Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to, że możemy sterować ich pracą. Dzięki temu w domu temperatura jest o każdej porze taka, jak chcemy, a woda do mycia podgrzewana tylko wtedy, gdy będziemy jej potrzebować. Jest to istotne zarówno dla komfortu życia domowników, jak i dla ich kieszeni, bo urządzenia te pracują jedynie wówczas, gdy jest to niezbędne.

Oczywiście nie po to są urządzenia bezobsługowe, byśmy ich pracą mieli sterować ręcznie. Dzięki nowoczesnym regulatorom pogodowym wystarczy, że określimy tylko swoje życzenia, dotyczące ogrzewania domu (a przy pompie ciepła – także jego chłodzenia) oraz okresów, w których chcemy mieć ciepłą wodę, by one same pokierowały pracą instalacji grzewczej. W swoich działaniach taki regulator uwzględnia też warunki pogodowe, więc odpowiednio wcześniej włączy lub wyłączy ogrzewanie w domu, zanim temperaturę w nim obniży nagły atak mrozu lub podniesie gwałtowna odwilż.

STEROWANIE PRZEZ INTERNET

Zdarza się czasem, że przez kilka dni nie będzie nas w domu, a my zapomnieliśmy zmienić na ten okres parametrów instalacji grzewczej. Czy rzeczywiście nie ma sposobu na to, by wtedy dom nie był ogrzewany tak samo jak co dzień, a woda w zasobniku była podgrzewana wieczorem i rano, chociaż żaden z domowników z niej nie skorzysta? Wcale tak być nie musi. Jeśli nasz regulator pogodowy będzie wyposażony w aplikację dla urządzeń mobilnych, a w domu mamy dostęp do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci lokalnej, będziemy mogli z dowolnego miejsca na świecie zmienić ustawienia naszej instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

 

Przy pomocy takiego regulatora będziemy też mogli skontrolować, czy podczas naszego zimowego wyjazdu na narty, dom jest nadal ogrzewany w sposób przez nas zaplanowany, albo czy nie nastąpiła awaria instalacji grzewczej i wszystko w nim może zamarznąć. Mając aplikacje mobilne, pozwalające nam sprawdzić w czasie rzeczywistym działanie ogrzewania, nie tylko będziemy spokojnie odpoczywać, ale nawet - będąc setki, a nawet tysiące kilometrów od domu - w razie jego awarii w prosty sposób zorganizować interwencję naszego serwisanta. Oczywiście, jeśli on także będzie miał możliwość zdiagnozowania przez internet naszej instalacji grzewczej.

 

Wszystko to wydaje się mało realne, a jednak jest możliwe, jeśli tylko wyposażymy naszą instalację grzewczą w najnowsze produkty marki Vaillant.

Dzięki nowoczesnemu regulatorowi pogodowemu multiMATIC 700 możemy sterować pracą naszej instalacji grzewczej nie tylko będąc w domu, ale i – za pośrednictwem internetu – z dowolnego miejsca na świecie
Fot. 1 - Dzięki nowoczesnemu regulatorowi pogodowemu multiMATIC 700 możemy sterować pracą naszej instalacji grzewczej nie tylko będąc w domu, ale i – za pośrednictwem internetu – z dowolnego miejsca na świecie.

REGULATOR POGODOWY multiMATIC 700

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC 700 może zarządzać jednocześnie systemami ogrzewania i wentylacji mechanicznej (Fot. 1). Przeznaczony jest do współpracy z kotłami Vaillant, wyposażonymi w złącze eBUS, pompami ciepła aroTHERM oraz centralami wentylacji mechanicznej recoVAIR/4. Może on także sterować instalacjami grzewczymi wyposażonymi w kolektory słoneczne.

 

multiMATIC 700 pozwala na optymalizację pracy systemu grzewczego, a kontrola jego kosztów jest możliwa w dowolnym momencie. Przy czym monitorowanie to dotyczy nie tylko zużycia energii (gazu i energii elektrycznej), ale także jej uzysku z otoczenia (dla pomp ciepła i instalacji solarnych).

 

mutliMATIC 700 zapewnia indywidualną adaptację systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia mieszkańców. Jest przy tym bardzo wygodny w stosowaniu, dzięki prostemu menu i intuicyjnej obsłudze.

 

Jego zalety to między innymi komfortowe programy czasowe (Fot. 2) dla ogrzewania (i ewentualnie chłodzenia) domu, przygotowania ciepłej wody oraz wentylacji pomieszczeń. Oprócz programu tygodniowego i urlopowego, ma on również funkcje "1 dzień w domu" i "1 dzień poza domem", "party" i "intensywnego wietrzenia".

Na ekranie naszego smartfonu lub tabletu możemy - będąc poza domem - nie tylko obserwować, jak pracuje nasza instalacja grzewcza, ale i zmieniać jej ustawienia
Fot. 2 - Na ekranie naszego smartfonu lub tabletu możemy - będąc poza domem - nie tylko obserwować, jak pracuje nasza instalacja grzewcza, ale i zmieniać jej ustawienia

W układach hybrydowych multiMATIC zawsze wybiera korzystniejsze pod względem kosztów źródło energii. Standardowy model regulatora multiMATIC 700 przeznaczony jest do jednego obiegu grzewczego bez zaworu mieszającego. Można go jednak łatwo rozbudować, dzięki dodaniu modułów rozszerzających:

  • VR 70 - 1 lub 2 obiegi grzewcze ze zmieszaniem, 1 obieg ze zmieszaniem i instalacja solarna do wspomagania ogrzewania albo 1 obieg bezpośredni i instalacja solarna do podgrzewania wody;
  • VR 71 - 3 obiegi grzewcze ze zmieszaniem;
  • VR 91 - zdalne sterowanie dla drugiego (przy zastosowaniu VR 70) lub drugiego i trzeciego (przy zastosowaniu VR 71) obiegu grzewczego.

Regulator pogodowy multiMATIC może współpracować z dedykowaną mu, bezpłatną aplikacją multiMATIC App na smartfon lub tablet z systemem iOS lub Android, która umożliwia zdalne sterowanie przez internet układem grzewczym i wentylacyjnym z dowolnego miejsca na świecie. Niezbędne jest jedynie wyposażenie domowej instalacji grzewczej w moduł komunikacji internetowej VR 900, dzięki któremu możliwe będzie kontrolowanie jej parametrów oraz ich zmiana z dowolnego miejsca.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz