Budowa domu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2017-12-14 10:22:45
Budowa domu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z nowymi przepisami Prawa budowlanego, inwestor budujący dom może, ale nie musi, występować do starostwa z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Alternatywą jest zgłoszenie do tego urzędu budowy z projektem budowlanym (o ile inwestycja swoim obszarem oddziaływania nie przekracza granic działki). Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia, można zaczynać prace.

W praktyce oba warianty – pozwolenie i zgłoszenie – niewiele się różnią. Do zgłoszenia trzeba bowiem dołączyć te same dokumenty, które były kompletowane w trybie pozwolenia na budowę. Co prawda, w razie zgłoszenia nie są wymagane oświadczenia o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, lecz stosowne promesy i tak warto uzyskać.

 

Unikniemy w ten sposób ewentualnych późniejszych problemów, a dokumenty te i tak będziemy musieli złożyć kończąc inwestycję. Szczególnie ważne są dwa z nich – potwierdzające dostęp do sieci energetycznej i do drogi publicznej.

Norbert Skupiński
fot. Peggy_Marco / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość inw

17 Maj 2016, 12:17

wiele jeszcze urzędów pracuje wg starych przepisów. przyzwyczajeni do tych samych pieczątek i procedur, więc lepiej uzyskać pozwolenie na budowę, bo będzie na ten moment w wielu miejscach szybciej.

time image

18 Lut 2016, 14:29

Artykuł znajduje się w kategorii ABC, gdzie publikujemy podstawowe informacje. Szersze formy znajdują się w dziale https://budujemydom.pl/poradnik-prawny/k/457-Artykuly

time image

Gość Mat

18 Lut 2016, 11:35

i cooo, to jest cały artykuł??????? to się postarał Pan Norbert Skupiński.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny