Porady: Remonty i modernizacje
Jak wyregulować poziomnicę?
Mam wątpliwości czy używana przeze mnie poziomnica prawidłowo wskazuje poziom i pion. Jak to można sprawdzić i ewentualnie skorygować ustawienie rurek?
Z jakich materiałów postawić ozdobną ściankę przylegającą do kominka?
Planuję postawienie ozdobnej ścianki ceglanej przylegającej do kominka. Jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę?
Jak wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe?
Wymieniam stare grzejniki żeliwne na aluminiowe i mam pytanie - jak połączyć je w większe zestawy, np. w dużym pokoju potrzebuję 15 żeberek, a w sypialniach 12, gdy w sprzedaży są zestawy po 10 elementów. Czy samodzielnie można odkręcić pojedyncze żeberka i ponownie skręcić? Jak to zrobić?
Jak wyregulować ogrzewanie w starym domu?
Mam problem z ogrzewaniem w niedawno kupionym, kilkunastoletnim domu. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki ścienne. Czujnik sterujący pracą kotła zamontowano na dole i czasem zdarza się, że kocioł wyłącza się, nawet gdy na górze jest zbyt zimno. W nocy chciałbym ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować?
Jak wykonać podwieszany sufit schodkowy?
Chciałbym w wysokim na 3,5 m pomieszczeniu zbudować schodkowy sufit podwieszany, tworzący 25 cm uskok z krawędziami wygiętymi w łuk. Jak uzyskać taką konstrukcję?
Jak uszczelnić okna szwedzkie?
W domu, użytkowanym głównie latem, mam stare okna typu szwedzkiego. Są w dość dobrym stanie i na razie nie planuję ich wymieniać. Przed kolejną zimą chciałbym je jednak uszczelnić, gdyż w niektórych miejscach odczuwam przewiew. Zimą wewnątrz oszklenia pojawia się też rosa. Czy można temu jakoś zapobiec?
Jakie są zalety łazienkowych baterii podtynkowych?
Zaletami baterii podtynkowych są minimalizm, nowoczesność oraz łatwość utrzymania w czystości. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że w kabinie natryskowej zajmują niewiele miejsca. Nie bez znaczenia jest też duża możliwość konfiguracji z dowolnymi elementami - deszczowniami, natryskami, dyszami natryskowymi czy wylotami do wanny. Do jednej baterii możemy podłączyć nawet 3 elementy czego nie umożliwia nam tradycyjna bateria.
Zakładanie trawnika - trawnik SAMOzagęszczający
Wiosna to świetny czas na zakładanie i regenerację trawnika po zimie. Mokra i szybko nagrzewająca się ziemia sprzyja kiełkowaniu, dobremu ukorzenianiu i zagęszczaniu darni. Wystarczy tylko wysiać odpowiednie nasiona, ale co wybrać? Szybkość kiełkowania, czy odporność na deptanie? Obie cechy posiada trawa samozagęszczająca. Warto przyjrzeć się jej bliżej!
Dlaczego żeliwne garnki powinny znaleźć się w naszej kuchni?
Wielu z nas pamięta żeliwne patelnie i brytfanki, których używały nasze babcie czy mamy. Dziś znów wracają do naszych kuchni w nowej odsłonie - bardziej nowoczesnej, designerskiej.
Właściwie zaprojektowana wentylacja grawitacyjna gwarancją komfortowego mieszkania
Planując zakup lub budowę domu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory estetyczne, ale przede wszystkim na funkcjonalność i użyteczność. Cóż nam po pięknym domu, który nie będzie w stanie zagwarantować kojącego ciepła? Z tego względu, tak ważne jest, by w odpowiedni i właściwy sposób zaprojektować wentylację, mającą istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie domowników. Jej brak może bowiem powodować wilgotnienie mieszkania, a następnie negatywnie wpływać na samopoczucie.
Jak zorganizować domową segregację odpadów?
Organizację domowej segregacji odpadów powinniśmy zacząć od... analizy tego ile i jakie śmieci na ogół wyrzucamy. Czy kupujemy napoje w butelkach plastikowych, czy szklanych? A może zużywamy sporo papieru? Co z lekami i wyrobami medycznymi? Czy wyrzucamy je tylko okazjonalnie, czy też dość często? Istotne jest również to, czy możemy sobie pozwolić na organizację kompostownika przy domu, czy też mieszkamy w bloku lub kamiennicy.
Jakie okna wybrać do kuchni i łazienki na poddaszu?
Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, z których korzystamy codziennie, a które są szczególnie narażone na występowanie wilgoci. Dlatego wybierając okna dachowe do tych pomieszczeń warto zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane.
Jaka powinna być kolejność ograniczania strat energii w domu?
Odpowiedź eksperta: Najczęściej popełnianym błędem przy termomodernizacji domu jest wybiórcze potraktowanie tego tematu. Wymiana kotła na bardziej sprawny nie ma sensu, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieocieplone ściany, dach czy nieszczelne okna.
Ile luzu potrzeba wokół ościeżnicy?
Wielkość nowych okien i drzwi dopasowuje się do wymiarów otworu w murze, przy czym trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca wokół ościeżnicy, czyli tzw. luz.
Uznaniowość decyzji o pozwoleniu na budowę
Mam działkę budowlaną na terenie, na którym obowiązuje plan miejscowy i chciałbym postawić na niej dom. Zastanawiam się, czy starosta może odmówić wydania pozwolenia na budowę mimo złożenia kompletu wymaganych dokumentów? Czy w podejmowaniu tej decyzji jest miejsce na uznaniowość?
Czy istnieje obowiązek dbania o bezpieczne użytkowanie budynku?
Mój sąsiad (właściciel domu jednorodzinnego) zaniedbuje swój dom. Moje i jego dzieci bawią się naprzemiennie u niego i u mnie w ogrodzie. Zimą jego dach nie jest odśnieżany, zwisają z niego ogromne sople, które zagrażają dzieciom. Czy istnieje prawo nakazujące usuwanie śniegu i lodu z dachu? Czy interwencja jest możliwa jedynie wtedy, gdy spadający śnieg wyrządzi jakieś szkody? Chciałabym przygotować się do rozmowy z sąsiadem.
Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego doboru pompy ciepła?
Niezbędnymi informacjami do dokonania doboru pompy ciepła są:
Jak działają ograniczniki poboru prądu?
W domu rodziców zaadaptowaliśmy poddasze na mieszkalne, ale pojawił się problem z instalacją elektryczną. Dotychczas zasilane były tylko pomieszczenia na parterze z podłączoną pralką, bojlerem i pompą do hydroforu. Teraz pralkę, bojler oraz kuchenkę mamy też na górze i często - gdy chcemy coś ugotować lub uprać - wyskakują bezpieczniki wyłączające prąd. Czy można i w jaki sposób wyeliminować takie sytuacje?
Jak opróżnić zablokowaną pompę w instalacji kanalizacyjnej?
Mam dość nietypową instalację kanalizacyjną, gdyż część ścieków odprowadzana jest przez pompę sanitarną umieszczoną w piwnicy. Zbiera ona ścieki z dobudowanej łazienki i, niestety, czasem się zapycha. Problemem jest opróżnianie zablokowanej pompy, gdyż ścieki stoją również w rurze doprowadzającej o długości ok. 2 m. Jak uniknąć w takiej sytuacji rozbierania instalacji i zalania piwnicy ściekami?
Jak optymalnie rozplanować umiejscowienie okien na poddaszu?
Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że powierzchnia ich przeszklenia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju.
Czy ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne niż tradycyjne źródła ciepła?
Zawsze na rynku poszukiwane są ekonomiczne systemy grzewcze, bo zależy nam na obniżaniu kosztów eksploatacyjnych w każdym zakresie.
Gdzie można stosować systemy drenarskie z PVC-U?
Systemy drenarskie służą do odwadniania wszelkich terenów, począwszy od działki wokół budynku, aż do obszarów takich jak pola uprawne, łąki, parki, boiska sportowe czy drogownictwo. Mogą też służyć do rozsączania wód gruntowych oraz deszczowych.
Czy sąsiad może domagać się poszerzenia drogi koniecznej kosztem mojej działki?
Przez moją działkę przebiega droga konieczna o szerokości 2 m prowadząca do posesji sąsiada. Jego nowa żona kupiła duże i szerokie auto. Sąsiad twierdzi, że obecnie droga ta jest za wąska na jego potrzeby. Czy w tej sytuacji może on domagać się poszerzenia tej drogi kosztem mojej działki?
Jak mogę odtworzyć granice działki?
Chciałbym odtworzyć granice między działką moją a sąsiada. Najprawdopodobniej kamienie graniczne zniknęły. Co w tej sytuacji mogę zrobić?
Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców?
Słyszałem, że na budowach zdarza się porzucanie robót przez wykonawców. W jaki sposób mogę się przed taką sytuacją zabezpieczyć?
Kiedy można rozpocząć prace na budowie?
Odebrałam dziś pozwolenie na budowę. Czy mogę natychmiast rozpocząć roboty na budowie?
Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń
Niedawno spotkała mnie niemiła przygoda. W trakcie mieszania farby wiertarką z mieszadłem wyłączono prąd, co wymusiło dłuższą przerwę w pracy. Niestety, włącznik wiertarki był wciśnięty i po włączeniu prądu w sieci farba została rozchlapana po całym pokoju. Czy można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, blokując samoczynne załączenie się urządzenia po wznowieniu zasilania?
Gdzie rozmieścić wywietrzniki połaciowe i jak je zamontować?
Zamierzam pokryć dach gontem bitumicznym na deskowaniu. Przeczytałem o konieczności wentylacji dachu pod pokryciem za pomocą wywietrzników połaciowych. Gdzie je rozmieścić i jak zamontować?
Planuję budowę ziemianki. Jaka powinna być grubość ścian i wysokość łuku sklepienia?
Planuję budowę niewielkiej piwnicy-ziemianki zewnętrznej z ceglanym sklepieniem łukowym. Będzie ona miała wymiary ok. 2,5 × 4 m, zostanie obsypana ziemią. Jaka powinna być grubość ścian i wysokość łuku sklepienia i jak je wykonać?
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest koniecznością i jakie daje korzyści?
Nowo powstające obiekty są coraz szczelniejsze. Minimalizowane są straty ciepła przez przegrody, przez nieszczelności, itp. Między innymi z tego powodu tradycyjna wentylacja grawitacyjna, której zasada działania opiera się między innymi na napływie powietrza do budynku właśnie przez wspomniane nieszczelności, nie może działać. Nie realizuje ona swojej jedynej funkcji - dostarczaniu powietrza świeżego, zewnętrznego.
Czy pompa gruntowa pobiera dużo prądu z sieci do działania?
Generalnie pompy ciepła należą do jednych z najoszczędniejszych urządzeń w eksploatacji. Gdyby przyrównać ich pracę do ogrzewania elektrycznego, to pobór energii elektrycznej jest około 4-5 razy mniejszy.
Gdzie założyć księgę wieczystą mojego nowo wybudowanego domu?
Kilka lat temu kupiłam działkę i rozpoczęłam budowę domu jednorodzinnego. W ciągu roku udało się inwestycję zakończyć. Gdzie powinienem się zgłosić aby założyć księgę wieczystą mojego nowo wybudowanego domu?
Zbudowałam obok domu oczko wodne. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę?
Zbudowałam obok domu oczko wodne. Niestety sąsiad, z którym miewam czasem drobne konflikty, poinformował o tym nadzór budowlany. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę i czy dopuściłam się samowoli budowlanej?
Czy po rozwodzie mąż ma prawo do połowy wartości mojego domu?
W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo?
Na osiedlu domów jednorodzinnych mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych. Czy to legalne?
Mam dom na nowym osiedlu domów jednorodzinnych. Mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych, co niezbyt mi odpowiada. Wprawdzie nie postawił tam żadnych budynków, ale to jest osiedle mieszkalne i uważam, że działki powinny być zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem. Czy gmina może coś z tym zrobić?
Mam działkę z urządzeniami przesyłowymi. Czy mam prawo do odszkodowania?
Odziedziczyłem po dziadku działkę, na której znajdują się urządzenia przesyłowe. Chciałbym dowiedzieć się, czy korzystająca z tych urządzeń elektrownia ma obowiązek wypłacić mi jakieś odszkodowanie, czy też comiesięczną opłatę? Dodam, że dziadek nie podpisał z elektrownią żadnej umowy.