Jak wygląda procedura kupna nieruchomości od komornika?

Jak wygląda procedura kupna nieruchomości od komornika?

Zainteresowała mnie możliwość kupna ziemi od komornika. Jak wygląda taka procedura?

Odpowiedź eksperta: Nieruchomość zajęta przez komornika ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od:

  • uprawomocnieniu się opisu i oszacowania wartości nieruchomości;
  • uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Komornik ogłasza licytację przez publiczne obwieszczenie, które zamieszcza na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Znajdą się tam informacje dotyczące:

  • oznaczenia nieruchomości (jej adres lub numer ewidencyjny działki),
  • czasu i miejsca licytacji,
  • sumy oszacowania i ceny wywołania,
  • wysokości rękojmi (wynosi ona jedną dziesiątą sumy oszacowania, przy czym należy ją uiścić najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg).

Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się, pozostałym licytantom się ją zwraca.

 

Najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji (cena wywołania), 3/4 sumy oszacowania. Jeżeli pierwsza licytacja nie zakończyła się sprzedażą nieruchomości z powodu braku zainteresowanych, komornik (na wniosek wierzyciela) wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi 2/3 sumy oszacowania. Cena ta jest najniższą, za którą można nabyć nieruchomość.

 

Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu, komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania wpłacił na rachunek depozytowy cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może wyznaczyć dłuższy termin wpłaty, nieprzekraczający jednak miesiąca.

 

Jeżeli nabywca nie wpłaci pieniędzy w tym czasie rękojmia przepada (co oznacza, że licytant, który uzyskał przybicie traci uiszczoną tytułem rękojmi kwotę), skutki przybicia wygasają. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

Aleksandra Korczak
fot. 901263 / pixabay.com

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz