Jak uniknąć błędów podczas montażu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?

Jak uniknąć błędów podczas montażu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?

Odpowiedź eksperta: Zaprojektowanie systemu wentylacji i odpowiednie dobranie jednostki to pierwszy etap wdrożenia rekuperacji. Następnie należy cały system prawidłowo zainstalować. Dobre praktyki przy montażu są zawsze taki same, aczkolwiek każdy obiekt ma indywidualne cechy. Na co więc zwrócić uwagę?

  • Pomieszczenie:

Już na etapie projektu określamy centralny punkt systemu, czyli miejsce na rekuperator. Może to być poddasze, garaż lub pomieszczenie techniczne. Jeśli decydujemy się na poddasze musimy być ocieplone - nie należy instalować urządzenia w pomieszczeniu, gdzie temperatura spada poniżej 0°C. Może to spowodować zamarzanie skroplin, oblodzenie urządzenia – czyli problemy w eksploatacji, a nawet uszkodzenie. Staramy się też, aby w bliskiej odległości nie znajdowały się sypialnie. Nowoczesne centrale są ciche - owszem, ale nie bezgłośne. Im dalej od źródła hałasu tym lepiej dla domowników.

  • Umiejscowienie:

Należy tak umiejscowić centralkę, aby był dostęp montażowy do podłączenia przewodów, zarówno w wersjach stojących (przyłącza od góry lub dołu) czy wersjach podwieszanych (przyłącza z boku). Trzeba też zapewnić dostęp serwisowy do wymiany filtrów i/lub wymiennika. Takie informacje zawarte są z reguły w instrukcji.

  • Przewody:

Jeśli chodzi o samą instalację, wybór może paść na przewody stalowe (tzw. zwijane) lub z tworzywa sztucznego o małych średnicach (np. Alnor FLX-HDPE). Należy unikać przewodów elastycznych (aluminiowo-poliestrowych), gdyż generują duże spadki ciśnienia i są praktycznie niemożliwe do czyszczenia.

  • Użytkowanie:

Podczas użytkowania systemu musimy regularnie wymieniać filtry (z reguły są 2 szt). Jeśli centrala nie ma wbudowanego układu mierzącego spadek ciśnienia na filtrze (rzadko występuje w małych domowych urządzeniach) to potrzebę wymiany zasygnalizuje nam po upłynięciu odpowiedniego czasu (typowo - 3 miesiące). Aczkolwiek jeśli filtry nie są mocno zanieczyszczone można je wymienić i po 6 miesiącach. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia i ilości pyłów w otoczeniu naszego domu.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Artur Kołacz
Kierownik Produktu
ALNOR

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz