Jak uniknąć błędów podczas montażu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak uniknąć błędów podczas montażu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?

Odpowiedź eksperta: Zaprojektowanie systemu wentylacji i odpowiednie dobranie jednostki to pierwszy etap wdrożenia rekuperacji. Następnie należy cały system prawidłowo zainstalować. Dobre praktyki przy montażu są zawsze taki same, aczkolwiek każdy obiekt ma indywidualne cechy. Na co więc zwrócić uwagę?

aktualizacja: 2019-07-18 09:45:08
  • Pomieszczenie:

Już na etapie projektu określamy centralny punkt systemu, czyli miejsce na rekuperator. Może to być poddasze, garaż lub pomieszczenie techniczne. Jeśli decydujemy się na poddasze musimy być ocieplone - nie należy instalować urządzenia w pomieszczeniu, gdzie temperatura spada poniżej 0°C. Może to spowodować zamarzanie skroplin, oblodzenie urządzenia – czyli problemy w eksploatacji, a nawet uszkodzenie. Staramy się też, aby w bliskiej odległości nie znajdowały się sypialnie. Nowoczesne centrale są ciche - owszem, ale nie bezgłośne. Im dalej od źródła hałasu tym lepiej dla domowników.

  • Umiejscowienie:

Należy tak umiejscowić centralkę, aby był dostęp montażowy do podłączenia przewodów, zarówno w wersjach stojących (przyłącza od góry lub dołu) czy wersjach podwieszanych (przyłącza z boku). Trzeba też zapewnić dostęp serwisowy do wymiany filtrów i/lub wymiennika. Takie informacje zawarte są z reguły w instrukcji.

  • Przewody:

Jeśli chodzi o samą instalację, wybór może paść na przewody stalowe (tzw. zwijane) lub z tworzywa sztucznego o małych średnicach (np. Alnor FLX-HDPE). Należy unikać przewodów elastycznych (aluminiowo-poliestrowych), gdyż generują duże spadki ciśnienia i są praktycznie niemożliwe do czyszczenia.

  • Użytkowanie:

Podczas użytkowania systemu musimy regularnie wymieniać filtry (z reguły są 2 szt). Jeśli centrala nie ma wbudowanego układu mierzącego spadek ciśnienia na filtrze (rzadko występuje w małych domowych urządzeniach) to potrzebę wymiany zasygnalizuje nam po upłynięciu odpowiedniego czasu (typowo - 3 miesiące). Aczkolwiek jeśli filtry nie są mocno zanieczyszczone można je wymienić i po 6 miesiącach. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia i ilości pyłów w otoczeniu naszego domu.

Artur Kołacz
Kierownik Produktu
ALNOR

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje