Odpowiedź eksperta: Odradzałabym budowę na podstawie takiej decyzji. Nawet jeśli pozwolenie na budowę stanie się ostateczne, to wciąż będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. Sądy administracyjne bowiem uznają, że wydanie zgody na budowę, która pozostaje w sprzeczności z MPZP, stanowi podstawę do stwierdzenia jej nieważności.
Przyjmuje się, że negatywny wynik ustaleń organu co do zgodności projektu budowlanego z ustaleniami MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy przekreśla możliwość wydania pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a zaaprobowanie projektu budowlanego i wydanie takiego pozwolenia na budowę może stanowić rażące naruszenie prawa.
Jest to sytuacja, w której treść decyzji pozostaje w oczywistej sprzeczności z przepisami prawa stanowiącymi jej podstawę i owa decyzja nie może być akceptowana jako akt wydany przez organ praworządnego państwa. Powinno się w tej sytuacji niezwłocznie zawiadomić organ, który wydał pozwolenie na budowę, o zaistniałych rozbieżnościach między decyzją a planem.
Aleksandra Korczak
fot. Eisenhans / fotolia.com