Porady: Elewacje domów
Jak wybrać tynk na elewacje domu?
Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałej elewacji, która zachowa atrakcyjny wygląd przez bardzo długi czas, postawmy na tynki hydrofilowe. Dlaczego?
Drewno na elewacji domu oraz w strefie tarasowej - o czym należy pamiętać?
Wykończenie zewnętrzne to wizytówka domu, która dzięki odpowiedniej kompozycji podkreśli wizualne atuty bryły i uwydatni jej charakter. Niezmiennie modnym i popularnym materiałem elewacyjnym są okładziny drewniane, które dodają inwestycji naturalnego wyrazu.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu drewna na elewację? Jakie są możliwości wyboru?
Najważniejsze, żeby wybrać produkt sprawdzony oraz dobrej jakości. Tak samo, jak w przypadku zakupu desek tarasowych, warto wziąć pod uwagę nasze indywidualne warunki oraz predyspozycje. To w końcu nam elewacja ma się podobać i nie znudzić się po roku. Od lat wielkim powodzeniem cieszy się modrzew syberyjski. Jednak jego import jest zakazany ze względu na sankcje, które obowiązują Rosję w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.
Dachówka na elewacji domu - nowy trend? Sprawdź, czy to trwałe rozwiązanie i jak ją zamontować
Spodobał mi się dom z elewacją z dachówki. Jak się ją wykonuje? Czy to trwałe rozwiązanie?
O czym pamiętać, planując oświetlenie elewacji budynku?
Zewnętrzne oświetlenie domu pełni wiele ważnych funkcji, począwszy od zapewnienia bezpieczeństwa i aranżacji zewnętrznych stref funkcjonalnych przez podkreślenie detali architektonicznych, po stworzenie przytulnej atmosfery w przestrzeni wokół budynku. Odpowiednio zaplanowane może stać się ważnym elementem aranżacyjnym elewacji, warto więc zwrócić uwagę zarówno na kompozycję oświetlenia, barwę i intensywność, a także kwestie związane z obsługą instalacji.
W jaki sposób i za pomocą jakich materiałów wykończyć elewację?
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje prosta, minimalistyczna forma oraz monochromatyczna kolorystyka elewacji w odcieniach bieli i szarości. Podstawą, oczywiście, są tynki, ale coraz więcej inwestorów do dekoracji ścian wybiera nietypowe materiały, takie jak beton architektoniczny, blacha, spieki kwarcowe. Odpowiednie ich wkomponowanie sprawia, że budynek wygląda oryginalnie i efektownie. Dla odmiany zwolennicy dobrze doświetlonych wnętrz decydują się na zastąpienie dużych fragmentów pełnych ścian szkłem. Przeszklone ściany szczytowe są obecnie również bardzo modne.
Na co zwrócić uwagę przy murowaniu elewacji z cegieł?
Ceglane elewacje są bardzo praktyczne i niemalże nie wymagają konserwacji, a domy z taką elewacją są jak dobre wino, im "starsze tym lepsze", nie tracąc z czasem wartości, a wręcz ją zyskując.
Jaki tynk na elewację?
Tynki cienkowarstwowe to popularny sposób wykończenia elewacji, a w szczególności systemów ociepleniowych. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tynków, czym się kierować przy wyborze tego odpowiedniego, tak aby nasz dom prezentował się okazale przez długie lata?
Jakie materiały elewacyjne są obecnie najczęściej stosowane?
Obecnie budowane domy jednorodzinne często wyróżniają się prostą, nowoczesną formą, która idzie w parze z wysoką efektywnością energetyczną. Inwestorzy przywiązują dużą uwagę do wyglądu elewacji, starannie dobierając materiały, ich struktury i kolorystykę.
Czy za pomocą odpowiedniej kolorystyki elewacji można zmienić proporcje bryły budynku?
Kompozycja elewacji, dobór materiałów i detali podkreśli charakter domu oraz zapewni interesujący wygląd bryły.
Jakie gatunki drewna wybrać na wykończenie elewacji?
O czym należy pamiętać planując wykończenie ścian zewnętrznych drewnem? Jakie gatunki wybrać?
Jakimi farbami malować elewacje?
Farby elewacyjne stosowane są głównie przy odnawianiu budynków - rzadziej do malowania nowych ścian, ze względu na powszechne tynkowanie barwnymi tynkami cienkowarstwowymi.
Jak dbać o elewację drewnianą?
Elewacja stanowi warstwę ochronną ścian i ma wpływ na estetykę budynku. Elewacja drewniana wymaga ochrony, dlatego dowiedz się, jak należy o nią dbać.
Kiedy wykonywać elewacje?
Optymalne terminy wykonywania elewacji, tak tynkarskich, jak i z okładzin mocowanych zaprawą klejową, to maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. W tym czasie, w ciągu całej doby, panuje umiarkowana temperatura powietrza, a duża wilgotność sprzyja równomiernemu twardnieniu zapraw.
Zamierzam obić stary drewniany dom nową szalówką drewnianą. Jak to zrobić?
Zamierzam obić stary drewniany dom nową szalówką drewnianą. Nie zdecydowałem się jeszcze, czy będę też go ocieplał, dlatego chciałbym uzyskać poradę, jak to zrobić, gdy będę montował deski na izolacji lub bez niej.
Jakie zalety mają tynki silikonowe i na jakich elewacjach sprawdzą się najlepiej?
Tynki silikonowe to obecnie jedne z najlepszych produktów, stosowanych do wykończenia elewacji i systemów ociepleń.
Co to jest cokół?
Cokół najczęściej jest postrzegany jako zewnętrzna warstwa dolnej części ścian.
Czy płyty magnezowo-włókniste można wykorzystać przy budowie domu szkieletowego?
Płyty budowlane magnezowo-włókniste (zwane MgO Fire) to materiał bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. W konstrukcjach domów szkieletowych bardzo ważną rolę pełni płyta konstrukcyjna, którą stosujemy na zewnątrz budynku. Wiadomo, że będzie narażona na opady, a także na uszkodzenia mechaniczne.
Jakie są nowoczesne sposoby łączenia paneli elewacyjnych?
Odpowiedź eksperta: Łatwy i szybki montaż to bardzo ważne kryterium wyboru paneli elewacyjnych zarówno wśród osób budujących własny dom, jak i profesjonalnych montażystów.
Jak pielęgnować nawierzchnie z kamienia elewacyjnego?
Odpowiedź eksperta: Pielęgnacja nawierzchni z kamienia elewacyjnego, dekoracyjnego czy też różnego rodzaju płytek imitujących cegłę nie powinna stanowić wielkiego problemu.
Co wyróżnia bruki klinkierowe wśród materiałów nawierzchniowych?
Budując dom musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.
Jakie są zalety elewacji wykonanej z klinkieru?
Romantyczne biele, modne szarości, intrygujące zielenie, nasycone czernie, klasyczna czerwona cegła, ciepły bursztyn... Decydując się na różne kolory klinkieru możemy uzyskać niezwykłe efekty wizualne na elewacji domu, ale - jak to często bywa - produkt produktowi nierówny. Co to oznacza w przypadku klinkieru elewacyjnego?
Jaką rolę odgrywa dobór fugi w odbiorze całej elewacji?
Co składa się na wygląd ceglanej elewacji? Jakie kolory fug są dostępne na rynku? Czym kierować się w doborze koloru fugi na elewację? Na te pytania odpowiada ekspert z firmy Vandersanden.
Gdzie warto stosować cegły ręcznie formowane?
Odpowiedź eksperta: Podstawowym zastosowaniem cegieł ręcznie formowanych są elewacje wszelkiego rodzaju budynków i budowli, ale dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi bardzo często znajdują zastosowanie również we wnętrzach jako element wykończenia ścian, na ścianki działowe, barki, kominki itd.
Jaka elewacja w domu szkieletowym?
Do wyboru jest kilka wykończeń elewacji w domu szkieletowym. Może to być drewniana szalówka, siding bądź ocieplenie płytami styropianowymi i pokrycie tynkiem cienkowarstwowym.
Co to jest siding i jak się go montuje?
Siding jest to okładzina składająca się z pojedynczych paneli: winylowych, stalowych lub aluminiowych.
Jak wykonać cokół pod ściany dwuwarstwowe?
W przypadku ściany dwuwarstwowej po przymocowaniu izolacji termicznej lico cokołu jest wysunięte o 10-12 cm w stosunku do zewnętrznej ściany nośnej. Brak oparcia dla grubych materiałów wykończeniowych sprawia, że w części cokołowej układane są najczęściej okładziny na nieco cieńszym ociepleniu.
Jak wykonać cokół pod ściany jednowarstwowe?
Cokół można wykonać wówczas już podczas budowy fundamentów – część nadziemną fundamentu muruje się jako ścianę trójwarstwową z elewacją grubości min. 10 cm. Na tak wykonanym cokole murowane są ściany parteru wysunięte nieco poza płaszczyznę cokołu.
Czy cokół wymaga ocieplenia?
Jeśli pod podłogą na gruncie ma być ułożona odpowiednia warstwa ciepłochronna, przepisy nie wymagają, żeby w domach niepodpiwniczonych umieszczać na cokołach izolację cieplną. Oczywiście, gdy cokół sięga powyżej poziomu podłogi, to jego ciepłochronność powinna być taka sama jak ścian nadziemia.
Jak unikać wykwitów na elewacji klinkierowej?
Odpowiedź eksperta: Zanim odpowiemy na pytanie jak unikać wykwitów na elewacji należy najpierw odpowiedzieć na pytanie czym one tak naprawdę są?
Na co należy zwrócić uwagę przy układaniu płaskich dachówek?
Odpowiedź eksperta: Płaskie dachówki zakładkowe wciąż zyskują na popularności wśród inwestorów, przede wszystkim dzięki swojemu nowoczesnemu kształtowi i innowacyjnym rozwiązaniom ułatwiającym ich układanie.
Jak dobrać tynk zewnętrzny w zależności od lokalizacji domu?
Odpowiedź eksperta: Przy zakupie tynku elewacyjnego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne i zasobność naszego portfela. Równie ważne jest to, w jakiej okolicy znajduje się nasz dom oraz jakimi płytami izolacyjnymi chcemy go ocieplić.
Z czego wykonać cokół fundamentowy?
Jestem na etapie projektowania elewacji. Mam wiele wątpliwości, jak mają wyglądać. Akurat zastanawiam się - z czego wykonać cokół fundamentowy i jaki ma być?
Jak przygotować elewacje odnawianego domu do ocieplenia?
Odpowiedź eksperta: Podłoże, do którego mocowana będzie warstwa ocieplenia, powinno być stabilne, nośne, suche i czyste. Wszelkie substancje zmniejszające przyczepność, takie jak kurz, pył, brud, sadza, wykwity, glony – muszą zostać usunięte.
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze farby elewacyjnej?
Odpowiedź eksperta: Estetyczny wygląd elewacji nabiera coraz większego znaczenia dla współczesnych konsumentów. W niepamięć odeszły już bowiem czasy, gdy o wyborze koloru fasady decydował przypadek. Dziś zwiększająca się dostępność modnych odcieni oraz rosnąca świadomość konsumentów sprawiają, że wybranie "tego jedynego koloru" staje się niezwykle kłopotliwe.
Elewacja z kamienia - rozwiązanie techniczne
Do wysokości 1,3 m chcę ułożyć kamień elewacyjny (łupek około 2 cm grubości). Z jakich warstw powinna się składać elewacja?