Na rynku dostępnych jest wiele środków, które możemy zastosować. Są to najczęściej różnego rodzaju grunty i impregnaty. Przy wyborze odpowiedniego środka należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim materiał z którego wykonane są cegiełki, następnie miejsce w którym będą zamontowane. Ze względu na efekt końcowy, możemy uzyskać powierzchnię matową lub z połyskiem.
Należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię ponieważ po zabezpieczeniu na powierzchni tworzy się dosyć twarda i śliska warstwa często uniemożliwiająca usunięcie wcześniejszych zabrudzeń lub ewentualne przemalowanie ściany i można powiedzieć, że jest to główna wada zastosowania tego rodzaju zabezpieczenia.
Większość preparatów można stosować poprzez nakładanie natryskowe - jest to najlepszy sposób, ze względu na nierówną powierzchnię a także równomierne pokrycie. Stosowanie np. pędzla może spowodować powstanie śladów na powierzchni , szczególnie gdy ściana nie jest dostatecznie odkurzona.
Dobrze jest wykonać próbę na małej powierzchni. Przy preparatach matowych przy kilkukrotnym, czasem nawet dwukrotnym naniesieniu może wystąpić efekt połysku, a także przyciemnienie powierzchni. Potem pozostaje już tylko odkurzanie, ewentualnie przecieranie na sucho lub mokro.
- Jak montować elewacyjne okładziny ścienne i detale architektoniczne z Verolithu?
- Jak zamontować lamele elewacyjne?
- Beton na elewacji i wokół domu - całkiem nowa odsłona
- Jak zabezpieczyć gonty drewniane?
Robert Świerżewski
Współwłaściciel firmy ELKAMINO DOM