Jak nakleić fototapetę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak nakleić fototapetę?

Trwa dekorowanie naszego mieszkania. Po rozważeniu kilku możliwych opcji wybór padł na montaż fototapety. Zdecydowaliśmy się już na konkretny wzór, mamy oryginalny pomysł na aranżację. Przed nami jednak nowe wyzwanie: naklejanie fototapety. Czy to kłopot? Absolutnie nie, czynność ta należy do bardzo prostych i nawet laicy nie powinni mieć z nią żadnych problemów.

aktualizacja: 2019-10-30 06:11:01

Jak przykleić fototapetę? Porady eksperta

Wszystko gotowe, do Twojego domu dotarła już nowa, zamówiona fototapeta. Montaż napawa Cię jednak niepokojem? Wzywanie fachowców naprawdę nie jest konieczne - znając kilka podstawowych zasad postępowania, będziesz mógł bez problemu wykonać tę pracę samodzielnie. Od czego najlepiej zacząć, doradza ekspert z www.myloview.pl:

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć naklejanie fototapety, jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Potrzebne nam będą nożyk oraz wałek do tapet, poziomica i właściwy klej. Ten musimy dobrać w zależności od konkretnego materiału. Przykładowo, montaż fototapet winylowych z Myloview.pl należy do wyjątkowo prostych. W ich przypadku klej nakładamy wyłącznie na ścianę, a co za tym idzie – mamy możliwość niewielkiej korekty położenia fototapety, jeżeli coś poszło nie tak. To również najbezpieczniejsza opcja w przypadku wszelkich, dalszych prac remontowych. Zanim jednak zabierzemy się za naklejanie fototapety, mamy ostatnią chwilę, aby sprawdzić, czy zgadza się wybrany przez nas wzór, kolor oraz rozmiar.

Montaż fototapety - przygotowanie ściany

To jednak nie koniec spraw, o które powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem montażu fototapety. Jak jeszcze możemy usprawnić klejenie? Bardzo ważne okazuje się właściwe przygotowanie ściany do tej czynności. Jeżeli pominiemy ten krok, klejenie może przebiec znaczniej trudniej. W skrajnych przypadkach ucierpi nawet końcowy efekt. Aby jednak temu zapobiec, wystarczy poświęcić jedynie kilka chwil i odpowiednio zadbać o powierzchnię, na której będziemy pracować.

Aby uniknąć problemów z klejeniem fototapety i mieć pewność, że uzyskamy pożądany przez nas wygląd wnętrza, powinniśmy w pierwszej kolejności usunąć ze ściany wszelkie nierówności. Mowa tu między innymi o gwoździach, które należy wyjąć, a także o zagłębieniach, które musimy wypełnić. Gdy ten krok jest już za nami, możemy przejść do kolejnego. Ściana, na której przystąpimy do pracy, musi być sucha i gładka. Te o dużej chłonności – z płyty kartonowo-gipsowej lub pokryte gładzią gipsową, wymagają wcześniejszego zagruntowania. W tym celu najlepiej posłużyć się specjalnym środkiem gruntującym. Ze ścian wcześniej tapetowanych należy usunąć poprzednią warstwę. Również i do takiej czynności najlepiej zaopatrzyć się w specjalny środek, który dostaniemy w niemal każdym sklepie budowlanym. Kolejną sytuacją, z jaką możemy się spotkać, są ściany już pomalowane. Te przed montażem powinniśmy umyć specjalnym mydłem malarskim, a w szczególnych przypadkach skorzystać także z papieru ściernego – doradza ekspert z myloview.pl.

Fototapety - jak kleić? Trzy proste kroki

Proces przyklejania fototapety
Jesteśmy już gotowi do działania. Skompletowaliśmy narzędzia, sprawdziliśmy zamówienie, zadbaliśmy o ściany. Czas brać się do dzieła!

Oto trzy kroki wyjaśniające dokładnie, jak przykleić fototapetę. Montaż okaże się zaskakująco prosty, jeżeli będziemy postępować zgodnie z nimi.

1. Oznaczenie powierzchni pracy

Naszą pracę zaczynamy od dokładnego oznaczenia miejsca, gdzie będzie znajdować się krawędź fototapety. Dzięki temu podczas całej czynności nie zacznie ona nachodzić na sufit, ani nie będzie odstawać od narożnika pomieszczenia. Jak przykleić fototapetę równo? Do tego zadania służy nam właśnie poziomica.

2. Początek pracy z fototapetą - jak kleić?

Klejenie najlepiej zaczynać od narożników, zostawiając kilka centymetrów rezerwy. Taki zabieg zagwarantuje, iż fototapeta na pewno sięgnie dokładnie tam, gdzie zaplanowaliśmy. Podczas klejenia dociskamy ją do ściany za pomocą wałka do tapet, prowadząc pociągnięcia z góry na dół i od środka ku brzegom.

3. Detale i korekta położenia fototapety

Podczas klejenia na brzegach fototapety może pojawić się nadmiar kleju. Warto mieć na taką okoliczność przygotowaną wilgotną szmatkę, która posłuży nam do jego zebrania. Nadmiar fototapety usuwamy natomiast ostrym nożykiem. Także tym narzędziem wycinamy otwory na włączniki światła, kinkiety czy karnisze, pamiętając jednak, aby były one nieco mniejsze od samych obiektów.

Jak więc widać, klejenie fototapet faktycznie nie jest trudne. Całe zagadnienie celnie podsumowuje ekspert ze sklepu myloview.pl:

Tych kilka zasad całkowicie wystarczy aby prawidłowo nauczyć się, jak przyklejać fototapetę. Warto jeszcze dodać, iż praca ta najsprawniej przebiegnie, kiedy będziemy mieć kogoś do pomocy. Również gotowy efekt najlepiej podziwiać w towarzystwie!

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny