powiatowym" a art.30 ust. 1 nie ma obowiązku zgłaszania wiat wymiwnionych w art. 29 ust. 1 pkt 2c. Nie pisałem o pozwoleniu tylko o zgłoszeniu. Artykuł odnosi się między innymi do wiat i Państwo sugerujecie, ...

time image

30 Cze 2016, 12:11

W artykule nie ma błędu, cytuję "Pozwolenia na budowę nie wymaga również budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2".

time image

Gość Komes

30 Cze 2016, 10:36

Czy na pewno wiata o powierzchni do 50 m2 wymaga zgłoszenia? W art. 30 ust. 1 Prawa Budowlanego nie ma wymagów zgłaszania dla obiektów wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 2c (wiaty o pow. do 50 m2).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje