Decyzja o pozwoleniu na budowę jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Decyzja o pozwoleniu na budowę jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co robić?

Mam nietypową sytuację. Otrzymałem decyzję o pozwoleniu na budowę, ale dopatrzyłem się, że jest ona sprzeczna z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy ta decyzja jest ważna?

aktualizacja: 2017-05-12 05:56:33

Odpowiedź eksperta: Odradzałabym budowę na podstawie takiej decyzji. Nawet jeśli pozwolenie na budowę stanie się ostateczne, to wciąż będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. Sądy administracyjne bowiem uznają, że wydanie zgody na budowę, która pozostaje w sprzeczności z MPZP, stanowi podstawę do stwierdzenia jej nieważności.

 

Przyjmuje się, że negatywny wynik ustaleń organu co do zgodności projektu budowlanego z ustaleniami MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy przekreśla możliwość wydania pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a zaaprobowanie projektu budowlanego i wydanie takiego pozwolenia na budowę może stanowić rażące naruszenie prawa.

 

Jest to sytuacja, w której treść decyzji pozostaje w oczywistej sprzeczności z przepisami prawa stanowiącymi jej podstawę i owa decyzja nie może być akceptowana jako akt wydany przez organ praworządnego państwa. Powinno się w tej sytuacji niezwłocznie zawiadomić organ, który wydał pozwolenie na budowę, o zaistniałych rozbieżnościach między decyzją a planem.

Aleksandra Korczak
fot. Eisenhans / fotolia.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny