Jakie materiały elewacyjne są obecnie najczęściej stosowane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie materiały elewacyjne są obecnie najczęściej stosowane?

Obecnie budowane domy jednorodzinne często wyróżniają się prostą, nowoczesną formą, która idzie w parze z wysoką efektywnością energetyczną. Inwestorzy przywiązują dużą uwagę do wyglądu elewacji, starannie dobierając materiały, ich struktury i kolorystykę.

aktualizacja: 2023-05-24 11:45:14

Wykończenie zewnętrzne to wizytówka domu, która dzięki odpowiedniej kompozycji pozwoli podkreślić wizualne atuty bryły i uwydatnić jej charakter. Podstawowym materiałem elewacyjnym chętnie wybieranym przez Inwestorów są tynki w modnych, monochromatycznych połączeniach kolorystycznych, które często bazują na chłodnych odcieniach szarości. To one wprowadzają efekt surowej elegancji i pięknie współgrają z równie modną antracytową stolarką i dachówką. Doskonałym uzupełnieniem takiej aranżacji może być zastosowanie betonu architektonicznego, który jest trwałym i odpornym na różne warunki atmosferyczne materiałem oraz bardzo dobrze podkreśla nowoczesny charakter bryły.

Niezmiennie modnym akcentem są drewniane okładziny, które dodają klimatycznego wyrazu i naturalnego uroku. Znakomicie komponują się z jasnym i szarym tynkiem oraz ciemną dachówką i stolarką, co daje bardzo atrakcyjny efekt wizualny. Co więcej, zastosowanie drewna na elewacji sprawia, że dom pięknie wpisuje się w otoczenie i harmonijnie łączy się z ogrodem. Innym modnym rozwiązaniem są także okładziny z klinkieru lub cegły, dzięki nim dom zyskuje ciekawy design i oryginalny wygląd. Są uniwersalnym materiałem, który w zależności od zastosowanego koloru pozwala na uzyskanie różnych efektów estetycznych, od klasycznych po nowoczesne i surowe.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!