Wymuszony, dobrze zorganizowany ruch powietrza gwarantuje skuteczne usuwanie powietrza zużytego i napływ przygotowanego i oczyszczonego powietrza świeżego w odpowiedniej ilości.
Wielu inwestorów staje przed dylematem, jak wybrać odpowiedni rekuperator i na co szczególnie należy zwracać uwagę?
Poniżej wypunktowano najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia.
- Wydajność/ spręż. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego należy określać w oparciu o przepisy i normy. Warto w tym miejscu wspomnieć o europejskiej normie PN-EN 15251, w której znajduje się podział na trzy kategorie pomieszczeń- wydaje się rozsądnym obliczenie strumieni powietrza dla I bądź II kategorii pomieszczeń. Przy danym strumieniu objętości powietrza wentylacyjnego spręż centrali (do odczytania z wykresów kart katalogowych urządzeń) nie może być mniejszy niż wyznaczone spadki ciśnienia na instalacji. W praktyce, jeżeli spręż centrali jest mniejszy niż wymagany dla instalacji wówczas należy przeanalizować całą instalację dystrybucji powietrza aby wykluczyć jej niewłaściwe (zbyt wysokosprężne) zaprojektowanie.
- Sprawność. Informuje nas o tym ile ciepła z powietrza usuwanego zostanie przekazana powietrzu świeżemu (nawiewanemu). Sprawność ta zależy od typu wymiennika do odzysku ciepła. Najwyższe sprawności osiągają wymienniki przeciwprądowe i centrale z dwoma wymiennikami krzyżowymi (ponad 90%). Pojedyncze wymienniki krzyżowe mogą osiągać sprawność na poziomie 65% - 75%.
- Energooszczędność. Centrala wentylacyjna to nie tylko wymiennik. Warto zwrócić uwagę na zastosowane wentylatory oraz ilość mocy jaką pobierają. Należy pamiętać, że na koszta eksploatacyjne urządzenia wpływ ma nie tylko rodzaj wentylatorów ale również m.in. sposób pracy systemu przeciwzamrożeniowego czy typ wymiennika do odzysku ciepła. W przypadku wymienników obrotowych niezbędne jest dodatkowe zasilanie energię elektryczną. Wymienniki płytowej (przeciwprądowe, krzyżowe, podwójne krzyżowe) nie wymagają zasilania energią elektryczną.
- Cicha praca. Aby całość instalacji wentylacyjnej pracowała cicho należy zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez centralę ale również na instalację transportującą powietrze. Powinna być wykonana z kanałów tłumiących szumy lub z zastosowaniem tłumików akustycznych. Aby instalacja pracowała cicho prędkość przepływu powietrza przez kanały nie powinna przekraczać 3- 4 m/s.
- Zaawansowana automatyka. Automatyka centrali powinna być dobrana do potrzeb klienta. Ta zaawansowana z programami tygodniowymi pozwala na własne ustawienia parametrów. Znacznym ułatwieniem w obsłudze są też wygodne i czytelne webmanipulatory umożliwiające sterowanie centralą z poziomu komputera, tabletu czy smartfona.
- Eksploatacja. Wybierając rekuperator warto zwrócić uwagę na późniejsze koszta związane np. z wymianą filtrów, które należy zmieniać co ok. 3 miesiące. Sugerujemy spytać producenta o sposób czyszczenia wymiennika do odzysku ciepła- jak często należy to robić i czy dopuszczalne jest samodzielne czyszczenie czy np. należy w tym celu wezwać odpłatny serwis?
Magdalena Skórska
PRO-VENT Systemy Wentylacyjne