Przede wszystkim nie należy kierować się ceną, rozwiązania najtańsze raczej nie należą do najlepszych, wydamy mniej w momencie montażu systemu, ale za to będziemy wydawać dużo więcej na pielęgnację elewacji.
Przyjrzyjmy się jakie są główne rodzaje tynków i czym się charakteryzują:
Tynki hydrofilowe - najnowsza generacja tynków. W przeciwieństwie do tynków hydrofobowych, gdzie woda na powierzchni powłoki łączy się w krople, na powierzchni tych tynków woda jest rozprowadzana po powierzchni, spłaszczone krople tworzą większą powierzchnię parowania, ściana błyskawicznie wysycha, na powierzchni nie pojawią się glony. Tynki hydrofilowe łączą w sobie najlepsze cechy różnych rodzajów tynków - mają dobrą paroprzepuszczalność, małą nasiąkliwość, świetną przyczepność, dobrze się aplikują, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i mogą być stosowane na wszystkich materiałach izolacyjnych.
Tynki silikonowe - żywica silikonowa powoduje, że nawet tłuste zanieczyszczenia, takie jak sadza, nie przywierają trwale do powłoki i dają się łatwo usunąć. Tynk powinien być dobrej jakości i z optymalną ilością żywicy silikonowej - tylko wtedy tynkowane ściany zachowają długo swój pierwotny wygląd.
Tynki silikatowe - tworzą bardzo trwałe powłoki i nie przyciągają drobinek kurzu, dlatego przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd. Zazwyczaj nie są dostępne w kolorach ciemnych i bardzo intensywnych.
Tynki akrylowe - tworzą najbardziej elastyczną powłokę i można je barwić na dowolny kolor. Z uwagi na małą paroprzepuszczalność nie powinny być stosowane na ociepleniach z wełną mineralną. Słabsza strona powłok akrylowych to mała odporność na brudzenie się i porastanie, dlatego w ostatnich latach ich popularność maleje.
Krzysztof Siemak
Ekspert SAINT-GOBAIN CONSTRUCTION PRODUCTS POLSKA
https://www.pl.weber/
fot. otwierająca: https://www.pl.weber/
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej