Remont stropu a akustyka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont stropu a akustyka

Remontując stare stropy staramy się poprawić ich stan techniczny i funkcjonalność. Najczęściej, przy dużym remoncie, usuwamy ze stropu posadzki i warstwy wypełniające. A w stropie możemy natrafić na różne wypełnienia. Poczynając od najstarszych oryginalnych polep, czyli mieszaniny gliny, sieczki i wapna.

aktualizacja: 2017-04-21 08:37:21

Poprzez później zastosowane wypełnienia z gruzu ceglanego i piasku. Aż do tych, które stosowano w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia, kiedy to wszystkie materiały były trudno dostępne. Wówczas zasypki wykonywano z żużla, gruzu, odpadów i śmieci pozostających po budowie.

Remontując strop staramy się usunąć wszystkie te stare wypełnienia i zastąpić je nowymi, współczesnymi materiałami. Wybór najczęściej pada na styropian lub wełnę. I wtedy popełniamy pierwszy błąd, nie doceniając praktycznego doświadczenia jakim dysponowali budowlańcy wznoszący nasze domy.

 

Odpowiednie wypełnienie w stropie zapewnia właściwą izolację akustyczną tej przegrody. Bezkrytyczne usunięcie ciężkich zasypek i zastąpienie ich kilkunastokrotnie lżejszym materiałem, zmniejsza masę powierzchniową stropu pogarszając znacznie jego izolacyjność akustyczną od tzw. dźwięków powietrznych, czyli zwyczajnego hałasu.

Dodatkowo, przy układaniu np. płyt styropianowych trudno jest wykonać szczelnie takie wypełnienie. A szczeliny między belkami i styropianem jeszcze bardziej pogarszają izolacyjność. Dlatego zasadne jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy żebrami (belkami) materiałem sypkim. Może być lżejszy od piasku, czy polepy, ale powinien zapewnić szczelne wypełnienie.

Takim materiałem może być np. Leca® KERAMZYT izolacyjny M o granulacji 4-10 mm lub S o granulacji 0-4 mm. Najlepiej zastosować mieszankę tych dwóch materiałów w proporcji np. 80/20% bądź 70/30%. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzytowe kruszywo częściowo pochłania fale dźwiękowe, dlatego może stanowić skuteczną a przy tym lżejszą warstwę wypełniającą.

 

W stropach międzypiętrowych oprócz izolacji akustycznej od dźwięków powietrznych należy wykonać również izolację od tzw. dźwięków uderzeniowych, czyli spadających na podłogę przedmiotów, stukania butami (np. szpilki) itp. Do jej wykonania można zastosować specjalne płyty z wełny lub styropianu. Można też ułożyć warstwę specjalnego drobnoziarnistego Leca® KERAMZYTU podsypkowego. Celem tego typu izolacji jest rozproszenie i pochłonięcie znaczącej części dźwięków uderzeniowych. Na izolacji układa się jastrychy cementowe lub płyty suchego jastrychu.

 

Podsumowując. Przy remoncie stropu nie powinno się bezkrytycznie zamieniać jego wypełnienia na przypadkowe materiały. Nowo układane materiały mogą być lżejsze od pierwotnie użytych, ale powinny spełniać odpowiednie funkcje izolacyjne.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące budowy i izolacji stropu Kleina dostępne są na stronie: https://leca.pl/rozwiazania/strop-kleina-wersja-podstawowa/

Andrzej Dobrowolski,
kierownik produktu keramzyt Leca®
Rys. Leca®

Dodaj komentarz

time image
time image
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny