Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?

Odpowiedź eksperta: Wymienniki do odzysku ciepła charakteryzujące się bardzo dobrymi sprawnościami to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe. Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością choć ich konstrukcja jest zupełnie różna.

aktualizacja: 2017-03-20 08:29:09

Wymienniki przeciwprądowe mają dużą czynną powierzchnię wymiany ciepła dzięki czemu mogą osiągnąć sprawność do 95%. Jest to wartość znacznie wyższa od ich poprzedników, wymienników krzyżowych, dla których maksymalna wartość odzysku ciepła wynosi 75%.

 

Wymienniki obrotowe również mają wysoką sprawność odzysku ciepła (powyżej 80%). Zasada działania polega w uproszczeniu na cyklicznych ruchach rotora ( pełniącego jednocześnie rolę magazynu ciepła) , przez który raz przepływa powietrze wywiewane (oddając ciepło), a zaraz po nim zewnętrzne, nawiewane (pobierając ciepło). Aby wprowadzić rotor w ruch niezbędne jest zasilenie go energią elektryczną.

 

Zaletą wymienników przeciwprądowych (podobnie jak krzyżowych) jest duża szczelność. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. Urządzenia z wymiennikami przeciwprądowymi instaluje się wszędzie tam gdzie należy zapewnić dobre warunki higieniczne pomieszczeń lub nie jest wskazane odzyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego- np. hale basenowe. Polecane jest stosowanie szczelnych wymienników ciepła również w pomieszczeniach typu palarnie.

 

W wymiennikach obrotowych dochodzi do podmieszania strumieni powietrza nawiewanego (świeżego) z wywiewanym (zużytym). Dlatego ten typ konstrukcji wymiennika spotyka się z ograniczeniami stosowania- właśnie przez niekontrolowane mieszanie i zawracanie powietrza wywiewanego.  Wymienniki obrotowe odzyskują część wilgoci z pomieszczenia i zawracają ją z powrotem do budynku.

 

W wymiennikach przeciwprądowych poprzez odseparowanie strumieni powietrza od siebie nie odzyskuje się wilgoci z powietrza zużytego. Ma to taką zaletę, że unika się ryzyka kumulowania na materiale higroskopijnym wymiennika bakterii czy wirusów jak również uciążliwych zapachów z powietrza usuwanego.

 

W kontekście dowilżania powietrza nawiewanego (w okresie zimowym) dobrym i zdrowym sposobem jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła o bezprzeponowym charakterze pracy.

 

Wymienniki przeciwprądowe w swojej budowie nie posiadają części ruchomych, dzięki czemu praktycznie wyeliminowana jest możliwość awarii tego elementu.

 

W wymiennikach przeciwprądowych, w skutek wysokiego odzysku ciepła, może wykraplać się względnie duża ilość kondensatu. W okresie mrozów może dojść do zamarznięcia kondensatu. Skutkuje to gwałtownym spadkiem sprawności odzysku ciepła, rosną opory przepływu przez centralę wentylacyjną co może z kolei prowadzić do rozbilansowania strumieni powietrza. Z tego względu w centralach wentylacyjnych, przed wymiennikiem ciepła stosowane są wstępne nagrzewnice powietrza. Mają one za zadanie zapobiec tym negatywnym zjawiskom. Dlatego ważną kwestią przy wyborze centrali z wymiennikiem przeciwprądowym jest wybór takiej jednostki, której przemyślany algorytm przeciwzamrożeniowy daje pewność minimalnego czasu pracy nagrzewnicy, by obniżyć koszty związane z jej pracą.

 

Oczywiście, zastosowanie przed centralą sprawnego, bezprzeponowego GWC eliminuje konieczność stosowania dodatkowych nagrzewnic. Wymienniki obrotowe są bardziej odporne na szronienie.

 

Reasumując, zarówno centrale wentylacyjne z wymiennikami przeciwprądowymi jak i obrotowymi charakteryzują się wysoką sprawnością temperaturową. Wymienniki obrotowe wymagają dodatkowego zasilania energię elektryczną, a ich konstrukcja umożliwia niekontrolowane mieszanie strumieni powietrza- tym samym ograniczając możliwości ich stosowania.

 

Wymienniki przeciwprądowe są szczelne, powietrze zużyte nie przedostaje się do powietrza świeżego. Przez to nie przenoszą wilgoci do powietrza nawiewanego, w przeciwieństwie do wymienników obrotowych. Brak części ruchomych w wymiennikach przeciwprądowych eliminuje ryzyko awarii.

 

Wymienniki przeciwprądowe w skutek wysokiej wartości odzysku ciepła mogą wytwarzać większe ilości kondensatu, co może powodować ich szronienie. Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku standardowo stosuje się wstępne nagrzewnice powietrza.

Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Maj 2017, 08:46

1 godzinę temu, Gość Grzegorz napisał:  Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%.  Raczej ...

time image

Gość Grzegorz

30 Maj 2017, 06:55

Jest już o tym pełniejszy artykul https://budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/23516-odzysk-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej-rekuperacji-fakty-i-mity Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny